13.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

XX Konkurs Młodyk Toniecników

XX Konkurs Młodyk Toniecników

Zapraszamy na Jubileuszowy XX Konkurs Młodyk Toniecników, który odbędzie się Białym Dunajcu już w listopadzie. Będzie to świetna okazja dla mieszkańców Podhala oraz Turystów do obcowania z kulturą góralską.

Mówią, że Górale muzykę mają we krwi a taniec w nogach. Celem Konkursu Młodyk Toniecników, który już na stałe wpisał się w kalendarz podhalańskich imprez, jest przede wszystkim kultywowanie podhalańskiej tradycji. Organizatorzy wydarzenia chcą zarazem zaszczepić szacunek i umiłowanie do rodzimej kultury ludowej wśród społeczeństwa. Celem jest również zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjnym śpiewem i tańcem ludowym.

XX Konkurs Młodyk Toniecników, plakat
XX Konkurs Młodyk Toniecników, plakat

Zapraszamy na wyjątkowy XX Konkurs Młodyk Toniecników, który odbędzie się dokładnie w trzeci weekend miesiąca, w dniach 16 i 17 listopada 2019 roku w auli przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego nr 1 w Białym Dunajcu. Start o godzinie 10:00.

W programie XX Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu

Podczas konkursu na scenie wystąpią dzieci i młodzież tańcząca w podhalańskich zespołach regionalnych. W Konkursie mogą wziąć udział również soliści nienależący do zespołów. Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku jury oceniać będzie taniec solowy oraz grupy zbójnickie.

Zbójnicki jest to polski taniec ludowy z rejonu Podhala. Taniec góralski dzieli się na: zbójnicki, solowy, juhaski, dwójki i czwórki. W tańcu zbójnickim tańczy grupa mężczyzn wykonująca te same układy taneczne. Jeden z mężczyzn wydaje polecenia, tzw. komendy. W zbójnickim tańczy się: zwykłą, bitke, po dwa krzesane, popod nogę, hajduka, w pięty, klaskany i inne.

Osoby zainteresowane udziałem w XX Konkursie Młodyk Toniecników do 14 listopada 2019 roku mogą zgłaszać swoje uczestnictwo. Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy i upominki, dla wyróżnionych nagrody.

Szkoła Podstawowa nr 1 Zespołu Szkół

ul. Jana Pawła II 184a, 34-425 Biały Dunajec

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy