10.8 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Jan Sztaudynger produktywny polski poeta

Jan Sztaudynger produktywny polski poeta

Jan Izydor Sztaudynger urodził się w 1904 roku w Krakowie. Był polskim poetą, fraszkopisarzem , tłumaczem, satyrykiem i autorem setki artykułów o teatrach lalek w Polsce i Europie. Niezwykle „płodny” w dziedzinie fraszek, których stworzył około pięciu tysięcy opublikowanych. Stworzył doskonały wzorzec współczesnej fraszki polskiej, z przemyślną puentą, często wymagającą od czytelnika rozważenia.

Celne uwagi Jana Sztaudyngera

Nie narzucaj światu swojego formatu” („Rada”) między innymi takie postulaty tworzył Jan Sztaudynger. Był człowiekiem wykształconym, w 1924 r. uzyskał tytuł doktora filozofii. Od dzieciństwa wiele podróżował z rodzicami. Z ojcem odwiedził włoskie i austriackie miasta, a w Wiedniu i Brnie przebywał z całą rodziną. Już w gimnazjum pisał wiersze i zajmował się tłumaczeniami poezji Horacego oraz dramatu klasyka literatury niemieckiej H. von Kleista. Tomiki jego fraszek od początku były rozchwytywane przez czytelników. Te polityczne i erotyczne oburzały administratorów kultury okresu stalinowskiego. Nic więc dziwnego, że czytelnicy tak chętnie sami sprawdzali jakość i przesłanie płynące z twórczości Sztaudyngera. Poeta inspiracje czerpał z życia, nie ograniczał się do żadnej tematyki. Nawiązując do Zakopanego powstał tomik „Piórka z gór”, w którym możemy przeczytać fraszki takie jak „Modlitwa zbójnika – Boże, bądź ślepy i głuchy, Idę do ładnej dziewuchy”, czy też „O, Czarny Stawie, najpiękniejsza z głębin, Odbite w tobie góry – jak sznury jarzębin”.

Zakopiański osiedleniec

Jan Sztaudynger osiadł w Zakopanem w 1955 roku. Powstały wtedy liczne dzieła jego autorstwa, m.in. wspomnienia „Ojciec i Matka”, tomiki fraszek „Piórka z gór”, „Muchomory”, „Puch ostu”, czy „Ballady i fraszki”. Inspiracje czerpał z życia, otaczającej przyrody, dzieł sztuki i legend. Mieszkał w willi Koszysta wybudowanej w 1900 r., a należącej do rodziny Sztaudyngerów od 1928 r. Dom wpisano do rejestru zabytków w 1974 r. i objęty jest ochroną konserwatorską. Właśnie tam znajduje się archiwum twórcy. Do dziś w domu tym mieszkają i sprawują opiekę nad spuścizną Sztaudyngera jego córka oraz wnuczka. W zbiorze „Piórka” w jednej z fraszek pięknie opisał swoją tęsknotę za Tatrami: „Skądkolwiek wieje wiatr, Zawsze ma zapach Tatr”. W 1954 r. u Sztaudyngera rozpoznano ciężką chorobę, na wskutek której zmarł w 1970 r. w klinice w Krakowie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Illusion House Zakopane uwolni Twoją wyobraźnię

Jeżeli szukasz pomysłu na spędzenie czasu w niebanalny sposób,...

Pensjonat Tatra House

Stylowy góralski pensjonat oferujący noclegi z wyżywieniem, zlokalizowany w samym Zakopanem w willowej dzielnicy Krzeptówki, 300 metrów od Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz 3 km od centrum Zakopanego / Krupówki.

Zakopane Pogotowie Stomatologiczne – całodobowy gabinet dentystyczny

W Zakopanem jak i w najbliższej okolicy pogotowie stomatologiczne...
Reklama