7,4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...

Międzynarodowy Dzień Gór z Muzeum Tatrzańskim

- POLECAMY -

Międzynarodowy Dzień Gór z Muzeum Tatrzańskim

Przed nami Międzynarodowy Dzień Gór. Muzeum Tatrzańskie z tej okazji przygotowało specjalny program wydarzeń. Serdecznie zaprasza na uroczyste obchody tego wyjątkowego święta gór.

Międzynarodowy Dzień Gór

Międzynarodowy Dzień Gór (International Mountain Day) jest to święto obchodzone corocznie 11 grudnia. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich nad obchodami którego patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Pierwsze obchody, koordynowane przez FAO, odbyły się w 2003 roku.

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi m.in. na zwiększone koszty zaopatrzenia i usług na terenach górskich, koszty infrastruktury oraz transportu i energii. Zarazem jest to okazja do zwiększenia świadomości o ochronie i znaczeniu gór oraz lasów górskich dla ekologicznego świata i „zielonej gospodarki” z uwzględnieniem zmiany klimatu. W ramach obchodów organizowane są także akcje promujące kulturę oraz produkty wywodzące się z terenów górskich.

Święto Gór w Muzeum Tatrzańskim

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Gór w środę 11 grudnia 2019 roku. Specjalnie na tą okazję przygotowano specjalny program. Wydarzenia odbędą się w Gmachu Głównym MT oraz w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem

Program:

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego:

Godz. 10.00 warsztaty „ODETCHNIJ ŚWIEŻYM, GÓRSKIM POWIETRZEM – WARSZTATY Z OZNACZANIA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA”

Wędrując po górskich szlakach, oddychamy pełną piersią. Nad dachami miast i wsi w tym czasie snuje się smog… Skąd możemy wiedzieć czy powietrze wokół nas jest czyste czy zanieczyszczone np. dwutlenkiem siarki? Na to pytanie odpowiedź pomogą nam znaleźć porosty – organizmy, obok których przechodzimy obojętnie. Na warsztatach dowiemy się co to jest skala porostowa, nauczymy się jak z niej korzystać i zobaczymy porosty zebrane w Tatarach – porosty, które powiedzą nam czy powietrze w Tatrach naprawdę jest tak czyste jak myślimy.

Zapraszamy uczestników w każdym wieku

Zapisy pod numerem telefonu: 533 925 111, mail: [email protected]; ilość miejsc ograniczona

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza:

Godz. 16.00 warsztaty „GÓRY RZEŹBY”

Natura to dzieło sztuki. Podczas warsztatów będziemy interpretować pejzaż górski jako rzeźbę – przestrzenną lub płaską. Następnie wykonane rzeźby będziemy malować. Na warsztaty możecie zabrać fotografie swoich ulubionych szczytów, które można będzie wyrzeźbić.

Zapraszamy dzieci od lat 7, młodzież i dorosłych

Zapisy pod numerem telefonu: 533 925 111, mail: [email protected]; ilość miejsc ograniczona

Godz. 18.00 MCHY NA GIEWONCIE

Tytus Chałubiński to postać dobrze znana zakopiańczykom. Niestety większość osób utożsamia patrona Muzeum Tatrzańskiego jedynie z jego działalnością lekarską oraz popularyzatorską, zapominając o jego osiągnięciach w dziedzinie botaniki.

Podczas spotkania opowiemy o botanicznej pasji Tytusa Chałubińskiego i kolekcji mchów zebranych przez niego na Giewoncie. Zapoznamy Was z kilkoma faktami dotyczącymi biologii tej grupy roślin Będziecie też mieli możliwość zobaczenia kolekcji skał i minerałów zebranych przez samego Tytusa Chałubińskiego podczas jego wypraw na Giewont.

Godz. 19.00 WIECZÓR FILMOWY z archiwum Museo Nazionale della Montagna w Turynie

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Teatr VIS A VIS – Zakopiańskie Lato Teatralne – Letni Teatr w Muszli Koncertowej

Mamy dla Was niecodzienną wakacyjną propozycję kulturalną, artystyczną, rozrywkową...

O gazdach co ślimaka zjedli

W Białym Dunajcu spotkali się dwaj gazdowie, którzy szli...

77. Tour de Pologne: Bukowina Tatrzańska – Zakopane

Okres wakacji na Podhalu to czas sportowych emocji. Przed...

O biednej Kasi co wyszła za księcia

W Chochołowie żył chłop Szymon był wdowcem, sam wychowywał...

Domek Siumno Chatka w Murzasichlu

Regionalny domek Siumno Chatka w Murzasichlu zaprasza na wypoczynek...
X