10.3 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

W Tatry z psem

W Tatry z psem

Planujesz urlop w Zakopanem i marzysz o wyprawie w Tatry? Jednocześnie masz psa, bez którego nie wyobrażasz sobie wyjazdu na dłużej, lub po prostu nie masz osoby, u której mógłbyś zostawić czworonoga? Musisz liczyć się z tym, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wszędzie wejdziesz z psem. Mimo wszystko dobrze trafiłeś! Mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji.

Regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego wyraźnie zabrania wprowadzania na jego teren psów. Zakaz ten poparty jest ustawą o ochronie przyrody, która mówi że „W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony”. Złamanie powyższego nakazu w Tatrzańskim Parku Narodowym grozi mandatem. Kara za to wynosi od 50 nawet do 500 zł.

W góry z czworonogiem?

W Tatrach wycieczki z psem dozwolone są jedynie w kilku miejscach. Jednym z nich jest Dolina Chochołowska, na odcinku od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Nie każdy wie, że Teren Doliny Chochołowskiej nie leży na terenie TPN, a Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, dlatego obowiązują tu nieco inne zasady. Czworonoga na terenie doliny musimy prowadzić na smyczy.

Z psem możemy się również wybrać do Doliny Lejowej oddzielonej od Doliny Chochołowskiej górami Diabliniec (1240 m n.p.m.), Zadnia Rosocha (1271 m n.p.m.), Skrajna Rosocha (1262 m n.p.m.) i Cisowa Turnia (1112 m n.p.m.). Na wyprawie tej spacer zaczynamy na Polanie Biały Potok, skąd ze swoim pupilem spacerem dotrzemy do podnóża Kominiarskiego Wierchu. Dolina również leży na terenie należącym do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi.

Kolejną propozycją, którą możemy rozważyć będąc w Tatrach z psem jest popularna trasa spacerowa z widokiem na Zakopane i Pasmo Gubałówki – Droga Pod Reglami. Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach i kończy przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach. Droga również nie leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez co jest jedną z najczęściej wybieranych przez właścicieli czworonogów.

Chcąc wybrać się w inną część Tatr, przyjaciela trzeba będzie zostawić „na dole”. Obecnie na Podhalu istnieje kilka hoteli dla zwierząt, które oferują opiekę nad zwierzakami na czas naszej wyprawy.

Hotele dla psów

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Willa Harenda – symbol katastrofizmu

"Trąba dziwny dźwięk rozsieje, ogień skrzepnie, blask ściemnieje, w...

Willa Mountain w centrum

Willa Mountain to wyjątkowe noclegi w centrum Zakopanego, miejsce...

Sanktuarium M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie...
Reklama