8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Dudaski Tłusty Czwartek

Dudaski Tłusty Czwartek

Serdecznie zapraszamy do Zakopanego na kolejną edycję Dudaskiego Tłustego Czwartku. Koncert będzie wyjątkową okazją, by posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki, zobaczyć różne instrumenty oraz poznać tajniki ich budowy.

Wyjątkowy Tłusty Czwartek

Jak w latach poprzednich tak i tradycyjne w tym roku pod Giewontem po raz kolejny zabrzmią dudy. Gra na tym starym, pasterskim instrumencie nazywanym na Podhalu „kozą”, już dawno zostałaby zapomniana, gdyby nie paru entuzjastów i miłośników rodzimego folkloru, a zwłaszcza – Jan Karpiel-Bułecka – znany architekt, muzykant, regionalista, dzięki któremu w 2010 r. udało się reaktywować to ciekawe wydarzenie i który od tamtej pory jest jego gospodarzem. Dudaski Tłusty Czwartek to coroczny koncert, który jest wyjątkową okazją, by posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki, zobaczyć różne instrumenty oraz poznać tajniki ich budowy.

Zakończenie karnawału w Zakopanem

Już tradycyjnie w Tłusty Czwartek w Zakopanem świętować będziemy zakończenie karnawału. Wszyscy uczestnicy Dudaskiego Tłustego Czwartku będą mieli okazję, by posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki, zobaczyć różne instrumenty, poznać tajniki ich budowy a także posłuchać ciekawych anegdot. Wydarzenie to ma na celu kultywować tradycję i popularyzować rodzimy instrument, którym niewątpliwie są dudy podhalańskie. Warto wiedzieć, że instrument ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co to są Dudy?

Dudy jest to instrument muzyczny dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Dźwięk w dudach powstaje przez wzbudzenie drgań stroika powietrzem wydostającym się pod ciśnieniem ze stałego zbiornika powietrza – tzw. worka. Instrument może mieć jeden lub kilka podwójnych albo pojedynczych stroików zależnie od odmiany regionalnej. Stroiki nie mają kontaktu z ustami grającego, znajdują się w zamkniętej komorze pomiędzy częściami drewnianego korpusu. W Polsce, w zależności od regionu, są nazywane kozłem, gajdami lub kozą. W powszechnym użyciu jest również błędna nazwa kobza dotycząca innego, strunowego instrumentu (zob. kobza). Dudy są bardzo popularnym instrumentem ludowym na Podhalu.

Dudaski Tłusty Czwartek, plakat
Dudaski Tłusty Czwartek, plakat

Kiedy odbędzie się Dudaski Tłusty Czwartek?

Dudaski Tłusty Czwartek odbędzie się w czwartek 20 lutego 2020 roku. Uroczystość rozpocznie się prezentacją Dudziarzy przy oczku wodnym w centrum miasta Zakopanego, przy ul. Krupówki. Później odbędzie się Dudziarski koncert galowy w Kinie Giewont.

Program imprezy

  • godzina 17:00 Prezentacja Dudziarzy przy oczku wodnym, przy ul. Krupówki w Zakopanem
  • godzina 17:30 Dudziarski koncert galowy, podczas którego zagrają: dudy białoruskie, szkockie, słowackie, żywieckie, wielkopolskie, podhalańskie oraz gajdy śląskie w zakopiańskim Kinie Giewont, przy ulicy Kościuszki 4.

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy