18.1 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Park Miejski Zakopane – miejsce spacerów i wypoczynku

Park Miejski Zakopane – miejsce spacerów i wypoczynku

Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem – miejsce spacerów i aktywnego wypoczynku

W samym centrum Zakopanego, niedaleko od Krupówek znajduje się piękny Park Miejski im Marszałka Józefa Piłsudskiego. To idealne miejsce na odpoczynek i spacery z dziećmi, można tu także odetchnąć pomiędzy wędrówkami górskimi, a także skorzystać z bogatej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Rozciąga się stąd piękny widok na Tatry, a w szczególności na Giewont. Park został odnowiony, a jego rewitalizacja nominowana została do prestiżowej nagrody „Polska Pięknieje”.

Położenie Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem

Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się w centrum Zakopanego i położony jest w ciągu deptaku Stanisława Staszica. Mieści się on przy ulicy Grunwaldzkiej, od północy sąsiaduje z placem Niepodległości. Przez jego środek przepływa Czarny Potok, będący dopływem Foluszowego Potoku. Od wschodu i południa sąsiaduje z zabudowaniami miejskimi. Pomimo położenia w centrum Zakopanego, park ten jest bardzo zacisznym miejscem.

Historia Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem

Park powstał w 1925 roku z inicjatywy i według projektu Jana Kowalskiego, który z zawodu był krawcem, a zamiłowania społecznikiem zakopiańskim. Park przez lata był miejscem wypoczynku mieszkańców Zakopanego, a w 2013 roku przeszedł gruntowną rewitalizację i modernizację, kiedy to zyskał zupełnie nowy charakter. Powstało wiele obiektów sportowych, place zabaw oraz inna infrastruktura wypoczynkowa, sportowa i rekreacyjna. Umocniono także brzegi Czarnego Potoku. O czym warto wspomnieć, w 2014 roku otrzymał on nominację do prestiżowej nagrody „Polska Pięknieje”.

Strefa kultury

Park Miejski - Willa JutrzenkaPrzy samym wejściu do parku od strony ulicy Grunwaldzkiej znajduje się licząca ponad sto lat Willa „Jutrzenka” w stylu zakopiańskim, w której umieszczono Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu. Obiekty te stanowią strefę kultury, która w ramach rewitalizacji parku zyskała także muszlę koncertową wraz z widownią i zapleczem. Tutaj odbywa się wiele imprez i koncertów. Ustawiono tutaj również 9 gablot wystawienniczych, które przystosowane są do wystaw plenerowych.

Strefa odpoczynku

Park Miejski - kort tenisowyW Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się bardzo nowoczesna infrastruktura wypoczynkowa i sportowa. Odnaleźć można tu między innymi plac zabaw dla dzieci, który powstał w ramach gruntownej modernizacji parku. Plac zabaw to między innymi takie atrakcje dla dzieci jak karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownica. W parku powstały także obiekty sportowe, takie jak boisko wielofunkcyjne między innymi do koszykówki i siatkówki, a także ceglane korty tenisowe i minikorty dla dzieci oraz skate park dla nastolatków. Strefę odpoczynku stanowią także ścieżki spacerowe oraz wygodne ławki.

Strefa reprezentacyjna

Na część reprezentacyjną parku składają się plac Niepodległości z obiektem o największym znaczeniu kulturowym, czyli pomnikiem Grunwaldzki, który nosi także nazwę pomnika króla Jagiełły. Powstał on w 500-lecie bitwy pod Grunwaldem, o czym Informuje napis: „Pogromcy Krzyżaków lud góralski 1410-1910”. Przed tym pomnikiem na placu Niepodległości mają miejsce wszelkie patriotyczne uroczystości w Zakopanem. Przy placu Niepodległości, który nazywany był również rynkiem Zakopiańskim oraz placem zwycięstwa znajdują się także takie zabytkowe budynki jak Izba Pamięci Bronisława Czecha oraz Willa „Kresy”.

Strefa ochrony układu przyrodniczego

W Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nie zapomniano również o strefie poświęconej ochronie układu przyrodniczego. Znajduje się tutaj między innymi mini alpinarium, które reprezentuje roślinność wysokogórską. Najważniejszą atrakcją części przyrodniczej oraz całego parku jest Czarny Potok, który przepływa przez środek parku stanowiąc jego oś.

Uroczystości, wydarzenia, imprezy i koncerty w Parku Miejskim

Park Miejski - muszla koncertowaW Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbywają się liczne uroczystości okolicznościowe, wydarzenia sportowe, a także imprezy i koncerty. Na placu Niepodległości mają miejsce imprezy o charakterze patriotycznym, czy też Zakopiańskie Mikołajki. Muszla koncertowa to miejsce licznych koncertów muzycznych oraz imprez teatralnych. Do najsłynniejszych wydarzeń w muszli koncertowej należy Zakopiańskie Lato Teatralne. Na obiektach sportowych oraz rekreacyjnych mają miejsce zawody sportowe, między innymi Zakopiańska Liga Biegowa.

W okolicy parku znajdują się Krupówki, dzięki czemu jest on idealnym miejscem, aby w zaciszu odpocząć od tej gwarnej ulicy pełnej turystów, sklepów, restauracji i knajpek. To idealne miejsce na spacer z dziećmi, beztroski wypoczynek, czy też aktywnie spędzić czas, a w każdym przypadku towarzyszyć będzie widok na Tatry i Giewont.

Lokalizacja:

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy