-3.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Kino Sokół w Zakopanem – największe i najstarsze kino w stolicy Tatr i Podhala

Kino Sokół w Zakopanem – największe i najstarsze kino w stolicy Tatr i Podhala

W Zakopanem turyści mogą nie tylko zwiedzać zabytki związane z architekturą i kulturą Podhala, czy też wyruszać w górskie szlaki i korzystać z zagospodarowania dla sportów zimowych, ale również udać się do kina. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w tym zakresie należy najstarsze i największe kino w stolicy Podhala i Tatr – kino Sokół. Oferuje ono zarówno seanse tradycyjne na ekranie 2D, jak i możliwość obejrzenia projekcji 3D.

Położenie i historia kina Sokół w Zakopanem

Kino Sokół jest najstarszym i największym kinem znajdującym się w Zakopanem. Mieści się ono przy ulicy Orkana 2 i ulokowane zostało w budynku, który należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. Jego historia nierozerwalnie wiąże się z tym najstarszym towarzystwem sportowym w stolicy Tatr i Podhala.

Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół” powstawały w na obszarze całego zaboru austriackiego „Galicyi i Lodomeryi” w celu krzewienia polskości i aktywności fizycznej wśród młodych Polaków na tym obszarze. Podobnie było i w Zakopanem, gdzie hrabia Władysław Zamoyski w 1903 roku przeznaczył na ten cel 3000 koron,  a roku 1906 zakupiono działkę przy ulicy Orkana. 18 czerwca 1909 roku wybudowana została w tym miejscu pierwsza „Sokolnia”.  11 sierpnia 1913 roku w sali gimnastyczno-teatralnej zainaugurowało swoją działalność kino Sokół. Jego pierwszym kierownikiem został Franciszek Pawlica, a pierwszym seansem było „Quo vadis” Enrico Guazzoniego.

Szybko jednak budynek okazał się za ciasny i podjęto decyzję o budowie nowej, większej siedziby dla kina. Nowy budynek uroczysto otwarto 14 sierpnia 1929 roku, jego projektantem był zakopiański architekt Eugeniusz Wesołowski, a prace budowlane wykonała firma Franciszka Kopkowicza. Kino Sokół miało  dwie kondygnacje, ponad 1000 m2 powierzchni, a sala projekcyjna liczyła około 600 miejsc . Odbywały się tutaj zarówno projekcje filmowe, ale również spektakle i koncerty. W roku 1931 kino zostało udźwiękowione, a wcześniej seansom towarzyszyła muzyka pianisty i kompozytora Jana Pasierba-Orlanda. W czasie II wojny światowej okupanci grali w kinie repertuar dla swoich żołnierzy, którzy pomieszkiwali w Zakopanem jako w sanatorium dla żołnierzy, którzy ucierpieli na froncie.

W czasach PRL-u zlikwidowano TG „Sokół”, a kino zostało oddane pod nadzór Wojewódzkiego Zarządu Kin w Krakowie i przez ponad 40 lat kino Sokół stało się kinem Giewont. Co jednak warto pamiętać, w okresie komunistycznym kino to działało prężnie, władze nie doprowadziły do jego upadku, a kino zapewniało mieszkańcom miasta i turystom ciekawy repertuar, liczne premiery oraz wiele imprez. Na przełomie lat 1992 i 1993 nastąpiła reaktywacja Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i początkowo prowadziło ono znów kino Sokół, tak jak na początku działalności. Współczeście kino jest wyremontowane i scyfryzowane. Odbywają się tutaj zarówno seanse tradycyjne 2D, jak i  projekcje 3D.

Repertuar i ważne wydarzenia w kinie Sokół w Zakopanem

Współcześnie w kinie Sokół wyświetlane są wszystkie bieżące premiery i seanse filmów, nowości dostępne na polskim rynku kinematograficznym. Odbywają się tutaj seanse klasyczne 2D, ale również projekcje filmów 3D. Można również obejrzeć stare filmy, a także organizowane są wydarzenia cykliczne.

W okresie PRL-u odbywał się tutaj od 17 marca 1968 roku Przegląd Filmów o Sztuce zainicjowany przez Władysława Hasiora i Grzegorza Dubowskiego. Towarzyszył on salonom grafiki i malarstwa, by później stać się imprezą samodzielną. Do roku 1976 przegląd odbywał się co roku, a następnie aż do 1988 roku w formie biennale. W 1991 roku nastąpiła próba jego reaktywacji przez Grzegorza Dubowskiego, Jerzego Armatę i Andrzeja Dziuka wraz z zespołem Teatru. Było to wydarzenie jednorazowe, lecz nie ostatnie. Przegląd Filmów o Sztuce powrócił ostatecznie do kina Sokół na przełomie września i października 2016 roku.

Innymi  wydarzeniami cyklicznymi odbywającymi się w murach kina Sokół są Konfrontacje oraz cykl „Kino, którego szukasz” prowadzony przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. Od 2005 roku odbywa się także w kinie Sokół cykliczna impreza Spotkania z Filmem Górskim, to festiwal zrzeszony w stowarzyszeniu międzynarodowym The International Alliance for Mountain Film, który cieszy się dużą estymą i prestiżem.

Ulica Orkana w Zakopanem

Bilet normalny na filmy 2D w kinie Sokół kosztuje 18 zł, bilet normalny na filmy 3D to cena 20 zł, natomiast bilet normalny grupowy powyżej 15 osób na filmy 2D to cena 12 zł za osobę, a na filmy 3D to koszt 13 zł za osobę. Bilet ulgowy na filmy 2D kosztuje 14 zł, a na filmy 3D to cena 15 zł.

Ulica Orkana, przy której mieści się kino Sokół to ulica położona w centralnej części Zakopanego pomiędzy ulicami Kasprusie i Grunwaldzką i niedaleko Krupówek – ulicy będącej głównym deptakiem miasta, pełnej restauracji, kawiarni, barów, a także pomiędzy potokami Młyniska i Czarnym. W tym samym budynku znajduje się również kino Miejsce. W bezpośredni sąsiedztwie kina  mieszczą się Klub Sportowy Zakopane, oraz dawny budynek Straży Pożarnej. Po drugiej stronie Czarnego Potoku znajduje się Plac Niepodległości wraz z Pomnikiem Grunwaldzkim i Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego, natomiast po drugiej stronie Potoku Młyniska odwiedzić można willę „Czerwony Dwór”.

Kino Sokół

ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
tel: 18 201 40 40

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Zjeżdżalnia Grawitacyjna Gubałówka

Zjazd na wózku po stoku Gubałówki, super zabawa i atrakcja dla dzieci i dorosłych. Zobacz kiedy, za ile i jak możesz skorzystać z tej rozrywki w Zakopanem.

Pokoje U Maćka

Noclegi w Zakopanem z widokiem na góry Tatry, duży ogród, huśtawa, blisko centrum i atrakcji Zakopanego, Pokoje Gościnne U Maćka zapraszają.

Jak zachować się w górach w czasie burzy

Nieważne czy jesteś stałym bywalcem górskich szlaków, czy tylko...
Reklama