12.1 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Siła materii natury, to nie tylko góry – Galeria Hasiora

Siła materii natury, to nie tylko góry – Galeria Hasiora

Koniecznie odwiedź Galerię Hasiora, w której znajdziesz około 150 dzieł XX-wiecznego zakopiańskiego artysty i rzeźbiarza. Wybierasz się do Zakopanego, bo chcesz być blisko natury, ale przeraża cię ilość osób podążających szlakami? Chcesz spędzić interesujący dzień i poobcować z naturą w sposób niekonwencjonalny? A może po prostu interesujesz się sztuką i jej metaforami? W tej galerii znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania.

Galeria Hasiora – pop-art, tandeta czy metafora?

Władysław Hasior urodzony w Nowym Sączu, a od 1957 roku stały mieszkaniec Zakopanego. Swoimi pracami artystycznymi zachwyca, bawi, zmusza do myślenia. Swoje pomysły na prace czerpał z licznych podróży, z życia i otaczającej natury. Rzeźby przestrzenne wykonane przez Hasiora złożone są z elementów pochodzących z „cywilizacyjnego śmietnika”. Każdy osobny przedmiot wykorzystany do takiej konstrukcji coś oznacza, a wszystkie łącznie mają swój wspólny sens. Zbiór rupieci, przypadkowych przedmiotów, często prostych i tandetnych tworzy artystyczną prowokację, prowokację twórczą, ale też intelektualną.

W Galerii Hasiora zetkniesz się nie tylko z kompozycjami przestrzennymi. Znajdziesz tutaj także obrazy, kolaże, wizjonerskie sztandary. Zebrane w jednym miejscu zmuszają do myślenia, zapierają dech w piersiach i bawią paradoksalnym i groteskowym humorem. Pop-artowymi ikonami Władysława Hasiora, które dumnie stoją we wnętrzu galerii są sztandary wykorzystywane do happeningów. Eksponowane były w czasie różnych procesji i ukazywały swoisty obraz minionej epoki. Ukazują one przekonania Hasiora, absurdalny teatr tęsknoty za pasją, gorliwością i zapałem. Każdy kto je zobaczy zinterpretuje je inaczej, każdy na swój własny, logiczny lub abstrakcyjny dla niego sposób. I właśnie takie jest zadanie sztandarów tego artysty, prowokacja do refleksji i metaforyzacji. Chociaż dla niektórych będą one miały wyraz wyłączne estetyczny.

Galeria Hasiora w Zakopanem, ekspozycja
Galeria Hasiora w Zakopanem, ekspozycja

Galeria Władysława Hasiora miejscem spotkań z kulturą

Dzieła Władysława Hasiora, które można podziwiać w zakopiańskiej galerii są wielokierunkowe. Ich złożoność zainteresuje nie tylko dorosłych, ale i młodzież czy dzieci. Prace związane z Podhalem, jego kulturą, przyrodą, historią, religijnością ukazują Nam rytm życia oraz tradycje tego terenu. Galeria za życia artysty była miejscem spotkań głównie z zakopiańczykami, gdzie mieli okazje poznawać ścieżki interpretacyjne jego dzieł oraz spotkać się ze sztuką współczesną, której Hasior był niewątpliwie jednym z prekursorów. Jego prace można zobaczyć w wielu prestiżowych kolekcjach na świecie, ale najwięcej dzieł Hasiora możemy podziwiać właśnie w Zakopanem przy ulicy Jagiellońskiej 18b, gdzie zostawił po sobie ogromną spuściznę umierając w 1999 roku.

Jeżeli nie jesteś przekonany wyłącznie do obcowania z samą sztuką, odwiedź pobliskie Muzeum Oscypka. Zobaczysz tam na własne oczy wszystkie etapy produkcji serów góralskich lub spróbujesz samodzielnie je wyprodukować pod bacznym okiem baców. Jeżeli chcesz dołożyć do swojego wypoczynku trochę aktywnego relaksu niedaleko znajdziesz Aquapark Zakopane, gdzie dzięki ofercie basenowej, saunowej i innym atrakcjom zapewnisz swojemu ciału i duszy chwile wytchnienia.
Zabierz rodzinę, przyjaciół lub sam spędź ciekawe i bliskie kulturze chwile w Zakopanem.

Godziny otwarcia i cennik galerii

Poniedziałek – sobota 11:00 – 18:00
Niedziela 9:00 – 15:00
Ceny biletów:
Normalny 7zł
Ulgowy 5.50 zł

Galeria Władysława Hasiora

ul. Jagiellońska 18b, 34-500 Zakopane
Tel: 18 206 68 71

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Plac zabaw dla dzieci w Zakopanem – Dolna Rówień Krupowa

Darmowa atrakcja na świeżym powietrzu z pięknym widokiem na...

Domki Wypoczynkowe Askey

Niedzica Zamek - to malowniczo położona miejscowość turystyczna. Wspaniały widok na jezioro, ruiny Zamku Czorsztyńskiego i Zamek Niedzicki zapewnią wczasowiczom udany wypoczynek.

Nieczynna kolej Kasprowy Wierch i kolej Gubałówka, przegląd techniczny wiosna 2021

Nieczynne Kolej Kasprowy i Kolej Gubałówka, przechodzą wiosenny przegląd...
Reklama