26.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

Miejska Galeria Sztuki jest idealnym miejscem, aby sprawdzić, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz miał rację mówiąc, że „Sztuka jest ucieczką, najszlachetniejszym narkotykiem, mogącym przenieść nas w inne światy bez złych skutków dla zdrowia, inteligencji”. Galeria może się pochwalić statusem jednej z najstarszych w Polsce, powstałej w 1911 roku.

Lekcja artystycznej historii

Budynek galerii został wybudowany w 1911 roku przez Władysława hr. Zamoyskiego i na początku nosił nazwę „Bazar Polski”. Od samego początku lokalizacja ta służyła jako miejsce wystaw sztuki. Pierwsza ekspozycja miała miejsce w lipcu 1911 roku. Od 1912 organizacja wystaw była w rękach Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”. Galeria prezentowała prace najwybitniejszych polskich artystów takich jak: Xawery Dunikowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Rafał Malczewski, czy August Zamoyski. Również po II wojnie światowej kontynuowano działalność pokazową. 1 stycznia 2001 roku została utworzona Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem przez władze miasta i została objęta Rejestrem Instytucji Kultury Miasta Zakopane. Rok później, 31 lipca 2002 roku, Rada Miasta nadała MGS imię Władysława hr. Zamoyskiego.

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, budynek galerii, ul. Krupówki
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, budynek galerii, ul. Krupówki

Mistrzowska plastyka polska

Miejska Galeria Sztuki prezentuje zbiorowe oraz indywidualne wystawy najsłynniejszych polskich artystów. Aktualnie w sali na I piętrze znajdują się bogate ekspozycje dzieł zakopiańskich artystów zakupywane na przestrzeni lat z prezentowanych wystaw, m.in.: Marty Gąsienicy Szostak, Władysława Hasiora, Henryka Burzca, Urszuli Kołaczkowskiej, czy Stanisława Rodzińskiego oraz wielu innych twórców. Galeria ma w swojej kolekcji również wystawy prac, które podzielone są na dwa cykle. Pierwszy z cykli przedstawia rzeźbę oraz tkaninę artystyczną, drugi cykl natomiast ukazuje malarstwo, rysunek i grafikę. Miejska Galeria Sztuki prezentuje głównie współczesną sztukę polską.

Tete – a – tete ze sztuką

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem organizuje także spotkania autorskie, wieczory poezji i pokazy filmów o sztuce. Odbywają się tutaj również ogólnopolskie targi sztuki współczesnej, coroczne „Salony Marcowe”, a także przy współpracy z Muzeum Karola Szymanowskiego i Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego okolicznościowe i kameralne koncerty. MGS urządza także cykliczne warsztaty malarstwa i rysunku dla młodzieży. Galeria wydaje własne katalogi i druki ulotne. W 2016 roku Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego połączyła się z Biurem Promocji Zakopanego i utworzono w związku z tym Zakopiańskie Centrum Kultury. Ze sztuką z galerii możemy się zetknąć w Zakopanem na ul. Krupówki 41.

Godziny otwarcia galerii
  • wtorek – piątek 10.00 – 18.00
  • sobota – niedziela 09.00 – 17.00

Tuż obok sztuki

W bliskim sąsiedztwie Miejskiej Galerii Sztuki możemy odwiedzić Muzeum Misiów. Jest to atrakcja dla rodzin z dziećmi, ale i grup przyjaciół. Obejrzymy tam wystawę kolekcjonerskich maskotek, poznamy ich historię, a także zrobimy sobie zdjęcie pamiątkowe z Ludzkimi Misiami. Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia jest Dom do góry nogami, gdzie wszystko postawione jest na głowie. Budynek stoi na dachu, zwiedzamy chodząc po suficie, co utrudnione jest przez skos.

Miejska Galeria Sztuki

ul. Krupówki 41, 34-500 Zakopane
Tel: 18 201 27 92

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Góralski Ślizg – Atrakcje dla dzieci i dorosłych!

Góralski Ślizg to gigantyczna, sięgająca pięciopiętrowego budynku, ośmiotorowa zjeżdżalnia....

Ośrodek Wypoczynkowy U Gosi i Pawła

Dobra oferta na wczasy w górach, dużo zieleni i piękny ogród, atrakcje dla dzieci, plac zabaw, huśtawki, trampolina, boisko,szałas z grillem na imprezy i posiady.

Sanktuarium M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie...
Reklama