10 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...

Pokazy wyrobu oscypka. Zrób własnoręcznie swój serek!

- POLECAMY -

Pokazy wyrobu oscypka. Zrób własnoręcznie swój serek!

Spędzasz wakacje w Zakopanem? Wyprawa w góry zaliczona? Spacer Krupówkami również? Mamy dla Ciebie świetną propozycję spędzenia czasu wolnego pod Giewontem! Niezapomniana zabawa dla małych i dużych. Zapraszamy do Muzeum Oscypka, gdzie odbywają się pokazy wyrobu tego podhalańskiego serka. Ponad to możesz poczuć się jak juhas, wyrabiając własnoręcznie swój serek! Nie lada gratka dla smakoszy oscypka!

Oscypek to twardy, wędzony ser, przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala. Spopularyzowany w Polsce oraz w innych krajach Europy. Pierwszym bacą w Polsce, który zdobył certyfikat uprawniający do produkcji i sprzedaży oscypków zgodnie z recepturą zastrzeżoną przez Unię Europejską był Kazimierz Furczoń z Leśnicy na Podhalu. Wybierając się na Podhale, warto przejść Szlakiem Oscypka. Jest to szlak, który oprowadzi Cię po tradycyjnych pastwiskach, bacówkach. Poznasz niektóre zagadnienia z zakresu produkcji oscypka i innych serów w podhalańskich, góralskich pastwisk, oraz hodowli owiec. Współcześnie oscypek i inne sery góralskie to przysmak, który zdobył serca nie tylko Polaków, ale również całej Europy. Przedstawiamy niektóre zagadnienia z historii i produkcji sera na góralskich halach i miejsca na tym szlaku.

Wybierając się do Muzeum Oscypka na Twoich oczach powstanie najpopularniejszy z góralskich serów – OSCYPEk. Zobacz wszystkie etapy jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. Dowiedz się skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, co to jest kosor, ferula czy pucenie. Wszystko w formie prezentacji z czynnym udziałem publiczności.

Podczas pokazu uczestnicy mają także okazje spróbować góralskich serów oraz samodzielnie zrobić swój własny serek.

podczas wakacji (lipiec, sierpień) Pokazy Wyrobu Oscypka odbywają się trzy razy dziennie. O godzinie 12.00, 14.00 i 16.00

Bilety kupić trzeba przez stronę www.mt7.eu. Mają one formę pliku pdf. Nie jest konieczne ich drukowanie, wystarczy okazać je w formie elektronicznej, przed wejściem na Pokaz.

Ceny biletów

Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 20 zł – dzieci od lat 3, uczniowie, studenci do 26 roku życia
Bilet ulgowy 20 zł – seniorzy od lat 60
Wstęp darmowy – dzieci do lat 3

Muzeum Oscypka Zakopane

ul. Jagiellońska 28, 34-500 Zakopane
Tel: 888 920 506

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Jak powstało Zakopane

Przed wiekami pod Tatrami rozciągała się gęsta puszcza. Najbliższe...

Jeden bilet – dwie atrakcje! Zapraszamy na Gubałówkę i Butorowy Wierch

Planujesz wypad do Zakopanego? Marzysz o pięknej panoramie Tatr,...

Opowieść o dzielnym Giewoncie

Świat był kiedyś inny. Wielkie wody zalewały nasze ziemie....

Zakopiański Dzień Dziecka 2020

Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Dlatego miasto Zakopane...

Wystawa „Święci nie przemijają”

W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, zapraszamy...