8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

XXII edycja Konkursu Wiedzy o Pasterstwie

XXII edycja Konkursu Wiedzy o Pasterstwie

Tatrzański Park Narodowy już po raz dwudziesty drugi organizuje Konkurs Wiedzy o Pasterstwie. Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zachęcamy do udziału!

Celem XXII Konkursu Wiedzy o Pasterstwie jest przede wszystkim propagowanie wiedzy o pasterstwie w Tatrach, jego historii i stanie aktualnym, relacjach pomiędzy pasterstwem a przyrodą oraz działaniach Tatrzańskiego Parku Narodowego związanych z realizacją wypasu kulturowego i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Czym jest pasterstwo?

Pasterstwo to rodzaj hodowli stadnych zwierząt domowych, prowadzonej na obszarach nienadających się do uprawy roli, ale będących w stanie wyżywić stada zwierząt, np. górskie hale. Gatunki pasterskie w Polsce to głównie owce, kozy. Na Podhalu od wielu lat prowadzi się sezonowy wypas owiec na halach górskich. Stało się to już góralską tradycją.

Tatry owce
Tatry, wypas owiec

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie wystartują w zespołach dwuosobowych. W pierwszym etapie wszyscy uczestnicy będą musieli się zmierzyć z pytaniami testowymi. Do drugiego etapu przejdą trzy drużyny, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. W jego trakcie będą musiały wykazać się – poza wiedzą teoretyczną – również pewnymi umiejętnościami praktycznymi związanymi z pasterstwem oraz umiejętnością rysunku. Pozostałe zespoły będą mogły w tym czasie wziąć udział w dodatkowym konkursie – plastycznym, również związanym z pasterstwem.

W jury Konkursu zasiądą sami pracownicy TPNu i zaproszeni goście związani z pasterstwem czyli bacowie, którzy realizują wypas kulturowy na terenie Podhala. Kontakt młodzieży z praktykami pasterstwa zapewnia szansę na łączność pomiędzy pokoleniami i stanowi dodatkową korzyść dla jego uczestników.

Konkurs odbędzie się w piątek, 15 listopada 2019 r. o godzinie 10.00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Kontakt: Alina Sidor: asidor@tpn.pl.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, 34-500 Zakopane

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy