back to top

Ferie

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

ZakopaneTurystykaUlice ZakopanegoKrupówki - najsłynniejsza ulica z atrakcjami

Krupówki – najsłynniejsza ulica z atrakcjami

Krupówki – reprezentacyjna, najsłynniejsza ulica Zakopanego z wieloma atrakcjami

Najsłynniejszą ulicą Zakopanego, gdzie zagląda każdy turysta są Krupówki. Te reprezentacyjna ulica stolicy Tatr i Podhala słynie z eleganckich restauracji serwujących dania regionalne, kawiarni, cukierni, lodziarni i życia towarzyskiego w knajpkach, a także typowej góralskiej zabudowy, pośród której odnaleźć można wiele zabytkowych budynków oraz eleganckich i luksusowych hoteli. Można tutaj odwiedzić galerie sztuki, pobuszować w sklepach z rękodziełem góralskim, zakupić pamiątki, odwiedzić markowe sklepy, przejechać się dorożką lub zrobić sobie zdjęcie z misiem. Znajdują się tutaj również ważne miejsca związane z kulturą, sztuką i historią Zakopanego, Tatr i Podhala.

Historia i przebieg Krupówek

Nazwa ulicy Krupówki pochodzi od rodziny zakopiańskiej Krupów i związana jest również z łąką, polaną, której ulica ta była częścią w przeszłości. Swój bieg ulica ta rozpoczyna w najstarszej części Zakopanego, krzyżując się z najstarszą ulicą Zakopanego – ulicą Kościeliską oraz z ulicą Nowotarską i poprzez most nad Potokiem Młyńska z ulicą Na Gubałówkę. Biegnie ona pod górę, niemal równolegle do Foluszowego Potoku po jednej stronie i Równi Krupowej do drugiej stronie, a w górnej części się z nią styka. Kończy swój bieg krzyżując się z ulicami Władysława Zamoyskiego, Stanisława Witkiewicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Ma nieco ponad kilometr długości i na zdecydowanie przeważającej części jest deptakiem.

Historycznie łączyła ona najstarszą część Zakopanego – Na wsie przy ulicy Kościeliskiej i Kuźnicką Hutę w Kuźnicach. Pierwotnie ścieżka ta brała początek w zabudowaniach starej części Zakopanego, a następnie przechodziła w swojej środkowej części przez Polanę (Równię) Krupową, by w swym górnym biegu przedzierać się przez gęsty las. Z czasem zyskiwała ona na znaczeniu i stała w 1870 roku była już regularnym traktem. W tym okresie zabudowa wzdłuż ulicy kończyła się na wysokości domu Kuby Gąsienicy-Kołodzieja, gdzie często zatrzymywali się ówcześni letnicy. Miejsce to współcześnie znajduje się w okolicach budynku poczty.

Pierwszy dom letniskowy na Krupówkach powstał w 1878 roku, a wybudował go Walery Eljasz. Dom ten był impulsem do powstania następnych domów dla letników, które powstawały przede wszystkim w miejscu ówczesnej polany. Wówczas okolica ta zyskała na znaczeniu i powstawało tu coraz więcej domów letniskowych, a także budynków użyteczności publicznej, sklepów oraz gastronomii. Większość z nowych budynków powstała na zgliszczach wcześniejszych domów, które spłonęły w pożarze, który miał miejsce w roku 1899. Od początku XX wieku ulica ta dalej się rozwijała, tworząc turystyczne centrum Zakopanego. Obok zabytkowych i tradycyjnych budynków w stylu góralskim, można tu spotkać także eleganckie budownictwo nowoczesne.

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Na samym początku Krupówek znajduje się neoromański kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny, którego historia sięga 1877 roku, kiedy to ks. Józef Stolarczyk położył fundamenty a budowa trwała w latach 1879–1896 według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Wnętrze świątyni posiada bardzo bogate zdobienia, które są połączeniem stylu neoromańskiego, tzw. sposobu zakopiańskiego oraz stylu zakopiańskiego autorstwa Stanisława Witkiewicza. Warto wspomnieć, że w 1997 roku podczas pielgrzymki do Polski kościół ten odwiedził św. Jan Paweł II.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Przy Krupówkach 10 znajduje się główna siedziba najstarszego i jednego z najważniejszych muzeów regionalnych w Polsce – Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Posiada ono wiele oddziałów, m.in. przy ulicy Kościeliskiej, a także w innych podhalańskich miejscowościach: Chochołowie, Łopusznej, Czarnej Górze oraz Jurgowie. Zabytkowy obecnie budynek muzeum zaprojektowany został przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego, a budowa zakończyła się w 1924 roku. Muzeum posiada bogate zbiory m.in. z zakresu etnografii, geologii, biologii oraz sztuki: malarstwa, grafiki, malarstwa na szkle, rzeźby i fotografii, a wszystko związane przede wszystkim z regonami Podhala, Spiszu i Orawy.

Dworzec Tatrzański

Pod numerem 12 na Krupówkach znajduje się kolejny ważny budynek dla historii i kultury Zakopanego i całego regionu. To Dworzec Tatrzański, którego innymi nazwami są Dwór Tatrzański, lub kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego. Co ciekawe budynek ten pomimo swojej nazwy nigdy nie był dworcem. Budynek był powstawał w latach 1880-1881, w roku 1990 spłonął, w latach 1902-1903 został obudowany, w międzyczasie kliku kronie go przebudowywano, a w 1992 roku miały miejsce kolejny pożar i odbudowa. Mieściły się tutaj m.in. czytelnia z biblioteką, pokoje hotelowe, sala balowa, gdzie odbywały m.in. przedstawienia teatralne, koncerty, odczyty oraz zabawy. Występowali tu m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska, czy Mieczysław Karłowicz.

Pomniki i mała architektura na Krupówkach

Charakteru reprezentacyjnym ulicom i placom nadaje mała architektura z elementami charakterystycznymi dla regionu, czy miasta, takimi jak ławki, ogrodzenia, mostki, latarnie i przede wszystkim pomniki. Nie inaczej jest w przypadku Krupówek. U zbiegu Krupówek z ulicami Staszica i Piłsudskiego mieści się skwerek z oczkiem wodnym, drewnianym mostkiem na Foluszowym Potoku oraz z figurą górala, który siedzi na kamiennej ławeczce i czyta Tygodnik Podhalański. Pomnik ten ufundowany został przez Tygodnik Podhalański dla uczczenia 20-lecie tego czasopisma, a pomnik ten wykonał z brązu zakopiański rzeźbiarz Karol Gąsienica Szostak. Kolejnym pomnikiem z czasów współczesnych na Krupówkach jest pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego znajdujący się u zbiegu Krupówek z Aleją 3 Maja. Powstał on w 2003 roku, a jego autorem jest ojciec Karola Gąsienicy-Szostaka – Michał Gąsienica-Szostak.

Krupówki – turystyczne serce Zakopanego

Trudno sobie wyobrazić wizytę w Zakopanem bez odwiedzenia Krupówek. Dla wygody turystów na przeważającej części ulicy urządzono deptak. Charakter ulicy nadaje tradycyjna

Krupówki, góral z Tygodnikiem Podhalańskim
Krupówki, oczko wodne i postać górala z Tygodnikiem Podhalańskim

góralska architektura, w dużej części drewniana, ale także murowana. Również mała architektura, jak ławki, poręcze, latarnie itp. jest bardzo stylowa i charakterystyczna dla tego regionu. Przepływający nieopodal Foluszowy Potok z licznymi mostkami dodaje uroku tej ulicy. Ponadto widok na Giewont w połowie ulicy sprawia, że robi ona niesamowite wrażenie na turystach. Tradycyjnie co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia przy oczku wodnym na Krupówkach staje wielometrowa zielona choinka. Jak zawsze pięknie udekorowana kolorowymi ozdobami i światełkami.

To tutaj mieszczą się najbardziej eleganckie restauracje z daniami kuchni regionalnej w Zakopanem, a także kawiarnie, cukiernie, lodziarnie, bary, czy knajpki, gdzie odbywa się życie towarzyskie. Tutaj odnajdziemy także liczne galerie malarstwa, rzeźby, czy innych precjozów i rękodzieła góralskiego. Nie można zapomnieć o ważnych miejscach dla historii, kultury oraz sztuki regionu Tatr, Podhala, Spiszu i Orawy. Znajdują się tutaj najbardziej luksusowe i renomowane hotele, pensjonaty i domy wypoczynkowe w Zakopanem. Tutaj również zakupić można pamiątki, a także odnaleźć markowe sklepy, między innymi z odzieżą i sprzętem turystycznym. Popularnymi atrakcjami są przejażdżka dorożką oraz fotografia z misiem.

Lokalizacja:

Najnowsze

[td_block_12 modules_on_row="eyJhbGwiOiI1MCUiLCJwaG9uZSI6IjEwMCUifQ==" f_header_font_family="201" block_template_id="td_block_template_5" f_header_font_size="16" f_header_font_weight="700" show_btn="none" modules_category="image" show_date="none" show_com="none" show_author="none" image_size="" limit="2" ex_txt="#666666" cat_bg_hover="#e8b425" title_txt_hover="#e8b425" ajax_pagination="next_prev" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjI0IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" art_title="0" art_excerpt="10px 0" f_title_font_family="201" f_title_font_weight="600" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIyMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTYifQ==" f_title_font_line_height="1.3" f_ex_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" mc1_el="16" category_id="249" sort="featured"]