26.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Willa „Czerwony Dwór” w Zakopanem – „Władysławka” – Willa „Przy Kasprusiach” – jedno z centrów artystyczno-kulturalnych stolicy Tatr

Willa „Czerwony Dwór” w Zakopanem – „Władysławka” – Willa „Przy Kasprusiach” – jedno z centrów artystyczno-kulturalnych stolicy Tatr

Do najważniejszych miejsc na artystycznej i kulturalnej mapie Zakopanego należy piękna, drewniana, wzniesiona w stylu zakopiańskim willa „Czerwony Dwór”. Ten znajdujący się przy ulicy Kasprusie zabytkowy budynek należy do najważniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Zakopanego nie tylko dzięki walorom architektonicznym, ale również dzięki odbywającym się tutaj wystawom prezentującym kunszt lokalnych artystów ludowych związanych z Zakopanem i Podhalem.

Willa „Czerwony Dwór” w Zakopanem – lokalizacja

Zakopiańska Willa „Czerwony Dwór”, której inne nazwa to „Władysławówka” oraz Willa „Przy Kasprusiach” jest zabytkowym domem drewnianym wybudowanym w stylu zakopiańskim, który znajduje się przy ulicy Kasprusie 27. To jedna z najpiękniejszych i najważniejszych willi w Zakopanem. Współcześnie w budynku tym odbywa się wiele ważnych wydarzeń artystyczno-kulturalnych, między innymi wystawy malarstwa oraz rzeźby. Swoje prace wystawiają tu lokalni zakopiańscy artyści ludowi, dzięki czemu budynek ten należy do ważnych atrakcji turystycznych Zakopanego, chętnie odwiedzanych przez turystów.

Odbywają się tutaj cykliczne oraz czasowe wystawy, prelekcje, najsłynniejszą jest stała wystawa malarstwa na szkle tak charakterystycznego dla Zakopanego i regionu Podhala. Do tej pory można było tu obejrzeć między innymi wystawy związane z twórczością rodziny Mardułów związanych pokoleniowo ze sztuką lutniczą . Można było tu obejrzeć skrzypce wykonane przez ojca – Franciszka, syna – Stanisława i jego żonę Alicję. Wstawiano tu także obrazy Henryka Burzca i innych malarzy związanych z regionem. Odbywają się tutaj również koncerty muzyki góralskiej i jazzowej oraz wiele innych wydarzeń związanych z kulturą i sztuką Zakopanego i Podhala.

Historia willi „Czerwony Dwór” w Zakopanem

Drewniany „Czerwony Dwór” budowany był w latach 1901-1902 dla Oktawii Lewandowskiej według projektu Wojciecha Roja, który był bliskim współpracownikiem Stanisława Witkiewicza. Oktawia Lewandowska była siostrą Zygmunta Gnatowskiego właściciela willi „Koliby”. Wykończony został w stylu zakopiańskim. Budynek ten został pierwotnie nazwany „Władysławka”, a nazwa ta pochodziła od imienia męża Lewandowskiej. W roku 1904 w willi mieszkał Artur Rubinstein i tutaj odwiedzali go Karol Szymanowski oraz Witkacy. W 1907 roku właścicielką budynku została Irena z Łukowskich Goszczyńska. Wykonała ona remont domu, podczas którego dach pokryto czerwoną blachą i od tego czasu budynek od charakterystycznego czerwonego dachu nosi nazwę willa “Czerwony Dwór”.

W latach 1918-1919 mieszkali tu Stefan Żeromski wraz ze swoim synem Adamem. Dla upamiętnienia tego umieszczono na willi tablicą pamiątkową. Warto wspomnieć o tym, że w 1918 roku pisarz w tym miejscu urzędował jako przewodniczący Organizacji Narodowej, później od 15 października do 12 listopada 1918 roku jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Stąd budynek nazywany był również „Zakopiańskim Belwederem”. Latem 1930 roku, na tej posesji, lecz w oddzielnym, niewielkim domku mieszczącym się w ogrodzie mieszkał Karol Szymanowski. Słynnego kompozytora odwiedzali tutaj między innymi Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy i wielu innych znanych postaci ze świata kultury i sztuki.

Po zakończeniu II wojnie światowej znajdowała się w tym miejscu placówka grupy Józefa Kurasia “Ognia”. Gdy zlikwidowano oddział “Ognia” obiekt ten przejęty został na cele oświatowe, od 1951 roku znajdowało się tu przedszkole, które od 1954 roku nosiło imię Karola Szymanowskiego. Współcześnie willa „Czerwony Dwór” jest jednym z najważniejszych centrów artystyczno-kulturalnych na mapie Zakopanego. W roku 2016 decyzją ówczesnych władz miasta Zakopane willa „Czerwony Dwór” przeznaczona została na centrum kultury i mieści się tutaj galeria sztuki. W 2018 roku miał miejsce remont „Władysławki” i znów gości ona lokalnych ludowych artystów, którzy mają tu swoje wystawy z zakresu malarstwa i rzeźby. Ponowne otwarcie centrum kultury w tym budynku miało miejsce podczas Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Współcześnie można tutaj podziwiać między innymi tradycyjne malarstwo na szkle zakopiańskich twórców.

Kasprusie – jedna z najstarszych i najbardziej zabytkowych ulic Zakopanego

Galeria sztuki w willi „Czerwony Dwór” udostępniona jest do zwiedzania od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 i w soboty w godzinach 10:00-16:00. Koncerty i prelekcje odbywają się w zależności od ustalonych godzin.

Zabytkowa willa mieści się przy ulicy Kasprusie, w dzielnicy Kasprusie, w historycznym centrum Zakopanego. Ulica ta należy do najstarszych traktów Zakopanego i charakteryzuje się zabytkową zabudową, w dużej części drewnianą, charakterystyczną dla Zakopanego i Podhala. Oprócz willi „Czerwony Dwór” mieszczą się przy niej także drewniane zabytkowe chałupy góralskie z XIX wieku, willa „Atma” oraz dom nr.4, gdzie mieszkała niegdyś rodzina Wawrytków, słynnych przewodników tatrzańskich. Warto zatrzymać się idąc w kierunku ulicy Strążyskiej, do Doliny Strążyskiej czy też na szlak Droga Pod Reglami.

Willa Czerwony Dwór

ul. Kasprusie 27, 34-500 Zakopane
Tel: 661 601 651

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Park Rozrywki Letnia Zabawa dla dzieci

Aby aktywnie spędzić czas wolny nie musisz od razu...

Kościelisko Dom Wczasowy Harnaś II

Kompleks wypoczynkowy „Harnaś II” to trzy różne obiekty, w których dysponujemy 180 miejscami noclegowymi w pokojach 2- 3- i 4-osobowych.

Krupówki – najsłynniejsza ulica z atrakcjami

Krupówki - reprezentacyjna, najsłynniejsza ulica Zakopanego z wieloma atrakcjami Najsłynniejszą...
Reklama