12.4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN flora i fauna tatrzańska w nowym wydaniu

W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN flora i fauna tatrzańska w nowym wydaniu

Chciałbyś zobaczyć z bliska kozicę? A może obejrzeć szczyty Tatr na co dzień niedostępne dla wszystkich? Jeżeli chcesz poznać tatrzańską przyrodę bez wysiłku i chodzenia po górach odwiedź Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Zwiedzający to miejsce na pewno się nie znudzą i spędzą w ośrodku około godziny. Świetna atrakcja dla dzieci i młodzieży, nie tylko gdy pada deszcz.

Tatrzańskie możliwości w centrum Zakopanego

Nie trzeba chodzić po tatrzańskich szlakach, aby zobaczyć piękno górskiej przyrody. Centrum Edukacji Przyrodniczej daje możliwości każdemu do zobaczenia flory i fauny Tatr i zdecydowania, o pójściu na prawdziwe górskie szlaki. Centrum dopasowane jest do najmłodszych odbiorców, ale naprawdę każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Ośrodek spełnia najnowsze standardy, dopasowany jest także do osób niepełnosprawnych oraz dostępny dla obcokrajowców, ze względu na kilka wersji językowych. Miejsce to uwrażliwia na przyrodę i dlatego skierowane jest zwłaszcza do dzieci i młodzieży, ponieważ to oni będą kiedyś, za kilka lat zarządzali przyrodą Tatr.

Edukacyjny spacer przyrodniczy

Zwiedzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN zajmuje około godziny. Na samym początku zwiedzający mają możliwość zobaczenia największej w Polsce makiety Tatr. Wyświetlana tam prezentacja jest uzupełniona w komentarz lektora. Dalsza ekspozycja prezentuje trójwymiarowe makiety (dioramy), ukazujące tatrzańskie ekosystemy łąk i fauny oraz wpływ, jaki wywiera na nie człowiek. w tej części to zwierzęta są narratorami. Wystawę uzupełniają filmy przyrodnicze pokazujące tatrzańską przyrodę z perspektywy jej mieszkańców, np. z lotu orła. Pokazy filmów odbywają się w salach kinowych, w tym w sali 4D, która zapewnia dodatkowe wrażenia, ruchome siedzenia, podmuchy „wiatru”, bryza oraz oczywiście specjalne okulary do projekcji trójwymiarowej. Jedna z sal została również stworzona na wzór tatrzańskiej jaskini. Można się tam dowiedzieć, kto w niej mieszka, dlaczego, jak powstają naciekowe formy skalne. Jaskinia jest tak samo chłodna jak prawdziwa, można usłyszeć w niej echo oraz zobaczyć strumień płynący przez wnętrze góry.

Technologiczne wydanie edukacji o przyrodzie

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem dzięki swoim technologicznym zasobom jest niezwykle urozmaicone i ciekawe, głównie dla dzieci. Ośrodek dysponuje multimedialną salą odkryć, gdzie zwiedzający za pomocą technologii mogą uczyć się o tatrzańskiej przyrodzie. Można tutaj samodzielnie zbadać eksponaty, zagrać w gry komputerowe, które uczą spostrzegawczości, orientacji w terenie, ćwiczą pamięć oraz pomagają rozpoznawać przyrodę Tatr za pomocą odgłosów. Gry w technice Kinect pozwalają wcielić się w rolę świstaka, pobiegać jak jeleń lub poskakać jak górska kozica. Krótkie filmy odpowiedzą na kilka pytań, takich jak: „Dlaczego nie wolno dokarmiać zwierząt?” czy też „Dlaczego w parku nie ma koszy na śmieci?”. Ostatnią atrakcję stanowią stanowiska stereoskopowe, gdzie można oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

Informacje o godzinach otwarcia i rezerwacjach:

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego ulokowane jest w Zakopanem na ulicy Chałubińskiego 42a.

Zwiedzanie Centrum odbywa się bezpłatnie w następujących okresach:

  • Od 1 maja do 30 września
    od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 16.30; ostatnie wejście o godzinie 15.20
  • Od 1 października do 30 kwietnia
    od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.00; ostatnie wejście o godzinie 14.00

W Centrum obowiązuje rezerwacja wejść. Rezerwacji można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl lub bezpośrednio w recepcji. Rezerwacje telefoniczne nie są przyjmowane.

Zwiedzanie po sąsiedzku

Po wizycie w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem wybierz się do pobliskiej atrakcji, Papugarni Egzotyczne Zakopane. Zobaczysz tam egzotyczną kolekcję ptaków z całego świata, nakarmisz papugę lub zrobisz sobie pamiątkowe zdjęcie. Jeśli już o zwierzętach mowa, to warto odwiedzić też Tatrzański Park Edukacyjny „ZwierzOgród”. Można tam podziwiać górskie zwierzęta, między innymi świstaki, kozy, owce, jelenie, daniele, lisy: białego i srebrnego i wiele innych gatunków. Wartym zobaczenia elementem jest również sąsiednia Wielka Krokiew, miejsce licznych zawodów narciarskich oraz pięknych widoków.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, 34-500 Zakopane

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Hotel Redyk Ski&Relax

Hotel Redyk Ski&Relax*** został wybudowany w stylu zakopiańskim, łącząc w ten sposób góralską tradycję z nowoczesnością.Najlepsze miejsce na narty w górach!

Rozkład Jazdy Zakopane – Kraków

Planujesz podróż z dworca autobusowego w Zakopanem do Krakowa?...
Reklama