8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Reklama

125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem

- POLECAMY -

125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem

Serdecznie zapraszamy na uroczystości z okazji 125-lecia powołania do życia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Jest to najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. Towarzystwo początkami sięga od okresu zaborów, po odzyskanie niepodległości i w cały okres międzywojennym XX w. Sokół zdelegalizowany został po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowano dopiero po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku w III Rzeczypospolitej.

Sokół w Zakopanem

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem jest jedną z najstarszych organizacji. Instytucja zajmuje się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu, ponad to pielęgnowaniem tradycji oraz kultury narodowej, patriotyzmu, odpowiedzialności obywatelskiej oraz zdrowego i aktywnego trybu życia wśród mieszkańców Podhala. Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem znajduje się w budynku kina „Sokół” przy ul. Orkana. Miejsce to w Zakopanem bez wątpienia pełni funkcję kulturalnego centrum na mapie miasta. Odbywa się tutaj wiele cennych inicjatyw, ważnych wydarzeń oraz wyjątkowych koncertów.

Franciszek Marduła – druh, naczelnik, prezes, prezes honorowy

Franciszek Marduła
Franciszek Marduła

Druh Franciszek Marduła całym swym długim życiem, bez względu na przeciwności życiowe, dał przykład zaangażowania w pracę i działalność społeczną. Urodził się w 1909 r. w Poroninie jako syn Józefa Marduły – „Gała” i Ludwiki z Gutów-Mostowych. Jego ojcem chrzestnym został wybitny poeta Jan Kasprowicz, naówczas mieszkający u Mardułów. Wierny rodzinnej tradycji poświęcił się stylowemu meblarstwu artystycznemu, a zamiłowanie do precyzji wykorzystał w lutnictwie.
Drugą pasją okazał się sport. Od roku 1926 należał do „Sokoła”, wielokrotnie reprezentując w zawodach zakopiańskie Gniazdo. Do wybuchu wojny 14 – krotnie startował w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, biegach, zjeździe, we Wszechsłowiańskich Zawodach Sokolich w Czechosłowacji, a w 1939 r. w zawodach FIS w Zakopanem – w biegach na 18 i 50 km. W 1940 r. miał startować na igrzyskach olimpijskich. Poza ćwiczeniem własnej sprawności, trenował również młodzież i z tego powodu w roku 1937 został naczelnikiem zakopiańskiego Gniazda „Sokoła”.
Czas wojny spędził w niewoli niemieckiej w stalagach w Muchlebergu i Elsterhorst. Po wojnie łączył twórczość lutniczą z pracą pedagogiczną w dziale lutniczym Państwowego Liceum Technik Plastycznych (późniejsze PLSP im. A. Kenara) i nowotarskim Technikum Budownictwa Instrumentów Lutniczych. W pracy pedagogicznej po mistrzowsku przekazywał swoje umiejętności młodzieży. Jego talent, skromność i zaangażowanie w pracy zaskarbiły mu szacunek i trwałą wdzięczność uczniów.
Swoją twórczość lutniczą prezentował na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody. Spod jego rąk wyszło około 650 instrumentów.
Po wojnie, niejako z marszu, włączył się w działalność sportową – ćwiczenia i reaktywowanie zakopiańskiego Gniazda „Sokoła”. W roku 1947 r. Towarzystwo Gimnastyczne zostało przez ówczesne władze zlikwidowane w całej Polsce. Druh Franciszek podjął próbę kontynuowania pasji sportowej w Harcerskim Klubie Narciarskim, lecz po dwóch latach również patriotyczne harcerstwo zostało zlikwidowane. Kolejną sportową przystanią okazał się Akademicki Związek Sportowy. W roku 1990 wraz z seniorami zakopiańskiego „Sokoła” reaktywował Gniazdo i pełnił funkcję jego prezesa, a następnie został prezesem honorowym. Zmarł w roku 2007, wkrótce po wyborze jego syna Stanisława na prezesa Gniazda.

Kiedy i co zobaczymy podczas 125-lecia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół

Serdecznie zapraszamy na uroczystości z okazji 125-lecia powołania do życia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem, które odbędą się w sobotę, 23 listopada 2019 roku. Start o godzinie 10:00.

125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem, plakat
125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem, plakat

Program uroczystości

godz. 10.00 Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a

godz. 12.00 Odsłonięcie pomnika druha Franciszka Marduły przed budynkiem Kina Sokół, ul. Orkana 2

godz. 12.30 Uroczysta gala jubileuszowa w Kinie „Sokół”, ul. Orkana 2

Wydarzenia towarzyszące

Warto również wziąć udział w plenerowej wystawie archiwalnych i współczesnych fotografii dokumentujących działalność TG Sokół w Zakopanem, która towarzyszyć będzie obchodom 125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wystawa prezentowana będzie w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

Willa Czerwony Dwór

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Reklama