back to top

Wakacje

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Sztuka na wyciągnięcie ręki: wirtualna wystawa Andrzej Kreütz – Majewski

Sztuka na wyciągnięcie ręki: wirtualna wystawa Andrzej Kreütz – Majewski

W czasie, gdy nie można obejrzeć sztuki z bliska odwiedzając muzea lub galerie, Zakopiańskie Centrum Kultury wraz z Miejską Galerią Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego udostępniają alternatywne zwiedzanie. Wszyscy chętni mogą obejrzeć wirtualną prezentację malarstwa i scenografii autorstwa Andrzeja Kreütz – Majewskiego, która prezentowana jest w przestrzeni wystawienniczej zakopiańskiej galerii.

Sylwetka twórcy polskiej sztuki współczesnej

Andrzej Kreütz – Majewski urodzony 19 września 1936 roku w Brdowie. Polski malarz, scenograf teatralny i operowy, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta posiadający „nadwrażliwą inteligencję”, która wraz z dramatyczną biografią sprawiała, że widział więcej i czuł boleśniej. Realizował swoje wizje pracując ze światowymi osobowościami opery i teatru na największych współczesnych scenach w Paryżu, Wiedniu, Amsterdamie, Nowym Jorku, Hamburgu, Monachium oraz Salzburgu. Przez 39 lat twórczo i świadomie pracując z Teatrem Wielkim, sięgał po wątki polskie, a zwłaszcza zakopiańskie. Często przebywał w Zakopanem, wśród artystów zakopiańskich, co miało wpływ na jego wrażliwość i bogactwo biografii artystycznej. Majewski tworzył scenografie w teatrach dramatycznych. Był współtwórcą między innymi: „Sławnej historii o Troilusie i Kresydzie” Szekspira inscenizowanej przez Bohdana Korzeniewskiego w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego oraz „Orfeusza w wężowej skórze” Tennessee Williamsa dla w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze w Krakowie. Również dla zakopiańskiego Teatru Witkacego tworzył ekspresyjne i interesujące scenografie m.in. „Na przykład Edyp” wg Sofoklesa.

Impulsy wyrażane obrazem

Majewski w swojej twórczości szukał przez całe życie równoważnika emocjonalnego i plastycznego dla wielkości muzyki i ruchu scenicznego. Stworzone przez niego rysunki i obrazy były pierwszym impulsem zapisu rozedrganych emocji, które później przy pomocy współpracowników oraz teatralnej technologii uzyskiwały monumentalny wymiar. Artysta wierzył w powinowactwo sztuk, był głęboko zanurzony w tajemnicę muzyki, co wyrażał językiem „czystej formy”’. Pracował kolorem, kontrastem, kompozycją i rytmem. Tworzył w ten sposób symbole i metafory dla uniwersalnych prawd, korzystając z wielu obszarów kulturowych posiadających zagęszczenie emocji i ekspresji.

Sztuka w wersji wirtualnej

W Miejskiej Galerii Sztuki zaprezentowano dzieła pochodzące z prywatnej kolekcji oraz z archiwum Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Podczas wirtualnej wystawy zobaczyć można rysunki i obrazy Andrzeja Kreütz – Majewskiego, ale także rekwizyty sceniczne oraz fotografie ze spektakli, do których Majewski stworzył kostiumy oraz projekty przestrzeni scenicznej. W czasie zwiedzania można zobaczyć przedmioty z przedstawień takich jak: „Np. Edyp” w reżyserii Andrzeja St. Dziuka z 1987 roku, czy „Tragedia szkocka wg Makbeta” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego (1998, fot. Wojciech Plewiński). Podczas wirtualnej wycieczki w świat sztuki można także zapoznać się z filmem „Pędzel i batuta” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego (1993).

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy