XII Zakopiański Test Coopera

0
77

Na stadionie lekkoatletycznym COS im. Bronisława Czecha w Zakopanem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji już 11 czerwca br. organizuje XII Zakopiański Test Coopera. Aby wziąć udział w teście należy zgłosić się co najmniej pół godziny przed startem do biura zawodów aby podpisać oświadczenie, a następnie rozgrzać się przed biegiem. Spędzasz wolny czas w Zakopanem? Zapraszamy do udziału w teście. Test Coopera to jedna z prób wysiłkowych, która pomoże Ci określić swoją formę. Start o godzinie 11:00.

Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w teście o godzinie 11:00, będzie zorganizowana druga tura zawodów o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy.

Co to jest Test Coopera?

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania wytrzymałości przede wszystkim sportowców. Próba biegowa 12-minutowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni, najlepiej na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie zaznaczone co 100 m. Pokonany przez biegacza dystans uznawany jest za miarę wytrzymałości. Dokładna ocena wytrzymałości odczytywana jest ze specjalnych tabel.

Jak przygotować się do Test Coopera?

Przede wszystkim trzeba dobrze się rozgrzać. Należy prawidłowo przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Na wyznaczony sygnał zaczyna się bieg. Ważne, by na samym początku nie narzucić sobie zbyt dużego tempa. Pamiętajmy, że 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. W razie nagłej potrzeby podczas testu można chwilę odpocząć, należy to jednak zrobić maszerując.

Stadion lekkoatletyczny COS Zakopane

ul. Bronisława Czecha 1, 34-500 Zakopane

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here