Dni Dawcy Szpiku Kostnego w Zakopanem

0
192
Dni Dawcy Szpiku Kostnego w Zakopanem - plakat

Już po raz drugi Społem Zakopane wraz z Fundacją DKMS Pokonajmy Nowotwory organizuje Dni Dawcy Szpiku Kostnego w Zakopanem. Akcja odbędzie się w sobotę, 25 maja 2019 w sklepie Gama, przy ul. Kościuszki 3 w godzinach od 9:00 do 17:00. To właśnie w tym miejscu, tego dnia będzie można zarejestrować się jako DAWCA SZPIKU KOSTNEGO.

Pamiętajmy, że dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do pomocy drugiej osobie o zostań BOHATEREM CZYJEGOŚ ŻYCIA.

Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w akcji w sobotę, zapraszamy serdecznie w niedzielę, 26 maja pod Centrum Handlowe Szymonek ul. Chyców Potok 26 w godzinach 12:00 – 17:00.

Fundacja DKMS to niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiada status organizacji pożytku publicznego. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. Fundacja DKMS działa w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia i posiada status ośrodka dawców szpiku zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. DKMS został założony w 1991 roku z inicjatywy dr Petera Harfa w oparciu o historię jego cierpiącej na białaczkę żony Mechtild Harf, dla której jedyną szansą było przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Od tego czasu, chcąc zwiększyć szanse na znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra dawców: w Niemczech (1991), w USA (2004), w Polsce (2008), Hiszpanii (2011), Wielkiej Brytanii (2013)[potrzebny przypis]. oraz Chile (2018) Łącznie we wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 8 mln potencjalnych dawców[potrzebny przypis] oraz blisko 70 000 pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji otrzymało komórki macierzyste bądź szpik kostny od dawcy zarejestrowanego w DKMS.