14.1 C
Zakopane
wtorek, Czerwiec 25, 2019
More
  Zakopane Turystyka Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

  Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

  AKTUALNE WARUNKI W TATRACH:

  Na szlakach jest w wielu miejscach mokro i zalega błoto. Niski pułap chmur powyżej górnej granicy lasu ogranicza widoczność. Utrudnienia napotkamy w takich miejscach jak Ścieżka nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Lejowa oraz Dolina Starorobociańska. Są tam bardzo duże ilości błota. Na szlakach na Grzesia i Trzydniowiański Wierch, powyżej górnej granicy lasu oraz na szlaku do schroniska w Dolinie Roztoki są prowadzone prace remontowe. Trzeba w tych miejscach zachować ostrożność. W wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych i żlebach nadal utrzymuje się jeszcze śnieg, jest to m. in. rejon Orlej Perci, niebieski szlak prowadzący z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka, szlak na przełęcz Zawrat, Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem. Przechodząc przez takie miejsca, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo się tam poślizgnąć. Odradzamy przechodzenia przez płaty śniegu w nieodpowiednim obuwiu typu trampki lub adidasy.

  POGODA:

  Zakopane:
  wtorek – słonecznie 28°C / 12°C
  środa – słonecznie 29°C / 16°C
  czwartek – słonecznie, przelotne opady deszczu 28°C / 17°C
  piątek – zachmurzenie duże 18°C / 12°C

  Tatry:
  wtorek – zachmurzenie umiarkowane 18°C / 9°C
  środa – zachmurzenie umiarkowane 20°C / 13°C
  czwartek – słonecznie, przelotne opady deszczu 17°C / 13°C
  piątek – zachmurzenie duże 9°C / 4°C

  Opracowano na podstawie danych TOPR, TPN oraz prognoz pogody z dnia 25.06.2019.

  Warto wiedzieć

  • Na teren TPN nie wolno wprowadzać psów. Wyjątkiem jest Dolina Chochołowska (dnem doliny do wysokości schroniska).
  • Ruch na szlakach turystycznych odbywa się prawą stroną.
  • Jeśli na naszej drodze pojawi się niedźwiedź należy zachować spokój i wolno oddalić się.
  • Od 1 marca br. wzrosły ceny biletów wstępu do TPN. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł.
  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Osobom wędrującym szlakami granicznymi zaleca się wykupienie ubezpieczenia, jako że akcje ratunkowe w Tatrach Słowackich są płatne. Od piątku poprawa pogody. Synoptycy zapowiadają temperaturę na poziomie
  • Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
  • Kolej „Rakoń” w Dolinie Chochołowskiej kursuje od około połowy kwietnia.
  • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
  • Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 osobiście, telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

  Należy pamiętać!

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

  Sprawdź warunki narciarskie na wyciągach narciarskich >

  Dodaj komentarz

  Najnowsze

  Tatry, szlaki tatrzańskie

  Tatry z wózkiem dziecięcym, trasy, szlaki z maluchem

  Choć Tatry są to najwyższe góry w Polsce, mimo wszystko można się w nie wybrać z dzieckiem. Nasze góry mają jednak nie jedno oblicze. Można wybrać się na wycieczkę w góry nawet z kilkuletnim...
  Tatry - szlaki tatrzańskie

  TPN Cennik 2019, bilety wstępu, opłaty i lista parkingów

  Przedstawiamy aktualny cennik biletów wstępu TPN-u na rok 2019, oraz miejsce i ceny parkingów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie za opłatą w bezpiecznym miejscu zostawisz samochód. Dla ułatwienia, podaliśmy również punkty sprzedażowe biletów...

  Najnowsze