8.9 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Ulica Strążyska w Zakopanem – pełen atrakcji stary trakt prowadzący z centrum do Doliny Strążyskiej

Ulica Strążyska w Zakopanem – pełen atrakcji stary trakt prowadzący z centrum do Doliny Strążyskiej

Ulicą łączącą centrum Zakopanego z Tatrami – Doliną Strążyską jest ulica Strążyska. Należy ona do najbardziej zabytkowych i najdłuższych ulic w stolicy Tatr i Podhala, a jednocześnie zbliżając się do wlotu doliny można doświadczać coraz więcej kontaktu w przyrodą. Ulica Strążyska to idealne miejsce na spacer z centrum miasta na szlaki górskie. Po drodze mija się wiele atrakcji turystycznych, między innymi zabytkowe Karczma „Żabi Dwór”, czy Willa „Roma”, przy której znajduje się wejście do Doliny Strążyskiej i początek czerwonego szlaku prowadzącego pod sam Giewont.

Historia i przebieg ulicy Strążyskiej

Ulica Strążyska to jedna z najstarszych i najdłuższych ulic w Zakopanem. Jest ona przedłużeniem ulicy Kasprusie i ciągnie się aż do wylotu Doliny Strążyskiej, która stanowi jej przedłużenie. Ulica Strążyska to stary góralski trakt sięgający historią XIX wieku, prowadzący z centrum Zakopanego do podnóża Tatr – wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego – wylotu Doliny Strążyskiej. Przy końcu ulicy strążyskiej znajduje się Droga pod Reglami biegnąca wzdłuż niemal całego zakopiańskiego podnóża Tatr. Ulica Strążyska ciągnie się wzdłuż Potoku Strążyskiego, który łącząc się z Potokiem ku Dziurze tworzy Potok Młyniska, płynący dalej równolegle wzdłuż ulicy Strążyskiej. Ulica Strążyska łączy w sobie zabytkową zabudowę drewnianą zwłaszcza przy centrum miasta z nowoczesną architekturą, a im bliżej Doliny Strążysk, tym więcej przyrody otacza turystę. Nieopodal ulicy nie daleko wejścia na szlaki tatrzańskie znajdują się lasy, łąki oraz mokradła.

Karczma „Żabi Dwór” w Zakopanem

Karczma „Żabi Dwór” należy perełek drewnianej architektury w stylu zakopiańskim, a jej historia sięga końca XIX wielu. W okresie dwudziestolecia między wojennego budynek ten był własnością   rotmistrza Wagnera. Z karczmą związana jest pewna ciekawa anegdota. W owym czasie pewnego letniego wieczoru miejsce to odwiedził Józef Piłsudski, usłyszawszy głośny rechot żab, które zamieszkują okoliczne mokradła, nadał temu miejscu nazwę „Żabi Dwór”. W okresie II wojny światowej w budynku tym działała punkt przerzutowy polskich żołnierzy, byli oni stąd przeprowadzani szlakami tatrzańskimi dzięki pomocy kurierów zakopiańskich w kierunku Węgry i dalej do Francji na front. Po wojnie działał tu sklep spożywczy, a współcześnie znów działa tu karczma.

Willa „Roma” w Zakopanem

Willa „Roma” jest zabytkowym budynkiem, przykładem architektury w stylu zakopiańskim. Jej historia sięga 1914 roku i mieściła się tu kawiarnia. Niestety po wojnie w okresie komunizmu budynek ten został zapomniany. Jednak w 2014 roku, dokładnie 100 lat od pierwszego otwarcia Cafe „Roma” została reaktywowana. Współcześnie można to skosztować dobrych trunków, a także spędzić czas w miłym towarzystwie przy nastrojowej muzyce. Wnętrze tego zabytkowego drewnianego budynku zdobią działa lokalnej sztuki.

Święto Ulicy Strążyskiej

Co roku w czerwcu odbywa się święto ulicy Strążyskiej. Uroczystości rozpoczynają się Mszą Święto w Starym Kościółku przy ulicy Kościeliskiej. W ramach obchodów święta ulicy Strążyskiej odbywają się przejazdy konnych zaprzęgów, nożna odwiedzić karczmę „Gazdówka”, czy karczmę „Żabi Dwór”. Można tam skosztować góralskich specjałów, między innymi chleba ze smalcem, oscypka, czy góralskiego piwa. W trakcie uroczystości odbywają się także koncerty muzyki góralskie, wernisaże malarstwa. Podczas obchodów święta można także wziąć udział w festynie z konkursami, który odbywa się w szałasie na końcu ulicy Strążyskiej, przy wylocie doliny. Można również spróbować swoich sił we wspinaczce. Odbywa się również mnóstwo atrakcji dla dzieci, na przykład konkursy plastyczne. Święto ulicy Strążyskiej organizowane jest przez Urząd Miasta Zakopane oraz Związek Podhalan – Oddział Zakopane.

Wejście do Doliny Strążyskiej

Ulica Strążyska kończy się wejściem do Doliny Strążyskiej na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego przecinając Drogę pod Reglami. Bierze stąd początek czerwony szlak turystyczny prowadzący Doliną Strążyską pod sam szczyt Giewontu. Mieszczą się tu także parking dla samochodów oraz przystanek dla busów, a także restauracja i kawiarnia w Willi „Roma”.

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

Odwiedzający Zakopane, Tatry i Podhale powinni udać się na...

Apartamenty i Pokoje Willa Krzysztoforów

Szukasz noclegu z pięknym widokiem na Tatry i panoramę Zakopanego, to wyjątkowo unikatowe miejsce na taki wypoczynek w Zakopanem na Cyrhli.

Nieczynna kolej Kasprowy Wierch i kolej Gubałówka, przegląd techniczny wiosna 2021

Nieczynne Kolej Kasprowy i Kolej Gubałówka, przechodzą wiosenny przegląd...
Reklama