16 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Oprowadzanie po Galerii Antoniego Rząsy i zwiedzanie pracowni rzeźbiarskiej

- POLECAMY -

Oprowadzanie po Galerii Antoniego Rząsy i zwiedzanie pracowni rzeźbiarskiej

Serdecznie zapraszamy na prowadzanie po Galerii Antoniego Rząsy, jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych, w której prezentowana jest kolekcja rzeźb twórcy oraz wystawa fotograficzna pt. „Futoma Antoniego Rząsy„. Tematem wystawy jest środowisko artystyczne Zakopanego w drugiej połowie XX wieku.

Kim był Antoni Rząsa?

Antoni Rząsa to polski artysta rzeźbiarz, ojciec rzeźbiarza Marcina Rząsy. Wykładowca Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Początkowo był uczniem, potem współpracownikiem i przyjacielem Antoniego Kenara. W latach 1952–1973 pracował w Liceum jako nauczyciel rzeźby.

W latach 60. Antoni Rząsa stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową. Jego rzeźby odznaczają się prostotą form i swoistą stylistyką, są dzięki temu łatwo rozpoznawalne. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Galeria artysty znajduje się w Zakopanem.

Futoma Antoniego Rząsy

Do Futomy jedź. Trzeba być w Futomie koniecznie” – tak pisał Antonii Rząsa w listach do brata. Futoma jest to miejsce, w którym urodził się Antoni Rząsa i które ukształtowało jego wrażliwość, wyobraźnię i hart ducha. Wystawa fotograficzna pt. „Futoma Antoniego Rząsy„, która można będzie zobaczyć podczas zwiedzania galerii opowie o współczesnej Futomie, o śladach z przeszłości i o tym co wydaje nam się niezmienne. Wystawa fotografii powstała dzięki:

  • Ania Winkler – Studio Hans Lukas, Paryż
  • Janek Brykczyński – Sputnik, Warszawa
  • Magda Ciszewska-Rząsa – Galeria Rząsy, Zakopane.

Oprowadzanie po Galerii Antoniego Rząsy

Podczas oprowadzania po Galerii Antoniego Rząsy zobaczymy wyjątkową kolekcję rzeźb Antoniego Rząsy oraz wystawę fotograficzną „Futoma Antoniego Rząsy”. Ponadto uczestnicy spotkania, będą mieli możliwość zwiedzenia pracowni rzeźbiarskiej Marcina Rząsy. Na oprowadzanie po Galerii A.Rząsy i zwiedzanie pracowni rzeźbiarskiej zapraszamy już 30 stycznia 2020 roku o godzinie 18:00.

Ilość Miejsc jest ograniczona. Zapisów można dokonać drogą mailową: [email protected], lub telefonicznie 18 20 669 69, kom. 695 482 204. Bilety cenie 20 zł – dorośli, dzieci i młodzież 10 zł, karta dużej rodziny 50% ceny.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria Antoniego Rząsy

ul. Bogdańskiego 16A, 34-500 Zakopane
Tel: 18 206 69 69

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

XXII edycja konkursu Fotograficznego „Tatrzańska Jesień”

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji cyklicznego konkursu...

XXIV Jazz Camping 2020

Przed nami niezwykłe muzyczne wydarzenie w Hotelu Górskim PTTK...

Jesień w Tatrach, wyjątkowy czas dla tatrzańskich zwierząt

Jesień w Tatrach przywitała nas wysoką temperaturą, jednak w...

9. Festiwal „Inspirowane górami” im. Ewy i Macieja Berbeków

Już w październiku 2020 w Zakopanem odbędzie się wyjątkowy...

XII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na szczytach” w Zakopanem

Przed nami XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na...