Hokus Krokus 2019

0
217

Akcja Hokus Krokus powraca! Godnym uwagi jest fakt, że Polsce krokus objęty jest ochroną. Niestety, do masowego deptania krokusów przez turystów dochodzi co roku. Nie oszukujmy się! Krokusy same się nie ochronią! Wszystko w naszych rękach.

Turysto! Ani kroku(s) dalej!

Krokus, a właściwie szafran spiski, bo tak brzmi jego polska nazwa gatunkowa, jest pierwszym zwiastunem wiosny. Pojawia się na przełomie marca i kwietnia, przykrywając tatrzańskie polany spektakularnym fioletowym płaszczem. Krokusy – jeden z najsłynniejszych tatrzańskich symboli – co roku przyciągają do Tatr tłumy turystów ciekawych tego niezwykłego zjawiska.

Niewątpliwie Polana Chochołowska jest jednym z najpopularniejszych miejsc w którym może na własne oczy zobaczyć dywan krokusów. Z pewnością jest jeden z najpiękniejszych widoków jakie możemy sobie zafundować w wolnym czasie. W Dolinie Chochołowskiej krokusów kwitnie najwięcej. Liczba kwiatów na polanie sięga nawet kilkunastu milionów.

W związku z tym od kilku lat Polana Chochołowska ściąga tłumy miłośników krokusów. W weekendy podczas szczytu kwitnienia krokusów mamy do czynienia z prawdziwym oblężeniem. Efektem są olbrzymie korki, kolejki do punktu wejściowego i rekordowy tłok na szlaku.

Masz wolny weekend? Wybierz się na spacer by zobaczyć #hokuskrokus? Zaproponujemy Ci inne miejsca, w których także spotkasz krokusy. Są one mniej zatłoczone niż Dolina Chochołowska a nie da się ukryć, że równie urokliwe.

Proponowane miejsca:

Ścieżka nad Reglami

Początek trasy prowadzi z Kir dnem Doliny Kościeliskiej przez trzy polany: Wyżnią Kirę Miętusią, Cudakową Polanę i Stare Kościeliska. Następnie przez Przysłop Miętusi przechodzimy do Doliny Małej Łąki na Wielką Polanę Małołącką. Zejście w dół Doliną Małej Łąki na Gronik. Stamtąd możemy Drogą pod Reglami wrócić do Kir. Szlak pieszy na terenie TPN, długość 10,8 km, czas przejścia 4-5 h.

Droga pod Reglami

Spacer Drogą pod Reglami, która prowadzi granicą Tatr i Podhala. Początek trasy u wylotu Doliny Małej Łąki. Trasa biegnie obok wejścia do Stanikowego Żlebu, Doliny Kościeliskiej do wylotu Doliny Lejowej i kończy się przy restauracji Ziębówka. Szlak pieszy i rowerowy częściowo na terenie TPN, długość 5,7 km, czas przejścia 3 h.

Spacer po Kościelisku

Wędrówka po Zachodniej części Kościeliska. Start przy kościele parafialnym na Szeligówce. Przy remizie OSP skręcamy w prawo na Rysulówkę. Po 700 metrach skręcamy w lewo i ul. Królewską docieramy do stadionu biathlonowego. Przed stadionem skręcamy w prawo w ul. Groń i idziemy do końca. Dalej polną drogą schodzimy w kierunku Roztok. Tam skręcamy w prawo i przez Rysulówkę wracamy do kościoła. Trasa piesza lub rowerowa, długość 6 km, czas przejścia 3 h.

Witów-Ski

Krótka trasa w paśmie Magury Witowskiej. Zaczynamy przy restauracji Witowianka obok dolnej stacji wyciągów Witów-Ski. Idziemy do góry polną drogą po lewej stronie stoku narciarskiego. Po 200 metrach stok stopniowo się wypłaszcza. Odbijamy w lewo i dochodzimy do polnej drogi prowadzącej w dół na południową stronę stoku. Schodzimy nią do zabudowań i skręcamy w lewo, aby wrócić do głównej drogi w Witowie. Trasa piesza, długość 2,6 km, czas przejścia 1 h.

Pod Ostryszem

Wycieczka wzgórzami Pogórza Gubałowskiego. Start przy kościele w Dzianiszu. 350 metrów powyżej kościoła do głównej drogi odchodzi boczna droga (asfalt), która wyprowadza na grzbiet zaraz obok zalesionego wierzchołka Ostrysza. Tam skręcamy w prawo w polną drogę, którą prowadzi czerwony szlak turystyczny. Grzbietem wędrujemy ok. 1,5 km i przed pierwszymi drzewami skręcamy w prawo w dróżkę, którą wracamy do Dzianisza. Możemy też kontynuować spacer grzbietem i zejść do górnej części wsi. Trasa piesza lub rowerowa, długość 3,6 km, czas przejścia 1,5 h.

Dodaj komentarz