16,8 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...

XIII Zakopiański Test Coopera

- POLECAMY -

XIII Zakopiański Test Coopera

Będąc w Zakopanem możesz przy okazji sprawdzić swoją sprawność fizyczną! Zapraszamy do udziału w XIII Zakopiańskim Teście Coopera, który odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Co to jest Test Coopera?

Test Coopera jest to nic innego, jak próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa dyscypliny. Test stworzony został na potrzeby armii USA w 1968 roku. Polegał na 12-minutowym nieprzerwanym biegu.

Obecnie Test Coopera jest szeroko stosowaną metodą do badania sprawności fizycznej. Sposób ten wykorzystywany jest przede wszystkim u sportowców.

Jaki ma cel Test Coopera?

Celem Testu jest przede wszystkim określenie maksymalnej wydolności tlenowej. Inaczej nazywamy to pułapem tlenowym V02max. Pułap ten jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Jak przygotować się do Testu?

Najważniejszym elementem jest dobra rozgrzewka, która ma na celu przygotować organizm do wzmożonego wysiłku. Aby podejść do testu trzeba być maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał rozpoczyna się bieg. na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

XIII Zakopiański Test Coopera, plakat
XIII Zakopiański Test Coopera, plakat

XIII Zakopiańskim Teście Coopera odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem już 24 października 2019 roku. I tura odbędzie się o godzinie 11:00. II tura o godzinie 17:00.

Aby wziąć udział w teście należy zgłosić się minimum pół godziny przed startem do biura zawodów, następnie rozgrzać się. Biuro zawodów będzie miało miejsce zaraz przy wejściu na stadion tartanowy i będzie czynne od godziny 10:15 (I tura), 16:15 (II tura).

Udział w teście jest bezpłatny. Zapraszamy

Stadion lekkoatletyczny COS Zakopane

ul. Bronisława Czecha 1, 34-500 Zakopane

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

O zaklętym wojsku w Tatrach

W Tatrach, w podziemnych korytarzach Giewontu jest zaklęte wojsko....

O zaczarowanych zbójnickich skarbach

Jasiek z Kościelisk lubił chodzić na góralskie posiady do...

Skąd się wziął Mnich nad Morskim Okiem

Po drugiej stronie Tatr, na słowackim Spiszu w Czerwonym...

Opowieść o dzielnym Giewoncie

Świat był kiedyś inny. Wielkie wody zalewały nasze ziemie....

Jak powstało Zakopane

Przed wiekami pod Tatrami rozciągała się gęsta puszcza. Najbliższe...