8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Wirtualna wystawa pasyjna: Pozwólcie działać we mnie tajemnicy…

Wirtualna wystawa pasyjna: Pozwólcie działać we mnie tajemnicy…

Dzięki Zakopiańskiemu Centrum Kultury oraz Centrum Kultury w willi Czerwony Dwór można obejrzeć wirtualną wystawę pt. „Pozwólcie działać we mnie tajemnicy…”. Prace dedykowane są w całości podhalańskiej kulturze rodzimej, a przyświecają im słowa św. Jana Pawła II, któremu ofiarowana jest ta niezwykła wystawa.

Czas przemyśleń i rozliczeń

W tym roku obchodzimy kilka rocznic. 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 100 rocznica „Cudu nad Wisłą”, a także rok beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, co kieruje nas ku refleksji nad trudną historią Polski, ale często też nas samych. Ponadto czas Wielkiego Postu nastraja do zadumy i przemyśleń. Okres postu przeżywamy w ciszy, bez szaleństw, w otoczeniu ciemnych kolorów, w zamyśleniu nad słowami „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Często w tym czasie dochodzimy do licznych rozliczeń i przypominamy sobie o przemijaniu, panta rhei – wszystko płynie jak mawiał Heraklit. Aby ten okres był pełen nadziei i wiary w lepsze jutro i optymistyczną przyszłość warto skierować swój wzrok na wirtualną wystawę pokazującą twórczą myśl na temat tajemnicy naszego istnienia.

Pozwólcie działać we mnie tajemnicy
Pozwólcie działać we mnie tajemnicy: wystawa dedykowana Janowi Pawłowi II

Realizacja tajemnicy bytu poprzez sztukę

Wystawa „Pozwólcie działać we mnie tajemnicy…” zrealizowana jest w formie obrazów na szkle, witraży, rzeźb w drewnie oraz formach wykutych w żelazie. Prace odzwierciedlają dziedzictwo kulturowe Podhala, mocno związane z duchowością tutejszych mieszkańców. Dzieła prezentują szczery i głęboki patriotyzm, umiłowanie do rzeczy ojczystych i tworzone są w duchu wiary i tradycji. Każdy autor w ten sposób pokazuje swoje własne świadectwo tożsamości. Ekspozycja zawiera dzieła takie jak m.in.: Droga Krzyżowa namalowana na szkle przez Barbarę Baniecką – Dziadzio, Pieta Andrzeja Gocała, Zmartwychwstanie zaprezentowane w artystycznym wyobrażeniu przez Martę Walczak – Stasiowską. Ponadto zobaczyć można niecodzienne dzieła kapliczek z Frasobliwym wykonane przez Władysława Łukaszczyka oraz wykute przez Macieja Łukaszczyka Capowskiego krzyże. Podhalańską sztukę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II wzbogacili również o swoje pracy inni artyści. Są w śród nich m.in.: Zofia Fortecka, Maria Gąsienica – Gładczan, Bożena Doleżuchowicz – Mickiewicz, Adam Doleżuchowicz, czy Józef Szypuła.

Wirtualne prezentacja wystawy dedykowanej św. Janowi Pawłowi II

Wernisaż wystawy pasyjnej „Pozwólcie działać we mnie tajemnicy…” dedykowany św. Janowi Pawłowi II miał odbyć się w willi Czerwony Dwór w Zakopanem. Niestety na zaistniałą sytuację epidemiologiczną i akcję #zostańwdomu, zapraszamy na jej wirtualną prezentację.

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy