back to top

Wakacje

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Wacław Geiger z muzyką za pan brat

Wacław Geiger urodził się w 1907 roku w Krakowie. Był znanym polskim kompozytorem, dyrygentem, śpiewakiem, muzykiem i pedagogiem. Znał muzykę od strony mistrza, wirtuoza oraz nauczyciela. Ukończył Instytut Muzyczny w Krakowie. Chociaż początkowo zajął się studiowaniem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, to po roku zrezygnował z tej ścieżki kariery i ostatecznie ukończył konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.

Muzyk z dyplomem – Wacław Geiger

Wacław Geiger nie był zwykłym śpiewakiem, czy muzykiem samoukiem. Naukę gry na instrumentach rozpoczął w najmłodszych latach. Na początku był to fortepian i skrzypce, później zdobył umiejętności gry na altówce, wiolonczeli oraz organach. Po studiach pracował jako dyrygent w teatrze Domu Żołnierza oraz pełnił funkcję pierwszego kierownika muzycznego w rozgłośni Polskiego Radia. Po wojnie żył i pracował w wielu polskich miastach. Więzi zawodowe łączyły go m.in. z Filharmonią Krakowską, Teatrami Muzycznymi w Łodzi, a także z wieloma instytucjami kultury muzycznej w Warszawie, Lublinie, Białymstoku i Częstochowie. Geiger nie próżnował też w czasie swojego pobytu w Krakowie, gdzie spędził II wojnę światową. Brał wtedy czynny udział w tajnym nauczaniu i podziemnej kulturze muzycznej.

Zakopiańskie lata kompozytora

Geiger osiadł w Zakopanem w 1963 roku. Jednak miejscowa społeczność znała go już z prezentowanych w radiu kolęd i pastorałek oraz koncertu w Sali hotelu Morskie Oko. W zakopiańskiej szkole nauczał śpiewu, a w Nowym Targu był wicedyrektorem Szkoły Muzycznej. Geiger założył także Społeczne Ognisko Muzyczne w Zakopanem, gdzie był też kierownikiem. W zakopiańskiej szkole muzycznej założył i kierował chórem i orkiestrą, gdzie sprawdzał się jako wybitny znawca muzyki i pedagog, prowadząc klasę śpiewu solowego. Przechodząc na emeryturę w 1973 r. nie zrezygnował z muzyki. Nadal aktywnie uczył śpiewu, kierował zespołami wokalnymi i współpracował z chórami Wierchy i Rysy. Kompozytor kilkukrotnie był członkiem jury na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jako współzałożyciel powołał Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. W czasie mieszkania w Zakopanem tworzył utwory o tematyce podhalańskiej, jak np.: fortepianowa „Ballada zbójnicka”, „Tęsknica”, „A kie jo se zagrom”. Jego kompozycje weszły do repertuaru Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.

- Reklama -

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

POLECAMY

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Walka z czasem w Escape Room Zakopane

Zegar tyka. Ty walczysz z czasem. Na plecach czujesz...

Ośrodek Wypoczynkowy U Kocia

Dobra oferta na noclegi z wyżywieniem w Murzasichlu Ośrodek U Kocia, w ofercie basen z widokiem na Tatry, plac zabaw, kominek, zobacz koniecznie.

Koronawirus, Zakopane nowe poluzowania, obostrzenia i nakazy

Koronawirus Zakopane. W związku z pandemią, od 12 lutego...
Reklama