18.1 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Późno romantyczny polski kompozytor – Mieczysław Karłowicz

Późno romantyczny polski kompozytor – Mieczysław Karłowicz

Mieczysław Karłowicz urodził się w 1876 roku na Litwie, w szanowanej rodzinie etnografa i językoznawcy Jana Karłowicza i śpiewaczki Ireny z Sulistrowskich. Uznawany jest za jednego z największych polskich kompozytorów – symfoników i dyrygentów. Stworzył ponad 101 pieśni i innych utworów orkiestrowych, w tym także 6 poematów symfonicznych. Ponadto był taternikiem i narciarzem oraz fotografikiem i publicystą.

Kompozytor z romantycznym sercem

Mieczysław Karłowicz rozpoczął swoją muzyczną drogę w wieku 6 lat, gdy zaczął pobierać naukę gry na skrzypcach. Gdy miał 11 lat jego rodzina osiedliła się w Warszawie, gdzie mógł rozwijać swoje umiejętności gry nie tylko na skrzypcach, ale także na pianinie. W 1889 r. pierwszy raz odwiedził Zakopane z matką i rodzeństwem. W 1892 roku zagrał w Zakopanem dwa koncerty jako skrzypek w sali dawnego Dworu Tatrzańskiego zwanego kasynem. Również w Zakopanem powstało lub powstawało wiele dzieł Karłowicza. Za inspirowane Tatrami uważa się przede wszystkim utwory „Koncert skrzypcowy” oraz poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni”. Mieczysław Karłowicz w swoich pieśniach i dziełach symfonicznych czerpał inspiracje i wykorzystywał utwory poetyckie Kazimierza Tetmajera.

Mieczysław Karłowicz – tatrzański wędrowiec

Karłowiczowi nie obce były tatrzańskie szlaki. Już w wieku 13 lat wraz z przewodnikiem Janem Kubinem był na Czerwonych Wierchach i przeszedł przez Zawrat do Morskiego Oka. Kilka lat później spędzając lato w Zakopanem wędrował z Janem Stopką, przewodnikiem, po szczytach: Bystra, Kominiarski Wierch, Świnica, Kozi Wierch, czy Rysy. W 1892 r. w artykule pod tytułem „Kominy” opublikował opis Kominiarskiego Wierchu, przedstawił trasę na szczyt, którą sam wyznakował farbą. W latach 1902 – 1909 intensywnie i często samotnie, jak na człowieka romantyzmu przystało, poznawał Tatry. W tym czasie dokonywał często pierwszych wejść, jak to samotne na Wielką Kołową Turnię. W 1908 r. wraz z Romanem Kordysem jako pierwsi zimą zdobyli Kościelec, Wołoszyn i Żółtą Turnię. W tym samym roku z Mariuszem Zaruskim wyznakował szlaki na Czarny Mięguszowiecki Szczyt i Niżnie Rysy. Do znakowania używał symbolu góralskiej swastyki. Karłowicz zginą w 1909 r. w lawinie śnieżnej schodzącej ze wschodnich zboczy Małego Kościelca.

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Zimowa przygoda ze Snowdoo Adventure w Zakopanem

Marzysz o zimowej przygodzie na świeżym powietrzu? Lubisz adrenalinę,...

Willa Patryk, noclegi z widokiem na Tatry

Zakopane Willa "Patryk" oferuje pokoje gościnne i apartamenty z...

Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

Wybierasz się w góry, do Zakopanego, sprawdź aktualną pogodę, panujące warunki turystyczne na szlakach w Tatrach i Zakopanem, ważne komunikaty. Poznaj wademekum turysty, co możesz a czego nie na tatrzańskich szlakach.
Reklama