10.8 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Późno romantyczny polski kompozytor – Mieczysław Karłowicz

Późno romantyczny polski kompozytor – Mieczysław Karłowicz

Mieczysław Karłowicz urodził się w 1876 roku na Litwie, w szanowanej rodzinie etnografa i językoznawcy Jana Karłowicza i śpiewaczki Ireny z Sulistrowskich. Uznawany jest za jednego z największych polskich kompozytorów – symfoników i dyrygentów. Stworzył ponad 101 pieśni i innych utworów orkiestrowych, w tym także 6 poematów symfonicznych. Ponadto był taternikiem i narciarzem oraz fotografikiem i publicystą.

Kompozytor z romantycznym sercem

Mieczysław Karłowicz rozpoczął swoją muzyczną drogę w wieku 6 lat, gdy zaczął pobierać naukę gry na skrzypcach. Gdy miał 11 lat jego rodzina osiedliła się w Warszawie, gdzie mógł rozwijać swoje umiejętności gry nie tylko na skrzypcach, ale także na pianinie. W 1889 r. pierwszy raz odwiedził Zakopane z matką i rodzeństwem. W 1892 roku zagrał w Zakopanem dwa koncerty jako skrzypek w sali dawnego Dworu Tatrzańskiego zwanego kasynem. Również w Zakopanem powstało lub powstawało wiele dzieł Karłowicza. Za inspirowane Tatrami uważa się przede wszystkim utwory „Koncert skrzypcowy” oraz poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni”. Mieczysław Karłowicz w swoich pieśniach i dziełach symfonicznych czerpał inspiracje i wykorzystywał utwory poetyckie Kazimierza Tetmajera.

Mieczysław Karłowicz – tatrzański wędrowiec

Karłowiczowi nie obce były tatrzańskie szlaki. Już w wieku 13 lat wraz z przewodnikiem Janem Kubinem był na Czerwonych Wierchach i przeszedł przez Zawrat do Morskiego Oka. Kilka lat później spędzając lato w Zakopanem wędrował z Janem Stopką, przewodnikiem, po szczytach: Bystra, Kominiarski Wierch, Świnica, Kozi Wierch, czy Rysy. W 1892 r. w artykule pod tytułem „Kominy” opublikował opis Kominiarskiego Wierchu, przedstawił trasę na szczyt, którą sam wyznakował farbą. W latach 1902 – 1909 intensywnie i często samotnie, jak na człowieka romantyzmu przystało, poznawał Tatry. W tym czasie dokonywał często pierwszych wejść, jak to samotne na Wielką Kołową Turnię. W 1908 r. wraz z Romanem Kordysem jako pierwsi zimą zdobyli Kościelec, Wołoszyn i Żółtą Turnię. W tym samym roku z Mariuszem Zaruskim wyznakował szlaki na Czarny Mięguszowiecki Szczyt i Niżnie Rysy. Do znakowania używał symbolu góralskiej swastyki. Karłowicz zginą w 1909 r. w lawinie śnieżnej schodzącej ze wschodnich zboczy Małego Kościelca.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Salon gier Game Planet zaprasza do zabawy

Game Planet to salon gier, kolorowe i interesujące miejsce...

Ośrodek Wypoczynkowy Start w centrum

„Start” to połączenie historii znanych osobowości świata sportu oraz współczesnego standardu, który podnosimy z roku na rok, to idealne miejsce dla rodzin,

Zakopane Pogotowie Stomatologiczne – całodobowy gabinet dentystyczny

W Zakopanem jak i w najbliższej okolicy pogotowie stomatologiczne...
Reklama