Sylwester

Porady

atrakcje

na weekend

XIII Zakopiański Test Coopera

- POLECAMY -

XIII Zakopiański Test Coopera

Zakopane Wydarzenia XIII Zakopiański Test Coopera

Będąc w Zakopanem możesz przy okazji sprawdzić swoją sprawność fizyczną! Zapraszamy do udziału w XIII Zakopiańskim Teście Coopera, który odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Co to jest Test Coopera?

Test Coopera jest to nic innego, jak próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa dyscypliny. Test stworzony został na potrzeby armii USA w 1968 roku. Polegał na 12-minutowym nieprzerwanym biegu.

Obecnie Test Coopera jest szeroko stosowaną metodą do badania sprawności fizycznej. Sposób ten wykorzystywany jest przede wszystkim u sportowców.

Jaki ma cel Test Coopera?

Celem Testu jest przede wszystkim określenie maksymalnej wydolności tlenowej. Inaczej nazywamy to pułapem tlenowym V02max. Pułap ten jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Jak przygotować się do Testu?

Najważniejszym elementem jest dobra rozgrzewka, która ma na celu przygotować organizm do wzmożonego wysiłku. Aby podejść do testu trzeba być maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał rozpoczyna się bieg. na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

XIII Zakopiański Test Coopera, plakat
XIII Zakopiański Test Coopera, plakat

XIII Zakopiańskim Teście Coopera odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem już 24 października 2019 roku. I tura odbędzie się o godzinie 11:00. II tura o godzinie 17:00.

Aby wziąć udział w teście należy zgłosić się minimum pół godziny przed startem do biura zawodów, następnie rozgrzać się. Biuro zawodów będzie miało miejsce zaraz przy wejściu na stadion tartanowy i będzie czynne od godziny 10:15 (I tura), 16:15 (II tura).

Udział w teście jest bezpłatny. Zapraszamy

Stadion lekkoatletyczny COS Zakopane

ul. Bronisława Czecha 1, 34-500 Zakopane

Dodaj komentarz

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

196. Wieczór na Harendzie: Wokół poezji Tomasza Gluzińskiego

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie realizowane w ramach projektu...

Muzeum Oscypka, historia podhalańskiego „złota”

„Powiadają ze nie leje na Podhalu, a oscypki lecą...

Białcański jubileusz i zabawa zespolańska w Białce Tatrzańskiej

Planujesz listopadowy weekend na Podhalu? Serdecznie zapraszamy na jubileusz...

Galowy Koncert Sylwestrowy z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną

Planujesz przywitać Nowy Rok w Zakopanem? Zapraszamy serdecznie na...

Willa Harenda – symbol katastrofizmu

"Trąba dziwny dźwięk rozsieje, ogień skrzepnie, blask ściemnieje, w...
X