16.4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w „Opolance”, apartament gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali podczas pobytów w Zakopanem. Znajduje się tu wiele cennych przedmiotów codziennego użytku, meble, kolekcje sztuki i pamiątek osobistych pisarza. Przed wejściem do budynku znajduje się pomnik z popiersiem Kornela Makuszyńskiego, oraz Koziołek Matołek, jeden z jego najbardziej lubianych książkowych bohaterów.

Zawiłości życiowe Kornela Makuszyńskiego

„Historia jest bigosem, ciężko strawną zbieraniną nie tylko z całego tygodnia, lecz z lat wielu tysięcy” – napisał Kornel Makuszyński w swojej powieści „Szatan z siódmej klasy”. Słowa te równie dobrze podsumowują jego własną historię. Makuszyński urodził się w 1884 roku pod zaborem austriackim. Miał liczne rodzeństwo, ale był jedynym synem swoich rodziców. W wieku 10 lat zmarł jego ojciec, a w wieku 12 lat został relegowany z gimnazjum, po czym przeniósł się do rodziny i szkoły w Przemyślu. Na swoje utrzymanie zarabiał korepetycjami. Ukończył liceum we Lwowie, a następnie studiował we Lwowie i Sorbonie w Paryżu. W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze, a mając lat 16 zaczął je publikować. Był dwukrotnie żonaty. Wraz z pierwszą żoną internowano go w głąb Rosji jako wrogiego Rosji obywatela austriackiego. Należał do Polskiej Akademii Literatury. Kornel Makuszyński był zamożną osobą, zbierał dzieła sztuki, a w 1931 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Zakopanego, w którym zmarł i został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Cały jego bogaty życiorys można poznać w Muzeum K. Makuszyńskiego, który jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Dorobek Kornela Makuszyńskiego w jego muzeum w willi „Opolanka”

Willa „Opolanka” to muzeum biograficzno – literackie utworzone w 1966 roku przez drugą żonę pisarza w domu, w którym Makuszyńscy pomieszkiwali przez wiele zim i lat, a gdzie po II wojnie światowej osiedlili się na stałe. Muzeum zajmuje cztery pokoje ich dawnego mieszkania w Zakopanem. Archiwum zawiera księgozbiór rękopisów i kolejnych wydań utworów artysty oraz literaturę pamiętnikarską. Wystawa to także zbiory listów od innych artystów literatury, sztuki, teatru oraz polityków i czytelników. Ponadto w Muzeum K. Makuszyńskiego znajduje się zbiór dzieł sztuki, które gromadził pisarz. Zobaczyć tam można m.in.: obrazy Władysława Skoczylasa i Stanisława Wyspiańskiego, rzeźby Henryka Kuny i Konstantego Laszczki. Znajdują się tam także projekty ilustracji do książek Makuszyńskiego i zabytkowe meble w stylu biedermeier. Dodatkowo zbiory są wzbogacone o zebrane przez pisarza tkaniny artystyczne – perskie, japońskie – oraz wiele dzieł sztuki użytkowej polskiej i francuskiej wraz z porcelaną chińską, saską, czy miśnieńską.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 6 zł
  • Bilet ulgowy – 4,50 zł
  • Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu
  • Wstęp wolny w każdy poniedziałek

Godziny otwarcia muzeum:

  • Poniedziałek-sobota 9:00-16:00

Na szlaku muzealnictwa zakopiańskiego

Po odwiedzeniu Muzeum Kornela Makuszyńskiego warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, które posiada wystawy etnograficzne, ukazujące sztukę i historię naturalną. Równie ciekawe będzie odwiedzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zaprezentowano tam Tatrzańskie Lapidarium, które odzwierciedla geologiczną mapę Tatr oraz Ogród Roślinności Tatrzańskiej. Na swojej liście powinno się również znaleźć Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, gdzie kompozytor żył i tworzył.

Dojazd i kontakt

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15, 34-500 Zakopane
Tel: 18 201 22 63

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy