Fundacja im. Antoniego Rząsy wraz z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zapraszają na konferencję z okazji stulecia urodzin Antoniego Rząsy, jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych.
Patrząc w oczy Rząsowych Rzeźb,
słychać skrzyp udręczonego drewna.
Może to pęka drewno,
a może pęka serce udręczonych.
(1984, Tadeusz Brzozowski)
Kim był Antoni Rząsa?
Antoni Rząsa to polski artysta rzeźbiarz, ojciec rzeźbiarza Marcina Rząsy. Wykładowca Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Początkowo był uczniem, potem współpracownikiem i przyjacielem Antoniego Kenara. W latach 1952–1973 pracował w Liceum jako nauczyciel rzeźby.
W latach 60. Antoni Rząsa stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową. Jego rzeźby odznaczają się prostotą form i swoistą stylistyką, są dzięki temu łatwo rozpoznawalne. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Galeria artysty znajduje się w Zakopanem.
Konferencja w stulecie urodzin Antoniego Rząsy
Rok 2019, to czas kiedy przypada setna rocznica urodzin Antoniego Rząsy, jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych. Specjalnie z tej okazji zapraszamy na konferencję naukową poświęconą jego twórczości, którą organizuje Fundacja im. Antoniego Rząsy wraz z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Konferencja ma na celu naprowadzić uczestników na spojrzenie na dorobek Antoniego Rząsy z nieco innej perspektywy. Organizatorzy mają na celu przedstawienie prac artysty przez pryzmat miejsca i doświadczeń kształtujących Jego osobowość we wczesnym etapie życia oraz podjąć próbę ukazania związków artysty z miejscem, z którego pochodził, terenu, na którym współistnieli grekokatolicy, prawosławni i katolicy, gdzie, jak pisał Wawrzyniec Brzozowski, Rzym od wieków mieszał się z Bizancjum, a surowi Święci z ikon współistnieli pokojowo z pucołowatymi Świątkami z katolickich kapliczek. Przedstawie uczestnikom konferencji korzeni artysty oraz ich analiza będzie punktem wyjścia do współczesnej interpretacji rzeźb Antoniego Rząsy.
Program konferencji
- twórczość Antoniego Rząsy,
- miejsce, kontekst miejsca i jego wpływ na twórczość artysty,
- wpływ kultury wschodniej na twórczość artystów współczesnych,
- inspiracje sztuką dawną i sztuką ludową w sztuce współczesnej,
- spotkanie z rzeźbami Antoniego Rząsy dziś – analiza i interpretacja.
Podczas konferencji referaty wygłoszą:
- Katarzyna Chrudzimska-Uhera – historyczka sztuki
- Michał Janocha – historyk sztuki, teolog, biskup pomocniczy warszawski
- Michał Klinger – teolog prawosławny.
Konferencja odbędzie się w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem w dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2019 roku.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Futoma Antoniego Rząsy. Będzie to opowieść o współczesnej Futomie, jej mieszkańcach, śladach przeszłości i o tym, co wydaje się tam niezmienne oraz Recital skrzypka Stanisława Słowińskiego Visions Promo Tour.
Serdecznie zapraszamy!
Galeria Antoniego Rząsy
ul. Bogdańskiego 16A, 34-500 Zakopane
Tel: 18 206 69 69