18.3 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Willa „Oksza” w Zakopanem – Galeria Sztuki XX wieku Muzeum Tatrzańskiego – zbiory sztuki ludowej i przykład architektury witkiewiczowskiej

Willa „Oksza” w Zakopanem – Galeria Sztuki XX wieku Muzeum Tatrzańskiego – zbiory sztuki ludowej i przykład architektury witkiewiczowskiej

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Zakopanego, bez odwiedzenia których wizyta w stolicy Tatr i Podhala jest niepełna należy zaliczyć willę „Oksza”. To znakomity przykład charakterystycznego dla tego regionu stylu witkiewiczowskiego, gdzie znajduje się oddział Muzeum Tatrzańskiego. Można tu podziwiać piękno architektury, malarstwa, rzeźby, a także sztuki użytkowej, fotografii i grafiki związanych z Zakopanem, Tatrami i Podhalem.

Willa „Oksza” w Zakopanem – Galeria Sztuki XX wieku Muzeum Tatrzańskiego – położenie i zbiory

Zakopiańska drewniana Willa „Oksza” to bez wątpienia jedna z głównych atrakcji turystycznych w stolicy Tatr. To dawny budynek mieszkalny wzniesiony w stylu zakopiańskim, zwanym stylem witkiewiczowskim. Mieści się przy ulicy Zamoyskiego 25 i współcześnie jest siedzibą Galerii Sztuki XX wieku Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. To najmłodsza filia tego muzeum, gdzie stała ekspozycja „Artyści i sztuka w Zakopanem” przedstawia kulturalny dorobek artystyczny z końca XIX oraz pierwszej połowy XX wieku i prezentowane są tutaj działa artystów zamieszkujących Zakopane i Podhale oraz tych, którzy przybywali tutaj w poszukiwaniu inspiracji. Można tu podziwiać bogatą kolekcję malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, a także grafiki i fotografii takich artystów jak między innymi Stanisław Ignacy Witkiewicz, Konstanty Laszczka, Jan Szczepkowski, Rafał Malczewski, Stanisław Sobczak, Wojciech Brzega, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Jan Gąsienica Szostak, Stanisław Gałka, Jan Rembowski, czy Zofia Stryjeńska. Wyświetlane są tutaj także kadry z filmów archiwalnych.

Na uwagę zasługują jednak nie tylko zbiory muzealne znajdujące się w willi „Oksza”. Bardzo dużą wartość prezentuje także architektura tego zabytkowego budynku. Dom ten zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza należy do trzech najlepszych przykładów stylu zakopiańskiego. Budowla ta posiada charakterystyczny dla stylu zakopiańskiego spadzisty dach oraz bogate zdobnictwo elementów drewnianych. Zdobienia te znajdują się zarówno na elementach zewnętrznych, jak i wewnętrznych willi. Charakterystyczna jest ornamentyka ludowa, która wzbogacona została motywami tatrzańskimi. Plan domu charakteryzuje się rozkładem niemal symetrycznym. Zastosowano tutaj wielkie drzwi wejściowe, oszklony ganek, który stoi na kamiennym łuku i prowadzą do niego boczne schody kręcone z piaskowca. Oksza jest najmniej skomplikowanym z nowych zakopiańskich domów.

Historia willi „Oksza” w Zakopanem

Willa „Oksza” powstała jako dom mieszkalny i zaprojektowana w stylu zakopiańskim została w latach 1894-1895 przez Stanisława Witkiewicza dla Wincentego i Bronisławy Korwin-Kossakowskich willę. To trzecie dzieło autorstwa tego zasłużonego artysty. W latach 1895-1896 budynek wznoszony był przez góralskich cieślów pod kierownictwem Wojciecha Roja oraz Jana Obrochty, a w czerwcu 1896 miało miejsce uroczyste otwarcie willi. Od nazwiska pierwszych właścicieli dom początkowo nosi nazwę „Korwinówka”. W roku 1899 willę zakupił hrabia Marcin Nałęcz-Kęszycki i wręczył ją jako prezent na srebrne gody dla swojej żony Heleny. Obecna nazwa domu pochodzi od herbu Heleny.

W roku 1920 willa zakupiona została przez Towarzystwo „Odrodzenie”, założone przez Klarę Jelską. Dom został wówczas przebudowany i znacznie zmieniono jego wygląd. Po przebudowie urządzono tutaj Dom Zdrowia dla Uczącej się Młodzieży. W latach 1927-1932 w willi „Oksza” mieścił się internat, a w czasie trwania II wojny światowej miała tu swoją siedzibę Szkoła Gospodarstwa Domowego oraz tajna ekspozytura Politechniki Warszawskiej. Po zakończeniu wojny, a latach 1945-1965 zlokalizowano w willi prewentorium gruźlicze dla dzieci i młodzieży. Na początku lat 60. XX wieku odbył się kapitalny remont willi i przystosowano ją do funkcjonowania jako dom wypoczynkowy.

Taką rolę willa „Oksza” pełniła aż do roku 2006, kiedy to podjęto decyzję o umieszczeniu tutaj Galerii Sztuki XX wieku – oddziału Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. W latach 2006-2011 miał miejsce kolejny remont tego budynku i został on wpisany do rejestru zabytków. W roku 15 maja 2011 budynek otwarty został dla zwiedzających, a pierwsza wystawa prezentowana we wnętrzach willi „Oksza” to: „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939”. Warto także wspomnieć o tym, że w kwietniu 2015 obiekt ten został uhonorowany w konkursie „Zabytek zadbany” i został laureatem w kategorii „Architektura i konstrukcje drewniane” za „wzorcowo zrealizowane kompleksowe prace konserwatorskie”.

Ulica Zamoyskiego – przedłużenie Krupówek

Galerię Sztuki XX wieku Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w willi „Oksza” zwiedzać można od środy do soboty w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę w godzinach 11:00-16:00. Bilet normalny kosztuje 7,00 zł, natomiast bilet ulgowy to cena 5,50 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem koszt biletu wstępu powiększony o 20 zł.

Willa „Oksza” znajduje się na ulicy Zamoyskiego, która jest przedłużeniem Krupówek – najsłynniejszej ulicy Zakopanego, deptaka dla turystów i mieszkańców Zakopanego. Niedaleko willi „Oksza” znajduje się kościół pw. Świętego Krzyża w Zakopanem, a u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego – pomnik Tytusa Chałubińskiego i „Sabały”.

Galeria Sztuki XX w. Willa Oksza

ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25, 34-500 Zakopane
Tel: 692 029 817

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Walka z czasem w Escape Room Zakopane

Zegar tyka. Ty walczysz z czasem. Na plecach czujesz...

Pensjonat Tatra House

Stylowy góralski pensjonat oferujący noclegi z wyżywieniem, zlokalizowany w samym Zakopanem w willowej dzielnicy Krzeptówki, 300 metrów od Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz 3 km od centrum Zakopanego / Krupówki.

Rówień Krupowa – Górna i Dolna Zakopane

Rówień Krupowa - ulubione miejsce wypoczynku i spacerów Zakopiańczyków...
Reklama