14 C
Zakopane
wtorek, Lipiec 16, 2019
More
  Zakopane Turystyka Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

  Warunki turystyczne na szlakach w Tatrach, aktualna pogoda

  AKTUALNE WARUNKI TURYSTYCZNE W TATRACH

  Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży. Osobom wybierających się do Morskiego Oka zalecamy korzystanie z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ może zabraknąć miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie.

  Warunki do uprawiania turystyki są dobre. Szlaki leżące poniżej górnej granicy lasu mogą być w miejscach zacienionych mokre i błotniste. Zamknięty jest szlak w Wyżniej Dolinie Chochołowskiej na Przełęcz pod Wołowcem (zamknięcie szlaku związane jest z zagrożeniem spowodowanym spadaniem kamieni z remontowanego odcinka szlaku). Niewielkie utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy również w rejonie Rakonia i Kończystego Wierchu oraz na szlaku do schroniska Stara Roztoka. Prosimy w tych miejscach stosować się do poleceń pracowników Parku.

  POGODA:

  Zakopane:
  wtorek – zachmurzenie umiarkowane 19°C / 6°C
  środa – zachmurzenie umiarkowane 19°C / 8°C
  czwartek – zachmurzenie umiarkowane 20°C / 8°C
  piątek – burze z ulewami 20°C / 9°C

  Tatry:
  wtorek – zachmurzenie umiarkowane 10°C / 3°C
  środa – zachmurzenie umiarkowane 9°C / 2°C
  czwartek – zachmurzenie umiarkowane 10°C / 4°C
  piątek – burze z ulewami 11°C / 5°C

  Opracowano na podstawie danych TOPR, TPN oraz prognoz pogody z dnia 16.07.2019.

  Warto wiedzieć

  • Na teren TPN nie wolno wprowadzać psów. Wyjątkiem jest Dolina Chochołowska (dnem doliny do wysokości schroniska).
  • Ruch na szlakach turystycznych odbywa się prawą stroną.
  • Jeśli na naszej drodze pojawi się niedźwiedź należy zachować spokój i wolno oddalić się.
  • Od 1 marca br. wzrosły ceny biletów wstępu do TPN. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł.
  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Osobom wędrującym szlakami granicznymi zaleca się wykupienie ubezpieczenia, jako że akcje ratunkowe w Tatrach Słowackich są płatne. Od piątku poprawa pogody. Synoptycy zapowiadają temperaturę na poziomie
  • Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
  • Kolej „Rakoń” w Dolinie Chochołowskiej kursuje od około połowy kwietnia.
  • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.
  • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
  • Punkt Informacji Turystycznej TPN znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 osobiście, telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.

  Należy pamiętać!

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

  Sprawdź warunki narciarskie na wyciągach narciarskich >

  Dodaj komentarz

  Najnowsze

  Tatry, szlaki tatrzańskie

  Tatry z wózkiem dziecięcym, trasy, szlaki z maluchem

  Choć Tatry są to najwyższe góry w Polsce, mimo wszystko można się w nie wybrać z dzieckiem. Nasze góry mają jednak nie jedno oblicze. Można wybrać się na wycieczkę w góry nawet z kilkuletnim...
  Tatry - szlaki tatrzańskie

  TPN Cennik 2019, bilety wstępu, opłaty i lista parkingów

  Przedstawiamy aktualny cennik biletów wstępu TPN-u na rok 2019, oraz miejsce i ceny parkingów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie za opłatą w bezpiecznym miejscu zostawisz samochód. Dla ułatwienia, podaliśmy również punkty sprzedażowe biletów...

  Najnowsze