8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

ZakopaneKulturaTeatryTeatr "Witkacy" im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Teatr „Witkacy” im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem – Teatr Witkacego – ważny punkt na mapie kulturalnej Zakopanego

Do najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Zakopanego należy Teatr Witkacego. Ten założony w latach 80. XX wieku teatr jest instytucją kulturalną, która żywo nawiązuje do dziedzictwa kulturowego Zakopanego, Tatr, Podhala i osób związanych z tym regionem, a przede wszystkim do patrona teatru Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przez cały rok odbywają się tutaj przedstawienia i są one dostosowane do letniego oraz zimowego sezonu turystycznego.

Położenie i historia Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, zwany także Teatrem Witkacego ma siedzibę w sali zabytkowego Hotelu Chałubiński się przy ulicy Chramcówki 15. To dawny budynek sanatoryjny Zakładu Wodoleczniczego dra Andrzeja Chramca, później Sanatorium Czerwonego Krzyża, a następnie Sanatorium im. Chałubińskiego. W sanatorium tym, w czasach jego świetności w I połowie XX wieku spotkała się elita intelektualno-artystyczna nie tylko Zakopanego, ale całej Polski. Sztuki teatralne odbywają się na Scenie Witkacego, będącej sceną główną oraz na Scenie Atanazego Bazakbala, czyli w Kawiarni Witkacego. Część sztuk odbywa się także poza siedzibą teatru, a aktorzy, zespół teatralny często wyjeżdżają w tournée, prezentując swoje sztuki Dalego poza Zakopanem.

Zakopiański Teatr Witkacego założyła grupa absolwentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej: Julia Wernio, Andrzej Dziuk i przyszli aktorzy teatru: Piotr Sambor, Krzysztof Najbor, Krzysztof Łakomik, Andrzej Jesionek, Piotr Dąbrowski, Karina Krzywicka oraz Dorota Ficoń. A pomysł założenia teatru narodził się jeszcze podczas studiów pośród studentów Wydziału Reżyserii Dramatu i Wydziału Aktorskiego. 9 sierpnia 1984 roku wystawiona została sztuka Witkiewicza pt. Pragmatyści. Teatr rozpoczął swą działalność 24 lutego 1985 roku zawierając oficjalne porozumienie z Towarzystwem Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej i wystawiając sztukę Autoparodia na podstawie tekstów zakopiańskich Witkacego, reżyserem sztuki był Andrzej Dziuk.

Założyciele na patrona teatru wybrali Stanisława Ignacego Witkiewicza – „Witkacego”, człowieka żywo związanego z Zakopanem, dla którego teatr stanowił szczególną gałąź sztuki. Teoria Czystej Formy Witkacego, choć pojmowana nieszablonowo, miała znaczny wpływ na atmosferę teatru oraz tworzone w nim przedstawienia. Jednym z najważniejszych założeń teatru jest głęboka więź z cennym i unikalnym dziedzictwem kulturowym Zakopanego i Podhala, a także odkrywanie i częste nawiązywanie do tego dziedzictwa.

Repertuar Teatru Witkacego w Zakopanem i Galeria Teatru

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem jest teatrem zawodowym, profesjonalnym i artystycznym. Oprócz tradycyjnych sztuk teatralnych prezentowane są tutaj między innymi rozmaite recitale i koncerty, działa także Galeria Teatru. Cykl teatralnych premier związany jest z letnim oraz zimowym sezonem turystycznym. W holu teatru mają miejsce także liczne wystawy plastyczne oraz koncerty i festiwale teatralne. Współcześnie Teatr Witkacego jest instytucją kultury województwa małopolskiego.

Tematyka przedstawień, które bywają często komponowane także z tekstów niedramatycznych, odnosi się do rzeczy uniwersalnych, istotnych. Na deskach teatru poruszane są między innymi takie problemy jak: człowiek wobec Boga, człowiek wobec drugiego człowieka, człowiek wobec wartości, czy też człowiek w obliczu ważnych wyborów. Teatr Witkacego w Zakopanem często nawiązuje również do metafizyki, która nierozerwalnie łączy się z okresem Młodej Polski, kiedy to żył i tworzył patron teatru. Odbyły się tutaj między takie spektakle jak: „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Barabasz”, „Sonata B”, „Dr Faustus”, „Cabaret Voltaire”, „Czarownice z Salem”, „Witkacy Autoparodia” oraz „np. EDYP”.

Nagrody i nomografie Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Dyrektor teatru Andrzej Dziuk wraz z zespołem są laureatami nagrody im. Konrada Swinarskiego za sezon 1986/1987, która przyznawana jest przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Wyróżnienie to otrzymali za stworzenie oraz za artystyczną działalność Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W roku 2004 nakładem gdańskiego wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria ukazała się monografia Barbary Świąder zatytułowana „W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem”. Opublikowano w niej wywiady z twórcami Teatru Witkacego, a także fotografie z desek teatru autorstwa Wojciecha Plewińskiego i dokumentację autorstwa Marcina Zawady.

Dawny Zakład Klimatyczny dra Andrzeja Chramca na Chramcówce w Zakopanem

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza mieści się w jednym z zabytkowych budynków sanatoryjnych należących niegdyś do nieistniejącego już Zakładu Klimatyczny dra Andrzeja Chramca, gdzie do dziś zachowały się liczne pozostałości architektoniczne oraz założenia parkowe dawnego sanatorium. Od nazwiska tego uczonego wzięła nazwę okolica i ulica Chramcówki. W okolicy znajduje się też kościół pw. Bożego Miłosierdzia

Teatr „Witkacy” im. St. I. Witkiewicza

ul. Chramcówki 15, 34-500 Zakopane

Najnowsze

[td_block_12 modules_on_row=”eyJhbGwiOiI1MCUiLCJwaG9uZSI6IjEwMCUifQ==” f_header_font_family=”201″ block_template_id=”td_block_template_5″ f_header_font_size=”16″ f_header_font_weight=”700″ show_btn=”none” modules_category=”image” show_date=”none” show_com=”none” show_author=”none” image_size=”” limit=”2″ ex_txt=”#666666″ cat_bg_hover=”#e8b425″ title_txt_hover=”#e8b425″ ajax_pagination=”next_prev” tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjI0IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==” art_title=”0″ art_excerpt=”10px 0″ f_title_font_family=”201″ f_title_font_weight=”600″ f_title_font_size=”eyJhbGwiOiIyMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTYifQ==” f_title_font_line_height=”1.3″ f_ex_font_size=”eyJhbGwiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==” mc1_el=”16″ category_id=”249″ sort=”featured”]