16.4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”

Człowiek renesansu żyjący w XX-leciu międzywojennym? To możliwe. Karol Szymanowski, obok Fryderyka Chopina uznawany jest za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma” w Zakopanem jest obowiązkowym miejscem na planie wycieczki każdego, kto kocha muzykę i ogólnie sztukę.

Poeta dźwięków i nie tylko

Karol Szymanowski przeniósł się do Zakopanego w 1930 roku i osiadł na stałe w wynajmowanej Willi „Atmie”, skąd kierował Akademią Muzyczną w Warszawie. Kompozytor stworzył 79 utworów muzycznych oraz około 100 tekstów. Jego pobyty oraz mieszkanie w Zakopanem sprawiły, że wprowadził do swoich utworów motywy podhalańskiego folkloru, co nadało mu własny styl muzyczny. Artysta zmarł w 1937 roku w Lozannie na gruźlicę. Po śmierci spoczął w Skrypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie, natomiast jego serce w Kaplicy Sióstr Sercanek w Kościele św. Krzyża, gdzie spłonęło w trakcie powstania warszawskiego.

Wirtuoz czasu przełomu wieków

Karol Szymanowski żył w czasach przełomów wieków, ale i przełomów w sztuce. W 1976 roku, 40 lat po śmierci kompozytora, w Zakopanem udało się otworzyć muzeum upamiętniające życie i twórczość artysty. Willa „Atma” to drewniany dom wybudowany w zakopiańskim stylu. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione są cztery pomieszczenia: 2 pokoje, jadalnia i oczywiście gabinet.

W pomieszczeniach można zobaczyć pamiątki, przedmioty osobiste oraz księgozbiór artysty. W muzeum zobaczymy fotografie z życia Szymanowskiego, odznaczenia mu przyznane, między innymi: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Wawrzyn Akademicki, Order Kawalera Legii Honorowej czy Złoty Krzyż Zasługi. Ekspozycja posiada wiernie odtworzony gabinet, w którym komponował. Można tam zobaczyć przede wszystkim pianino kompozytora, ale również zdjęcia, obrazy, nuty i rękopisy. W „Atmie” Szymanowski „dojrzał siebie”. Tutaj zrodziły się jego dzieła takie jak: balet „Harnasie”, gdzie zostały przywołane znane nuty góralskie (zbójnicka, Sabałowa), II Koncert skrzypcowy oraz IV Symfonia koncertująca.

Nowa „Atma”, nowe możliwości

Po kapitalnym remoncie w 2013 roku Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma” została ponownie otwarta. Po remoncie i modernizacji ekspozycja zdobyła elementy multimedialne. Turyści i odwiedzający mają możliwość obejrzenia filmów biograficznych o kompozytorze oraz filmów muzycznych. Muzeum jest miejscem uszanowania życia i twórczości i hołdem złożonym Szymanowskiemu, którego twórczość i którego dzieła na zawsze, nierozerwalnie wpisały się w kanony polskiej kultury.

Biografia Karola Szymanowskiego na własne oczy

Ekspozycja muzealno – muzyczna w Willi „Atmie” jest muzealną biografią kompozytora, którą można oglądać w Zakopanem na ulicy Kasprusie 19. W muzeum odbywają się również koncerty kameralne organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego pt. Koncerty w Atmie. Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie, w zakładce poświęconej Willi „Atmie” można również posłuchać audiodeskrypcji dla wybranych eksponatów z muzeum Szymanowskiego.

Godziny otwarcia willi:
  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek – niedziela: 10.00 – 17.00

Ostatni zwiedzający są wpuszczani do galerii i na wystawy na 20 minut przed zamknięciem oddziału. Kasa, sklep, szatnia pozostają czynne do godziny zamknięcia oddziału.

Ceny biletów do muzeum:
  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • rodzinny (maks. 5 osób w tym min. 1 dziecko do 18 roku życia) – 25 zł
  • bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
  • niedziela – dzień wolnego wstępu na ekspozycje stałe

Kolejna zakopiańska willa

Kilkaset metrów od Willi „Atmy” znajduje się inna willa „Czerwony Dwór”. Miejsce to nazywano „Władysławką”, a upodobane było przez znanych twórców, takich jak: Stefan Żeromski i Karol Szymanowski. Aktualnie willa trafiła w ręce twórców ludowych, którzy mogą wystawiać tam swoje dzieła lub przyjeżdżać na plenery.

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma”

Ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
tel. 18 2020040
mob. +48 695981672
e-mail: agiewont@mnk.pl

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Wielobarwna kraina w Motylarni Zakopane

Jeżeli chcesz się przekonać, ile kolorów tak naprawdę ma...

Willa Piotr w Zakopanem

Szukasz ciekawej oferty na noclegi zimą jak i latem?...

Szlak Architektury Drewnianej – skarby Podhala

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej - trasa Orawa, Podhale, Spisz...
Reklama