8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Koncert „Siła fortepianu” – Marian Sobula w willi Atma

Koncert „Siła fortepianu” – Marian Sobula w willi Atma

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert „Siła fortepianu w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem. Na scenie usłyszymy Mariana Sobulę, który uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia.

Willa, w której mieszkał Karol Szymanowski

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma to jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, znajduje się w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 19. Willa Atma została zbudowana w 1895 przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 1930–1935 mieszkał w niej Karol Szymanowski. Opuścił Zakopane i Polskę w listopadzie 1935, wyjeżdżając na leczenie do sanatorium w Szwajcarii. Pomysł stworzenia muzeum kompozytora wysunęła Krystyna Dąbrowska, siostrzenica i spadkobierczyni Szymanowskiego. Po wyprowadzce Szymanowskiego Atma była używana jako budynek lokatorski, nie wykonano pełnej rekonstrukcji pomieszczeń. Na podstawie zdjęć i opisów odtworzono wiernie gabinet kompozytora, pozostałym pomieszczeniom nadano klimat z okresu dwudziestolecia międzywojennego, uzupełniając ekspozycję informacjami biograficznymi.

Muzeum Karola Szymanowskiego - Willa Atma w Zakopanem
Muzeum Karola Szymanowskiego – Willa Atma w Zakopanem

Marian Sobula, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia.

dr hab. Marian Sobula to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (2005, w klasie prof. Andrzeja Pikula) oraz Accademia di Santa Cecilia w Rzymie (2008, w klasie prof. Sergio Perticaroli). Występował w ponad 50. krajach, wyko-nując recitale i koncerty z orkiestrą m.in. w: Carnegie Hall Nowy York, Sydney Opera House, Gasteig Monachium, Rudolfinum Praga, Auditorio Parco Della Musica Rzym, Beethovenhalle Bonn, Sala Sao Paolo, Palacio de Bellas Artes Mexico City, Gran Teatro Nacional Lima, Teatro Municipal Santiago de Chile, Hamer Hall i Town Hall Melbourne, Denki Bunka Kaikan Nagoya, Filharmonia Narodowa i Teatr Wielki Warszawa oraz wielu innych. Jest laureatem najwyższych nagród i wyróżnień międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Marii Canals w Barcelonie, Luis Sigall w Vina del Mar, The Yamaha Music Foundation of Europe Competition.

Koncert „Siła fortepianu” w willi Atma

Koncert „Siła fortepianu w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem w wykonaniu Mariana Sobuli odbędzie się już 12 grudnia 2019 roku o godzinie 18:00. Tego wieczoru słowo o muzyce przedstawi również dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AM w Krakowie – kurator ds. programowych Atmy.

W programie koncertu:

  • Fryderyk Chopin (1810-1849)
  • Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
  • Scherzo b-moll op. 31
  • Walc As-dur op. 34 nr 1
  • Polonez As-dur op. 53.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa „Atma”

Ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
tel. 18 2020040
mob. +48 695981672
e-mail: agiewont@mnk.pl

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy