8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Reklama

130. rocznica śmierci Tytusa Chałubińskiego

- POLECAMY -

130. rocznica śmierci Tytusa Chałubińskiego

Serdecznie zapraszamy by wspólne zapalić znicz i złożyć kwiaty w 130. rocznicę śmierci patrona Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem – Tytusa Chałubińskiego.

Tytus Chałubiński to urodzony 29 grudnia 1820 w Radomiu polski lekarz, profesor patologii, oraz miłośnik przyrody. Jest bardzo ważną postacią w historii Zakopanego, gdyż był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Na jego cześć nazwano Wrotami Chałubińskiego jedną z przełęczy w głównej grani Tatr. Był to popularyzator Zakopanego, który w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju miasta. Był jednym z prekursorów polskiego klimatolecznictwa. Jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych. Zmarł 4 listopada 1889 w Zakopanem.

Pomnik Chałubińskiego i Sabały

130 rocznica śmierci Tytusa Chałubińskiego przypada w poniedziałek, 4 listopada 2019 roku. Zapraszamy pod pomnik dra Tytusa Chałubińskiego u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego w Zakopanem o godzinie 12:00, gdzie wspólnie zapalimy znicz oraz złożymy kwiaty.

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem

Ul. Władysława Zamoyskiego 42A, 34-500 Zakopane

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Reklama