17 C
Zakopane
poniedziałek, Wrzesień 16, 2019
More
  Zakopane Turystyka Porady Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

  Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

  AKTUALNE WARUNKI TURYSTYCZNE W TATRACH

  W godzinach rannych, szlaki mogą być mokre i śliskie a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz w dolnych partiach Doliny Starorobociańskiej. W miejscach powyżej 2 tys. metrów występują oblodzenia – prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz rozwagi. Utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy w rejonie: drogi z Kuźnic na Myślenickie Turnie, w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej, w Dolinie Olczyskiej, u wylotu Doliny Białego (umocnienie brzegu potoku przy moście) oraz z Palenicy Białczańskiej do szałasu na Rusinowej Polanie. W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne i w tych miejscach mogą również występować nieznaczne utrudnienia. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace.

  Opracowano na podstawie danych TOPR, TPN z dnia 16.09.2019.

  Pogoda Kasprowy Wierch

  Warto wiedzieć

  • Na teren TPN nie wolno wprowadzać psów. Wyjątkiem jest Dolina Chochołowska (dnem doliny do wysokości schroniska).
  • Ruch na szlakach turystycznych odbywa się prawą stroną.
  • Jeśli na naszej drodze pojawi się niedźwiedź należy zachować spokój i wolno oddalić się.
  • Od 1 marca br. wzrosły ceny biletów wstępu do TPN. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł.
  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Osobom wędrującym szlakami granicznymi zaleca się wykupienie ubezpieczenia, jako że akcje ratunkowe w Tatrach Słowackich są płatne. Od piątku poprawa pogody. Synoptycy zapowiadają temperaturę na poziomie
  • Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
  • Kolej „Rakoń” w Dolinie Chochołowskiej kursuje od około połowy kwietnia.
  • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
  • Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 osobiście, telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

  Należy pamiętać!

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

  Sprawdź warunki narciarskie na wyciągach narciarskich >

  Dodaj komentarz

  Najnowsze

  Tatry z psem

  W Tatry z psem

  Planujesz urlop w Zakopanem i marzysz o wyprawie w Tatry? Jednocześnie masz psa, bez którego nie wyobrażasz sobie wyjazdu na dłużej, lub po prostu nie masz osoby, u której mógłbyś zostawić czworonoga? Musisz liczyć...
  Burza w Tatrach, Giewont

  Jak zachować się w górach w czasie burzy

  Nieważne czy jesteś stałym bywalcem górskich szlaków, czy tylko Tatry odwiedzasz raz w roku. Musisz mieć świadomość, że w górach pogoda rządzi się swoimi prawami. Warunki atmosferyczne zmieniają się tutaj bardzo szybko, więc pamiętaj...

  Najnowsze

  X