back to top

Wakacje

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle”

Serdecznie zapraszamy na promocję albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle”. Album wydany został przez Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Zakopiańskie Centrum Kultury. Album „Zakopiańskie malarstwo na szkle” to prace trzech wybitnych artystów: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Banieckiej-Dziadzio oraz Bogdana Dziadzio.

Tradycja tworzenia barwnych zdobień na szkle sięga starożytności

Malarstwo na szkle jest to rodzaj malarstwa, gdzie obraz występuje po drugiej stronie szkła. Malowany bywa przeważnie farbami olejnymi lub wodnymi za pomocą pędzla i pióra. Tradycja tworzenia barwnych zdobień na szkle sięga starożytności. Tradycja malowania na szkle jest obecna również w XXI wieku. Występuje pod wieloma postaciami, na przykład obramowanych tafli ze szkła przedstawiających tradycyjne motywy ludowe i sakralne, szkła artystycznego, czy sztuki współczesnej. Malowane wyroby ze szkła są nie tylko unikalnymi dziełami sztuki, ale również produktami seryjnymi i masowymi.

Zakopiańskie malarstwo na szkle, plakat
Zakopiańskie malarstwo na szkle, plakat

Album „Zakopiańskie malarstwo na szkle”

Album „Zakopiańskie malarstwo na szkle” ma przede wszystkim charakter dokumentacyjny i edukacyjny. Publikacja albumu na na celu promowanie techniki witrochromii szeroko stosowanej na Podhalu. Projekt ma na celu przekazywanie młodszym pokoleniom tej wyjątkowej techniki artystycznej jaką jest malarstwo na szkle.

Album „Zakopiańskie malarstwo na szkle” to prace trzech wybitnych artystów: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Banieckiej-Dziadzio oraz Bogdana Dziadzio. Barbara Baniecka-Dziadzio jest depozytariuszem tradycji malarstwa na szkle, Bogdan Dziadzio również. W swej twórczości wychodzi on jednak nieco dalej – łącząc malarstwo na szkle z rzeźbą.

Władysław Walczak-Baniecki (1934-2011) urodził się w Kościelisku, mieszkał w Zakopanem. Zaczął malować w roku 1962 i sam stworzył własną technikę malowania. Po wielu próbach pod wpływem malarstwa tradycyjnego artysta zwrócił się w stronę typowo podhalańskiej tematyki świątków oraz scen zbójnickich. Szczególnie ciekawe jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny charakter malarstwa Władysława Walczaka-Banieckiego. Emanuje z niego prostota i ciepło. Należał do najbardziej cenionych twórców Podhala.

Barbara Baniecka-Dziadzio urodziła się w Zakopanem , artystka – malarka, córka Władysława Walczaka-Banieckiego. Kontynuuje rodzinne tradycje malarstwa na szkle, które przejęła od swojego ojca, znanego i uznanego malarza. Jej pierwsze prace nawiązują do stylu ojca, ale szybko znalazła własny język artystyczny i swoją własną formę wypowiedzi na szklanej tafli.

Bogdan Dziadzio urodził się w Zakopanem, z zawodu jest pedagogiem. Działalność twórczą rozpoczął malując ikony. Obecnie nadal maluje, rzeźbi oraz wykonuje rysunki medyczne – chirurgiczne. Chęć poszukiwania wypowiedzi w innych technikach zaowocowała rzeźbami oraz malarstwem na szkle połączonym z wykonanym przez siebie obramowaniem.

Zakopiańskie malarstwo na szkle, plakat
Zakopiańskie malarstwo na szkle, plakat

Promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle”

Promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle” odbędzie się 27 listopada 2019 roku w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

ul. Tadeusza Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska
Tel: 18 207 72 21

Najnowsze na portalu
Polecamy
Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy