9,2 C
Zakopane

Sylwester

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY
Sylwester 2020/2021

Wacław Geiger z muzyką za pan brat

Wacław Geiger z muzyką za pan brat

Wacław Geiger urodził się w 1907 roku w Krakowie. Był znanym polskim kompozytorem, dyrygentem, śpiewakiem, muzykiem i pedagogiem. Znał muzykę od strony mistrza, wirtuoza oraz nauczyciela. Ukończył Instytut Muzyczny w Krakowie. Chociaż początkowo zajął się studiowaniem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, to po roku zrezygnował z tej ścieżki kariery i ostatecznie ukończył konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.

Muzyk z dyplomem – Wacław Geiger

Wacław Geiger nie był zwykłym śpiewakiem, czy muzykiem samoukiem. Naukę gry na instrumentach rozpoczął w najmłodszych latach. Na początku był to fortepian i skrzypce, później zdobył umiejętności gry na altówce, wiolonczeli oraz organach. Po studiach pracował jako dyrygent w teatrze Domu Żołnierza oraz pełnił funkcję pierwszego kierownika muzycznego w rozgłośni Polskiego Radia. Po wojnie żył i pracował w wielu polskich miastach. Więzi zawodowe łączyły go m.in. z Filharmonią Krakowską, Teatrami Muzycznymi w Łodzi, a także z wieloma instytucjami kultury muzycznej w Warszawie, Lublinie, Białymstoku i Częstochowie. Geiger nie próżnował też w czasie swojego pobytu w Krakowie, gdzie spędził II wojnę światową. Brał wtedy czynny udział w tajnym nauczaniu i podziemnej kulturze muzycznej.

Zakopiańskie lata kompozytora

Geiger osiadł w Zakopanem w 1963 roku. Jednak miejscowa społeczność znała go już z prezentowanych w radiu kolęd i pastorałek oraz koncertu w Sali hotelu Morskie Oko. W zakopiańskiej szkole nauczał śpiewu, a w Nowym Targu był wicedyrektorem Szkoły Muzycznej. Geiger założył także Społeczne Ognisko Muzyczne w Zakopanem, gdzie był też kierownikiem. W zakopiańskiej szkole muzycznej założył i kierował chórem i orkiestrą, gdzie sprawdzał się jako wybitny znawca muzyki i pedagog, prowadząc klasę śpiewu solowego. Przechodząc na emeryturę w 1973 r. nie zrezygnował z muzyki. Nadal aktywnie uczył śpiewu, kierował zespołami wokalnymi i współpracował z chórami Wierchy i Rysy. Kompozytor kilkukrotnie był członkiem jury na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jako współzałożyciel powołał Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. W czasie mieszkania w Zakopanem tworzył utwory o tematyce podhalańskiej, jak np.: fortepianowa „Ballada zbójnicka”, „Tęsknica”, „A kie jo se zagrom”. Jego kompozycje weszły do repertuaru Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Domki Wypoczynkowe Askey

Niedzica Zamek - to malowniczo położona miejscowość turystyczna. Wspaniały widok na jezioro, ruiny Zamku Czorsztyńskiego i Zamek Niedzicki zapewnią wczasowiczom udany wypoczynek.

Lawiny – górskie zimowe niebezpieczeństwo

Zejście lawiny może przydarzyć się każdemu, kto przebywa w...