22. Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane 2019

0
805
Przedlad Filmow o Sztuce Zakopane 2019 - plakat

Przed nami 22. Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane 2019. Serdecznie zapraszamy do Kina Miejsca już w dniach od 10 do 14 kwietnia br. Do przeglądu można zgłaszać filmy dokumentalne i telewizyjne reportaże poświęcone różnym dziedzinom sztuki – malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia, muzyka, literatura, teatr, film, balet, grafika, architektura.

Poprzednie edycje Przeglądu Filmów o Sztuce cieszyły się niebywałym zainteresowaniem, wypełniając po salę brzegi. Zaprezentowano 35 filmów. Przegląd osiągnął do 1500 widzów. Do konkursu zgłoszonych zostało 170 obrazów filmowych, a podczas pokazów konkursowych otwartych dla publiczności, zaprezentowanych zostało 31 filmów.

W dniach 10-14 kwietnia 2019 zapraszamy do Kina Miejsca na 22. Przegląd Filmów o Sztuce.

Jak pisał sam Stanisław Ignacy Witkiewicz „Wszystko, co się gdziekolwiek w Polsce dzieje, odbija się w Zakopanem.” Dlatego też Zakopane to ważny punkt w polskiej kulturze. Nie da się ukryć, że od przeszło stu lat Zakopane jest wyjątkowym miejsce dla artystów. Specyficzna atmosfera Zakopanego z pewnością wpłynęła na fakt, że w 1968 zagościł pod Giewontem Przegląd Filmów o Sztuce.
Grzegorz Dubowski oraz Władysław Hasior byli głównymi organizatorami wydarzenia. Gódnym uwagi jest fakt, że pierwszy przegląd odbył się w marcu 1968 roku. Towarzyszył „2 Salonowi Lutowemu 68” (poświęconemu grafice ogólnopolskiej) oraz „ 3 Salonowi Marcowemu 68”. W wydarzeniu brało udział dziewięciu najwybitniejszych malarzy polskich. Między innymi Brzozowski, Nowosielski, Gierowski, Stajud, Bereźnicki, Buckim, Hałas.
W zakopiańskich Przeglądach brali udział artyści, krytycy, historycy sztuki, dziennikarze, malarze, rzeźbiarze, graficy.

Program 22. Przeglądu Filmów o Sztuce

10.04.2019 / ŚRODA
KINO MIEJSCE (Tylko na zaproszenia)
ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
OTWARCIE 22. PRZEGLĄDU FILMÓW O SZTUCE

POKAZ FILMU „MAKSYMIUK. KONCERT NA DWOJE”
GODZ. 19.00
Reż. Tomasz Drozdowicz
2018, 75 min.
Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Mimo 80 lat, w pełni aktywny a raczej, dla wielu, aktywny nadmiernie. Wymagający wobec siebie i innych, niezwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, wciąż zafascynowany muzyką i skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Prywatnie wciąż chłopak z małomiasteczkowego drewniaka, zaprzyjaźniony z „wykluczonymi” bywalcami parkowych ławek i dzielący się z nimi tym co ma. Charyzmatyczny „maestro”, podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryżu, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony i przez nią kierowany. Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji pokaże Maksymiuka w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie. Poznamy także artystę skrajnie „prywatnego”. Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw zahaczających momentami o granice psychicznej normy, ilustruje jedną z najbardziej skrajnych wersji losu artysty. Tę, w której ceną wybitnego talentu jest samotność w przeciętnym, „normatywnym” świecie. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego – Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna – jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Po projekcji spotkanie z reżyserem – Tomaszem Drozdowiczem oraz Marią Nockowską – scenarzystką.

Galę otwarcia i spotkanie prowadzi Ryszard Jaźwiński.

11.04.2019 / CZWARTEK
KINO MIEJSCE
ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 10.30 – 13.00

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 14.00 – 16.00

III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 17.00 – 19.00

CZERWONY DWÓR
ul. Kasprusie 27, 34-500 Zakopane
POKAZ FILMU „POŻEGNANIE JESIENI”
GODZ. 17.00
Reż. Mariusz Treliński
1990 rok 98 min.
Film „Pożegnanie jesieni” jest adaptacją powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem. To ponura groteska o nadchodzącym przeobrażaniu świata bohaterów Pożegnania jesieni. Wg. autora dotychczasowy porządek świata ulega rozkładowi , zostaje zburzony, ale następujący po rewolucji syndykalistyczno-komunistycznej świat nie jest lepszy. Obawy autora książki okazały się uzasadnione, a sam Witkiewicz stał się ofiarą ponurej wizji oraz spełniającej się rzeczywistości nadchodzącej w naszej części Europy.

Film prezentujemy z okazji 90 rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza.

Po pokazie spotkanie z Marią Pakulnis i Bogdanem Mozerem. Spotkanie poprowadzi Jerzy Arma-ta.

KINO MIEJSCE
ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
POKAZ SPECJALNY„JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA”
GODZ. 20.30
Reż. Damian Nenow
2018 rok 85 min.
Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To po-zwoli mu narodzić się ponownie, zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem for-malnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

Po pokazie spotkanie z twórcami filmu. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

12.04.2019 / PIĄTEK
KINO MIEJSCE
ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 10.30 – 13.00

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 14.00 – 16.00

III POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 17.00 – 19.00

POKAZ SPECJALNY „KSIĄŻĘ I DYBUK”
GODZ. 20.00
Reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
2017 rok 82 min.
Film jest opowieścią o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo. Po wojnie był producentem hollywoodzkich hitów z Sofią Lo-ren i Claudią Cardinale. Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie –kim na-prawdę był Mosze Waks? Sprawnym oszustem, artystą czy prawdziwym arystokratą. Zmarł jako książę Michele Waszynski w Hiszpanii.

W 2017 roku film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w We-necji w sekcji Wenecja Klasyka.

Po projekcji spotkanie z autorami filmu Małgorztą Zacharko – producentką filmu oraz Andrzejem Dąbrowskim – montażystą.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

13.04.2019 / SOBOTA
KINO MIEJSCE
ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
I POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 10.00 – 12.30

II POKAZ KONKURSOWY FILMÓW
GODZ. 13.00 – 15.00

MIEJSKA GALERIA SZTUKI (Tylko na zaproszenia)
ul. Krupówki 41, 34-500 Zakopane
UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW oraz koncert
GODZ. 18.00

Galę zamknięcia prowadzi Agnieszka Szydłowska

14.04.2019 / NIEDZIELA
KINO MIEJSCE
ul. Władysława Orkana 2, 34-500 Zakopane
POKAZ ETIUDY ZREALIZOWANEJ PODCZAS WARSZTATÓW I NAGRODZONYCH FILMÓW
GODZ. 12.00 – 15.00

Przeglądowi towarzyszą podobnie jak w ubiegłym roku Warsztaty Filmowe prowadzone przez operatorów PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza i Józefa Romasza.