8.5 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Taternictwo w okresie międzywojennym, czyli wieczór górski w schronisku PTTK „Murowaniec”

Taternictwo w okresie międzywojennym, czyli wieczór górski w schronisku PTTK „Murowaniec”

Serdecznie zapraszamy na kolejny wyjątkowy wieczór górski z Muzeum Tatrzańskim, który odbędzie się w schronisku PTTK „Murowaniec”. Spotkanie poświęcone będzie historii taternictwa w okresie międzywojennym. Wydarzenie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Murowaniec na Gąsienicowej

Schronisko PTTK Murowaniec to schronisko turystyczne w Tatrach położone na wysokości 1500 m n.p.m. na Hali Gąsienicowej. Schronisko jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Schronisko Murowaniec powstało w latach 1921–1925 głównie staraniem Stanisława Osieckiego, prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wicemarszałka Sejmu. Miejsce to jest wygodnym i popularnym punktem początkowym do przejścia najtrudniejszego tatrzańskiego szlaku – Orlej Perci, na którą można wejść od przełęczy Krzyżne (żółty szlak) albo jednym z kilku odcinków łącznikowych od Czarnego Stawu Gąsienicowego, do którego prowadzi niebieski szlak.

Taternictwo w okresie międzywojennym
Taternictwo w okresie międzywojennym, taternik

Wieczór górski z Muzeum Tatrzańskim

Mariusz Zaruski, Mieczysław Karłowicz, Mieczysław Świerz, Wiesław Stanisławski, Wincenty Birkenmajer, Kazimierz Kupczyk, Stanisław Motyka, Adam Karpiński i Wawrzyniec Żuławski. Ich biografie są niezwykłe w dziejach polskiego taternictwa. W okresie międzywojennym dokonał się – za ich sprawą – gwałtowny rozwój taternictwa polskiego. Przełamano kolejne bariery w skalnych wspinaczkach. Przełamano także blokady psychiczne. Dokonali tego wyżej wymienieni taternicy. Byli ludźmi gór, świetnymi wspinaczami, swego rodzaju wybrańcami, bo mieli wielką, górską pasję. Nie każdemu dana jest szansa, jaką oni otrzymali. Tacy, jak Motyka, Stanisławski są nieliczni; można wymienić jednym tchem jeszcze kilku innych polskich wybitnych wspinaczy i himalaistów tamtego okresu. I wszyscy odeszli w pełni sił, młodo. Prezentacja multimedialna będzie próbą pokazania, że prawdziwa pasja do gór nie ma granic.

Taternictwo w okresie międzywojennym
Taternictwo w okresie międzywojennym, taternik

Gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie o taternictwie w okresie międzywojennym?

Wieczór górski w schronisku PTTK „Murowaniec” o taternictwie w okresie międzywojennym odbędzie się we wtorek 3 marca o godzinie 19.00 w schronisku PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Wieczór poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Schronisko PTTK Murowaniec

Hala Gąsienicowa, 34-500 Zakopane
Tel: 18 201 26 33

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy