Sylwester

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma”

Człowiek renesansu żyjący w XX-leciu międzywojennym? To możliwe. Karol Szymanowski, obok Fryderyka Chopina uznawany jest za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma” w Zakopanem jest obowiązkowym miejscem na planie wycieczki każdego, kto kocha muzykę i ogólnie sztukę.

Poeta dźwięków i nie tylko

Karol Szymanowski przeniósł się do Zakopanego w 1930 roku i osiadł na stałe w wynajmowanej Willi „Atmie”, skąd kierował Akademią Muzyczną w Warszawie. Kompozytor stworzył 79 utworów muzycznych oraz około 100 tekstów. Jego pobyty oraz mieszkanie w Zakopanem sprawiły, że wprowadził do swoich utworów motywy podhalańskiego folkloru, co nadało mu własny styl muzyczny. Artysta zmarł w 1937 roku w Lozannie na gruźlicę. Po śmierci spoczął w Skrypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie, natomiast jego serce w Kaplicy Sióstr Sercanek w Kościele św. Krzyża, gdzie spłonęło w trakcie powstania warszawskiego.

Wirtuoz czasu przełomu wieków

Karol Szymanowski żył w czasach przełomów wieków, ale i przełomów w sztuce. W 1976 roku, 40 lat po śmierci kompozytora, w Zakopanem udało się otworzyć muzeum upamiętniające życie i twórczość artysty. Willa „Atma” to drewniany dom wybudowany w zakopiańskim stylu. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione są cztery pomieszczenia: 2 pokoje, jadalnia i oczywiście gabinet.

W pomieszczeniach można zobaczyć pamiątki, przedmioty osobiste oraz księgozbiór artysty. W muzeum zobaczymy fotografie z życia Szymanowskiego, odznaczenia mu przyznane, między innymi: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Wawrzyn Akademicki, Order Kawalera Legii Honorowej czy Złoty Krzyż Zasługi. Ekspozycja posiada wiernie odtworzony gabinet, w którym komponował. Można tam zobaczyć przede wszystkim pianino kompozytora, ale również zdjęcia, obrazy, nuty i rękopisy. W „Atmie” Szymanowski „dojrzał siebie”. Tutaj zrodziły się jego dzieła takie jak: balet „Harnasie”, gdzie zostały przywołane znane nuty góralskie (zbójnicka, Sabałowa), II Koncert skrzypcowy oraz IV Symfonia koncertująca.

Nowa „Atma”, nowe możliwości

Po kapitalnym remoncie w 2013 roku Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma” została ponownie otwarta. Po remoncie i modernizacji ekspozycja zdobyła elementy multimedialne. Turyści i odwiedzający mają możliwość obejrzenia filmów biograficznych o kompozytorze oraz filmów muzycznych. Muzeum jest miejscem uszanowania życia i twórczości i hołdem złożonym Szymanowskiemu, którego twórczość i którego dzieła na zawsze, nierozerwalnie wpisały się w kanony polskiej kultury.

Biografia Karola Szymanowskiego na własne oczy

Ekspozycja muzealno – muzyczna w Willi „Atmie” jest muzealną biografią kompozytora, którą można oglądać w Zakopanem na ulicy Kasprusie 19. W muzeum odbywają się również koncerty kameralne organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego pt. Koncerty w Atmie. Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie, w zakładce poświęconej Willi „Atmie” można również posłuchać audiodeskrypcji dla wybranych eksponatów z muzeum Szymanowskiego.

Godziny otwarcia willi:
  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek – niedziela: 10.00 – 17.00

Ostatni zwiedzający są wpuszczani do galerii i na wystawy na 20 minut przed zamknięciem oddziału. Kasa, sklep, szatnia pozostają czynne do godziny zamknięcia oddziału.

Ceny biletów do muzeum:
  • normalny – 15 zł
  • ulgowy – 10 zł
  • rodzinny (maks. 5 osób w tym min. 1 dziecko do 18 roku życia) – 25 zł
  • bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
  • niedziela – dzień wolnego wstępu na ekspozycje stałe

Kolejna zakopiańska willa

Kilkaset metrów od Willi „Atmy” znajduje się inna willa „Czerwony Dwór”. Miejsce to nazywano „Władysławką”, a upodobane było przez znanych twórców, takich jak: Stefan Żeromski i Karol Szymanowski. Aktualnie willa trafiła w ręce twórców ludowych, którzy mogą wystawiać tam swoje dzieła lub przyjeżdżać na plenery.

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma”

Ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
tel. 18 2020040
mob. +48 695981672
e-mail: [email protected]

Dodaj komentarz

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Wakacje na fali, czyli Aqua Park Zakopane

Lubisz aktywny wypoczynek, marzy Ci się relaks na leżaku...

Domki Tatra House

Stylowe domki regionalne w zabudowie bliźniaczej do wynajęcia w Zakopanem, wyjątkowy klimat z połączenia stylu zakopiańskiego z prawdziwą góralską architekturą.

DEMON Zakopanego

Zakopane lat międzywojennych to najsłynniejszy ośrodek leczniczy i wypoczynkowy...
X