12.7 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Rówień Krupowa – Górna i Dolna Zakopane

Rówień Krupowa – Górna i Dolna Zakopane

Rówień Krupowa – ulubione miejsce wypoczynku i spacerów Zakopiańczyków i turystów z widokiem na Giewont i Gubałówkę

Rówień Krupowa jest największym, najważniejszym i najsłynniejszym parkiem miejskim w Zakopanem. To ulubione miejsce spacerów Zakopiańczyków oraz miejsce, gdzie turyści odpoczywają po wędrówkach górskich. Park ten, który jest w praktyce jest łąką słynie z pięknego widoku na Giewont po stronie południowej oraz na Gubałówkę po stronie północnej. Turyści uwielbiają fotografować się z charakterystycznym drewnianym napisem „Zakopane” na tle Giewontu, a Zakopiańczycy chętnie przychodzą tu z dziećmi na plac zabaw lub by usiąść na ławce i porozmawiać ze znajomymi. To także miejsce, gdzie odbywają się wydarzenia plenerowe.

Rówień Krupowa - napis ZakopanePołożenie Równi Krupowej w Zakopanem

Rówień Krupowa lub inaczej Równia Krupowa to największy park miejski na terenie Zakopanego i ma powierzchnię 24 hektary. Jak wskazuje nazwa, jest terenem stosunkowo płaskim. Drugi człon nazwy pochodzi od zakopiańskiej rodziny Krupów, do której wcześniej należał ten teren. Ze względu na położenie w samym sercu miasta bywa ona nazywana „Zakopiańskim Central Parkiem”, a ze względu na to, że jest to miejska łąka (choć zostały tutaj też nasadzone drzewa) o dużych rozmiarach można się także spotkać z nazwą „Zakopiańskie Błonia”.

Rówień Krupowa położona jest pomiędzy ulicami Henryka Sienkiewicza, Nowotarską, Stanisława Witkiewicza, a Aleją 3 Maja. Dzieli się na dwie części: Rówień Krupową Dolną znajdującą się na północy oraz Rówień Krupową Górną znajdującą się na południu, które rozdziela ulica Tadeusza Kościuszki. Do największych walorów krajobrazowych tego parku należą widok na Tatry z Giewontem na pierwszym planie na stronę południową oraz na Gubałówkę na stronę północną.

Historia Równi Krupowej

Już pod koniec XIX wieku istniały plany założenia w tym miejscu paru miejskiego dla Zakopiańczyków i coraz częściej przybywających turystów. Obszar Równi Krupowej był stopniowa zabudowywany, zwłaszcza po zachodniej i wschodniej stronie, wzdłuż potoków: Faluszowego i Bystrej. Jednak znaczna część środkowa tej łąki oparła się intensywnej zabudowie i mogła służyć w celach wypoczynkowych, spacerowych, rekreacyjnych i sportowych.

W 1929 roku powstały tutaj dwa stadiony: w części północnej, czyli na Równi Krupowej Dolnej, stadion całoroczny, a w części południowej, czyli na Równi Krupowej Górnej, stadion zimowy. Ponadto na Równi Krupowej Dolnej mieściły się także tereny sportowe, które latem były kortami tenisowym, natomiast w zimie lodowiskiem. Na tych terenach sportowych odbywały się różnego rodzaju wydarzenia sportowe, na przykład zawody hokejowe, łyżwiarskie, konne, lekkoatletyczne, czy strzeleckie, a także wyścigi samochodowe i motocyklowe. Warto także wspomnieć o spektaklach Opery Górskiej, które także organizowano na Równi Krupowej.

Od roku 1977 obszar Równi Krupowej jest Parkiem Krajobrazowym i podlega ochronie przyrodniczej. W 2013 roku powstał bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci. Ostatnia duża inwestycja miała miejsce w 2018 roku, kiedy to infrastruktura spacerowa i wypoczynkowa parku poddana została gruntownemu remontowi i na nowo odzyskała swój dawny blask. Powstały wówczas m.in. ścieżki rowerowe, nowe ławki oraz leżaki. Istniały plany wybudowania w tym miejscu hali widowiskowej, jednak plany te spotkały się z protestami mieszkańców i ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Warto również wspomnieć o tym, że Rówień Krupowa wpisana została na listę zabytków.

Dolna Rówień Krupowa

Północną część tego parku stanowi Dolna Rówień Krupowa, która jest mniejsza, ale jednocześnie bardziej zagospodarowana. Pomiędzy alejkami i ławeczkami dla spacerowiczów na Równi Krupowej Dolnej odnaleźć można wiele instalacji oraz rzeźb. Większość z nich zlokalizowana jest w okolicach Alei 3 Maja.

Niedaleko Urzędu Miasta w Zakopanem na Równi Krupowej Dolnej mieści się siedmiometrowa rzeźba „Orbita”, która została wykonana w latach 70.tych XX wieku przez Henryka Burzca, znanego zakopiańskiego rzeźbiarza. Była ona w czasach komunizmu żartobliwie nazywana przez mieszkańców „Uchem Sekretarza Miasta”. Inną słynną instalacją na Równi Krupowej jest drewniany napis „Zakopane”, który powstał przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i mieści się na Równi Krupowej Dolnej. Bije on rekordy popularności wśród turystów przyjeżdżających do stolicy Tatr. Uwielbiają się oni fotografować z tym napisem i Giewontem w tle. Napis jest pięknie podświetlany nocą.

Plac zabaw - Dolna Rówień KrupowaJedną z atrakcji tego najważniejszego parku zakopiańskiego jest mieszczący się na Dolnej Równi Krupowej bezpieczny Plac Zabaw dla dzieci, którego podłoże wyłożono specjalnym materiałem, który zamortyzuje ewentualne upadki. Plac zabaw jest utrzymany w stylu nowoczesnym, a jednocześnie posiada charakterystyczne zdobienia góralskie. Placyk ten jest bogato wyposażony i zabawa na nim sprawia nie lada frajdę dzieciom młodszym oraz starszym. Mieszczą się tutaj między innymi domki połączone mostkami, czy tunelami siatkowymi, domki ze zjeżdżalniami, kilka huśtawek, piaskownica oraz wiele innych atrakcji dla najmłodszych. W tej części Równi Krupowej mieści się także okresowe wesołe miasteczko.

Górna Rówień Krupowa

Rówień Krupowa Górna, znajduje się bardziej na południe, bliżej masywu Tatr. Jest ona większa od dolnej części północnej, ale jednocześnie bardziej zaciszna i mniej zagospodarowana. W jej sąsiedztwie znajdują się Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna Zakopane oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Zakopanego, czyli Dom Do Góry Nogami.

Wydarzenia i imprezy na Równi Krupowej

Współcześnie na Równi Krupowej odbywają się różnego rodzaju uroczystości i imprezy plenerowe, między innymi koncerty, festiwale, festyny, czy pikniki. Co roku rozbija się tutaj wesołe miasteczko, a często również cyrk. Odbywają się tu także okolicznościowe wydarzenia związane z rękodziełem, podczas których zakupić można piękne, tradycyjne wyroby góralskie. W zimie są tutaj organizowane trasy biegowe i lodowisko, a dla dzieci górki śnieżne.

Do najsłynniejszych imprez organizowanych na Równi Krupowej należy odbywający się regularnie co roku w sezonie letnim Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na który przybywają folklorystyczne zespoły z górskich terenów na całym świecie, od Alp, przez Himalaje, po Andy. To impreza o dużym znaczeniu i światowej sławie. W sezonie zimowym na Równi Krupowej odbywa się organizowana i transmitowana co roku przez TVP imprezy sylwestrowe o nazwie Sylwester Marzeń z Dwójką. Podczas tej imprezy odbywają się koncerty polskich i zagranicznych gwiazd muzyki.

Miejsce odpoczynku Zakopiańczyków i turystów

Rówień Krupowa to ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców Zakopanego, ale także turystów przybywających pod Giewont, gdzie można usiąść na jednej z ławeczek lub na leżaku. Niedaleko, niemal równolegle do Równi Krupowej, a w górnej części się z nią stykając, przebiega reprezentacyjna i najsłynniejsza ulica Zakopanego – Krupówki.

Lokalizacja:

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Quadoo Adventure – Zakopane wyprawy na quadach

Szukasz pomysłu na prawdziwą przygodę podczas swojego pobytu w...

Pokoje Gościnne Małgorzatka, tanie noclegi Cyrhla

Ciekawa oferta tanich noclegów z wyżywieniem na Cyrhli w Zakopanem, skąd można podziwiać piękną panoramę na miasto Zakopane i góry Tatry.

Kasprowy Wierch pogoda godzinowa na dziś, długoterminowa

Kasprowy Wierch - szczegółowa pogoda godzinowa, aktualizowana kilka razy...
Reklama