8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Jesień w Tatrach, wyjątkowy czas dla tatrzańskich zwierząt

Jesień w Tatrach, wyjątkowy czas dla tatrzańskich zwierząt

Jesień w Tatrach przywitała nas wysoką temperaturą, jednak w weekend nadejdzie duże ochłodzenie i wysoko w górach ma spaść pierwszy śnieg. W Tatrach zagościła kalendarzowa jesień, małymi kroczkami zbliża się zima. W drugiej połowie września wraz z pierwszym dniem jesieni, wysoko w Tatrach pojawiły się już pierwsze poranne przymrozki.

Jesień w Tatrach pełna kolorów.

Polska Złota Jesień w Tatrach to chyba najpiękniejsza pora roku. Jest ciepło, słonecznie a drzewa przybierają odcienie złota i czerwieni. Jest to okres szczególny dla turystów, gdyż dni są jeszcze wystarczająco długie aby wybrać się na wycieczkę, a na szlakach i w schroniskach nie ma już wakacyjnych tłumów. W tym wyjątkowym czasie warto odwiedzić Zakopane, odpocząć oraz zachwycić głębią jesiennych barw.

Tatrzański Jeleń
Tatrzański Jeleń na polanie

Jeleni śpiew na tatrzańskiej polanie

Jesień jest to przede wszystkim wyjątkowy czas dla zwierząt żyjących w górach. Niektóre z nich powoli przygotowują się do zimowego snu. To właśnie teraz w tatrzańskich lasach trwa rykowisko, a w wyższych partiach do zalotów przygotowują się kozice.

Rykowisko, to okres godowy jeleni szlachetnych, który rozpoczyna się w drugiej połowie września. W tym czasie samce jeleni zaczynają wydawać głośne odgłosy, zaczynając tuż przed zachodem słońca, a kończąc o świcie. Jeleń występuje w Tatrach dość licznie, ich liczebność oceniana jest na nieco ponad 200 sztuk. Pojawia się zwłaszcza w strefie lasów reglowych. Spokojnie idący szlakiem turysta ma wiele okazji do obserwacji pasących się saren i jeleni. Z roku na rok rykowisko przyciąga w Tatry coraz większe rzesze miłośników przyrody. Szczególną popularnością cieszy się wówczas schronisko na Kondratowej, z którego okien można bezpośrednio obserwować ryczące byki.

Kozica w Tatrach
Kozica w Tatrach

Kozice, żywy symbol Tatr

Kolejnym przedstawicielem tatrzańskiej fauny a zarazem żywym symbolem Tatr jest kozica! Kozice można obserwować w ciągu całego roku zarówno w Tatrach Zachodnich, jak i Wysokich. Bywają raczej płochliwe i przeważnie trzymają się z dala od ludzi, ale czasami pozwalają podejść na odległość kilku metrów. Uciekają w momencie, gdy uznają, że dzieląca je od ludzi odległość przestaje im dawać poczucie bezpieczeństwa. Jednakże z czasem trochę przyzwyczaiły się do obecności turystów, zwłaszcza w okolicach szlaków turystycznych. Stąd też możliwe są nawet bezpośrednie spotkania z kozicą. Z podziwem można obserwować, jak szybko i zwinnie potrafią pokonywać nawet bardzo strome odcinki. Obecny czas jest wyjątkowym dla tego gatunku. Późną jesienią, gdy już dawno po rykowisku, kozice rozpoczynają gody.

Tatrzańskie niedźwiedzie
Tatrzańskie niedźwiedzie

Jesienne przygotowanie niedźwiedzia do zimowego snu

Największym i budzącym największe emocje spośród tatrzańskich zwierząt jest niedźwiedź brunatny. Po polskiej stronie Tatr występuje kilkanaście sztuk przedstawicieli tego gatunku. Pomimo krępej, niezgrabnej budowy ciała potrafi szybko biegać, skakać, pływać i wspinać się na drzewa i skały. W galopie na krótkich dystansach osiąga prędkość ponad 50 km/godz. W Tatrach pokonuje trasy dostępne tylko dla taterników. Aby przetrwać trzy miesiące zimowe, zwierzę gromadzi duże rezerwy energetyczne i dlatego dzienne zapotrzebowanie wynosi przeciętnie 10 tys. kalorii (u człowieka 2,5 tys. kalorii). Niedźwiedź jest zwierzęciem ostrożnym, choć nie płochliwym. Zaniepokojony staje na tylnych łapach i obserwuje otoczenie. Jeżeli tylko może, schodzi człowiekowi z drogi, choć obserwacje wskazują, że rejestruje on obecność ludzi wielokrotnie częściej niż sam jest widziany. Potrafi np. wiele godzin leżeć kilkadziesiąt metrów od szlaku i obserwować turystów. Jeśli jednak na swojej drodze zobaczymy niedźwiedzia, nie wolno panikować. Zachowajmy spokój i powolnymi ruchami spróbujmy się oddalić. Kiedy robi się naprawdę niebezpiecznie pozostaje nam przyjąć pozycję obronną, tzn. położyć się na ziemi podkulając nogi i zakrywając głowę rękami.
Jesień jest dla niedźwiedzia okresem opasania się i gromadzenia zapasów tłuszczu, jest przygotowaniem do zimowego snu…

Najlepszy jesienny wypoczynek

Odwiedź Tatry i Zakopane, odetchnij na łonie natury pośród kolorów jesieni, zarezerwuj nocleg bez pośredników oraz prowizji. Odwiedzając góry warto przy okazji zrobić zdjęcia, wziąć udział w konkursie fotograficznym „Tatrzańska Jesień„, aby zgarnąć nagrodę!

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy