16 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Góral spod Tatr – Bartłomiej Obrochta

Góral spod Tatr – Bartłomiej Obrochta

Bartłomiej Obrochta zwany „Bartusiem” był zakopiańskim góralem. Urodził się w 1850 roku w Zakopanem i tam też zmarł 76 lat później. Znany przede wszystkim jako wspaniały skrzypek oraz przewodnik tatrzański. W związku ze swoją górską działalnością został upamiętniony w Tatrach dwoma nazwami: Bartkowa Turnia oraz Bartkowa Przełączka.

Muzyka płynąca we krwi „Bartusia”

Bartuś Obrochta uczył się gry na skrzypcach od najmłodszych lat. Ukończył Szkołę Ludową, a jego nauczycielem był między innymi Jan Krzeptowski Sabała. Obrochta tworzył tak wspaniałą muzykę, która budziła zainteresowanie u Ignacego Paderewskiego, czy Karola Szymanowskiego, który zainspirował się nią przy komponowaniu jego słynnych „Harnasi”. Nie tylko kompozytorzy słuchali gry Bartusia. Grywał on także: Henrykowi Sienkiewiczowi, Bolesławowi Prusowi, czy Stanisławowi Witkiewiczowi, a jego melodie zapisywał na woskowych wałkach dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Juliusz Zborowski. Bartłomiej Obrochta był wybitnym muzykiem, tworzył melodie na nie tylko na skrzypce, ale również na całą kapelę. Był twórcą góralskiej kapeli, muzyka, w której grali jego dwaj synowie, a później też wnuk. W 1897 r. grał ze swoją kapelą w Warszawie podczas wystawy panoramy Tatr, a w 1925 r. w Polskim Pawilonie w Paryżu w czasie Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej.

Serce „rzeźbione” szlakami tatrzańskimi

Jako że Bartłomiej Obrochta pochodził z Zakopanego od dzieciństwa kochał Tatry i ich szlaki. Już od około 1878 roku był przewodnikiem tatrzańskim, uprawnienia I klasy zdobył zaś przed 1892 r. Pracował też przy budowie górskich ścieżek i prowadził schronisko w Starej Roztoce. Ponadto był strażnikiem Towarzystwa Tatrzańskiego, gdzie zajmował się ochroną kozic i świstaków. W styczniu 1894 r. dokonał pierwszego zimowego przejścia do Morskiego Oka przez Zawrat jako przewodnik Jana Grzegorzewskiego. Wraz z Ludwikiem Chałubińskim oraz przewodnikiem Wojciechem Rojem próbował zdobyć szczyt Ganek jeszcze przed 1880 rokiem. Przez wiele lat Obrochta towarzyszył w wyprawach Tytusa Chałubińskiego, jako przewodnik, ale też muzykant. Brał także udział w wycieczkach górskich Sabały, Prusa, czy Sienkiewicza. Muzyka i tatrzańskie szlaki były w sercu Bartusia do ostatnich chwil. Zmarł wracając z posiadów na Drodze pod Reglami ze skrzypcami w rękach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Illusion House Zakopane uwolni Twoją wyobraźnię

Jeżeli szukasz pomysłu na spędzenie czasu w niebanalny sposób,...

Pokoje i Apartamenty Jawor, Krupówki 50 m

Pokoje gościnne i apartamenty Jawor zapraszają na noclegi w...

Rozkład Jazdy Kraków – Zakopane

Planujesz podróż z Krakowa do Zakopanego? Przede wszystkim dokładnie...