20,4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...

125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem

- POLECAMY -

125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem

Serdecznie zapraszamy na uroczystości z okazji 125-lecia powołania do życia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Jest to najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. Towarzystwo początkami sięga od okresu zaborów, po odzyskanie niepodległości i w cały okres międzywojennym XX w. Sokół zdelegalizowany został po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowano dopiero po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku w III Rzeczypospolitej.

Sokół w Zakopanem

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Zakopanem jest jedną z najstarszych organizacji. Instytucja zajmuje się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu, ponad to pielęgnowaniem tradycji oraz kultury narodowej, patriotyzmu, odpowiedzialności obywatelskiej oraz zdrowego i aktywnego trybu życia wśród mieszkańców Podhala. Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem znajduje się w budynku kina „Sokół” przy ul. Orkana. Miejsce to w Zakopanem bez wątpienia pełni funkcję kulturalnego centrum na mapie miasta. Odbywa się tutaj wiele cennych inicjatyw, ważnych wydarzeń oraz wyjątkowych koncertów.

Franciszek Marduła – druh, naczelnik, prezes, prezes honorowy

Franciszek Marduła
Franciszek Marduła

Druh Franciszek Marduła całym swym długim życiem, bez względu na przeciwności życiowe, dał przykład zaangażowania w pracę i działalność społeczną. Urodził się w 1909 r. w Poroninie jako syn Józefa Marduły – „Gała” i Ludwiki z Gutów-Mostowych. Jego ojcem chrzestnym został wybitny poeta Jan Kasprowicz, naówczas mieszkający u Mardułów. Wierny rodzinnej tradycji poświęcił się stylowemu meblarstwu artystycznemu, a zamiłowanie do precyzji wykorzystał w lutnictwie.
Drugą pasją okazał się sport. Od roku 1926 należał do „Sokoła”, wielokrotnie reprezentując w zawodach zakopiańskie Gniazdo. Do wybuchu wojny 14 – krotnie startował w mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, biegach, zjeździe, we Wszechsłowiańskich Zawodach Sokolich w Czechosłowacji, a w 1939 r. w zawodach FIS w Zakopanem – w biegach na 18 i 50 km. W 1940 r. miał startować na igrzyskach olimpijskich. Poza ćwiczeniem własnej sprawności, trenował również młodzież i z tego powodu w roku 1937 został naczelnikiem zakopiańskiego Gniazda „Sokoła”.
Czas wojny spędził w niewoli niemieckiej w stalagach w Muchlebergu i Elsterhorst. Po wojnie łączył twórczość lutniczą z pracą pedagogiczną w dziale lutniczym Państwowego Liceum Technik Plastycznych (późniejsze PLSP im. A. Kenara) i nowotarskim Technikum Budownictwa Instrumentów Lutniczych. W pracy pedagogicznej po mistrzowsku przekazywał swoje umiejętności młodzieży. Jego talent, skromność i zaangażowanie w pracy zaskarbiły mu szacunek i trwałą wdzięczność uczniów.
Swoją twórczość lutniczą prezentował na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody. Spod jego rąk wyszło około 650 instrumentów.
Po wojnie, niejako z marszu, włączył się w działalność sportową – ćwiczenia i reaktywowanie zakopiańskiego Gniazda „Sokoła”. W roku 1947 r. Towarzystwo Gimnastyczne zostało przez ówczesne władze zlikwidowane w całej Polsce. Druh Franciszek podjął próbę kontynuowania pasji sportowej w Harcerskim Klubie Narciarskim, lecz po dwóch latach również patriotyczne harcerstwo zostało zlikwidowane. Kolejną sportową przystanią okazał się Akademicki Związek Sportowy. W roku 1990 wraz z seniorami zakopiańskiego „Sokoła” reaktywował Gniazdo i pełnił funkcję jego prezesa, a następnie został prezesem honorowym. Zmarł w roku 2007, wkrótce po wyborze jego syna Stanisława na prezesa Gniazda.

Kiedy i co zobaczymy podczas 125-lecia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół

Serdecznie zapraszamy na uroczystości z okazji 125-lecia powołania do życia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem, które odbędą się w sobotę, 23 listopada 2019 roku. Start o godzinie 10:00.

125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem, plakat
125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem, plakat

Program uroczystości

godz. 10.00 Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a

godz. 12.00 Odsłonięcie pomnika druha Franciszka Marduły przed budynkiem Kina Sokół, ul. Orkana 2

godz. 12.30 Uroczysta gala jubileuszowa w Kinie „Sokół”, ul. Orkana 2

Wydarzenia towarzyszące

Warto również wziąć udział w plenerowej wystawie archiwalnych i współczesnych fotografii dokumentujących działalność TG Sokół w Zakopanem, która towarzyszyć będzie obchodom 125-lecie Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wystawa prezentowana będzie w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

Willa Czerwony Dwór

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy

Tytus Chałubiński „Król Tatr”

Mówili o nim "Król Tatr" i "nieziemski człek". Dr...

7. Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę

Już po raz siódmy w Zakopanem rozegrane zostaną Mistrzostwa...

Rok dra Tytusa Chałubińskiego

Jest wiele dobrych powodów, żeby odwiedzić Zakopane właśnie w...

77. Tour de Pologne: Bukowina Tatrzańska – Zakopane

Okres wakacji na Podhalu to czas sportowych emocji. Przed...

Teatr VIS A VIS – Zakopiańskie Lato Teatralne – Letni Teatr w Muszli Koncertowej

Mamy dla Was niecodzienną wakacyjną propozycję kulturalną, artystyczną, rozrywkową...