11.4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Ostatnie przed remontem wydarzenie w Willi Oksza w Zakopanem

Ostatnie przed remontem wydarzenie w Willi Oksza w Zakopanem

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnim wydarzeniu przed rozpoczęciem remontu konserwatorskiego w willi Oksza, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

O Okszy słów kilka…

Willa Oksza to budynek mieszkalny w stylu zakopiańskim zaprojektowany w latach 1894–1895 przez Stanisława Witkiewicza a znajdujący się w Zakopanem przy ul. Zamoyskiego 25. Od 2006 roku jest siedzibą Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego, znajduje się w nim Galeria Sztuki XX wieku. W kwietniu 2015 budynek został laureatem konkursu „Zabytek zadbany” w kategorii Architektura i konstrukcje drewniane za „wzorcowo zrealizowane kompleksowe prace konserwatorskie”.

Giewont w sztuce

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnim wydarzeniu pt. Giewont w sztuce przed rozpoczęciem remontu, które odbędzie się już 21 lutego 2020 roku o godzinie 18.00. Tego wieczoru odbędzie się wyjątkowe spotkanie towarzyszące wystawie „Giewont – kolekcja niezwyczajna Obrazy ze zbiorów Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów”, które poprowadzi Zofia Radwańska.

Podczas spotkania przybliżona zostanie artystyczna kariera Giewontu. Rozpoczęła się w XIX wieku i trwa do dzisiaj. Ten majestatyczny masyw górski w Tatrach Zachodnich działał i nadal działa na wyobraźnię niezwykle wielu artystów, turystów oraz mieszkańców Zakopanego. Wspólnie przyjrzymy się prezentowanym na wystawie obrazom przedstawiających Giewont, począwszy od płócien z przełomu XIX i XX w., po wizerunki z ostatnich lat.

Kolekcja. Rozdział II

Tuż po spotkaniu „Giewont w sztuce” o godzinie 19:15 serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kolekcja. Rozdział II”, które prowadzi Julita Dembowska.

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego zakupiono zestaw dziesięciu fotografii Zofii Rydet z „Zapisu socjologicznego – Podhale” oraz cztery kolaże autorstwa Jana Dziaczkowskiego z cyklu „Góry dla Warszawy”. Tak powstała wystawa prezentowana obecnie w Okszy „Kolekcja. Rozdział II.”

Jak długo potrwa remont w Willi Oksza?

Willa Oksza w związku z remontem nieczynna będzie przez najbliższe trzy miesiące. Warto przypomnieć, że prace remontowe trwają również w Galerii Władysława Hasiora, która oddana do użytku będzie dopiero początkiem roku 2021. Nieczynny jest również Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego co najmniej do 2022 roku. Prace remontowe realizowane są z projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Galeria Sztuki XX w. Willa Oksza

ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25, 34-500 Zakopane
Tel: 692 029 817

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy