back to top

Ferie

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Lawiny – górskie zimowe niebezpieczeństwo

Zejście lawiny może przydarzyć się każdemu, kto przebywa w górach podczas zimy. Polskie Tatry to również góry, w których często spotyka się lawiny śnieżne schodzące ze zboczy szczytów i gdzie można znaleźć się w sytuacji napotkania ich w czasie swojej wędrówki. Czym są lawiny w Tatrach i jak się przed nimi chronić? To najważniejsze rzeczy, z jakimi powinniśmy się zapoznać wybierając się zimą na górską wycieczkę.

Merytoryczna prawda o lawinach

Lawina to gwałtowna utrata stabilności i przemieszczanie się mas śniegu zsuwających się ze stoku z dużą prędkością, dochodzącą nawet do 250 km/h. Powstaje głównie wtedy, gdy ciężkie masy śniegu stają się zbyt duże, by leżeć nienaruszone jedna na drugiej. Lawiny wywołane są najczęściej przez dodatkowe obciążenie – turysta lub nowa warstwa śniegu, podmuchy wiatru, gwałtowne ocieplenie, czasami zbyt duży hałas. Najbardziej wrażliwymi miejscami obrywu mas śnieżnych są tereny powyżej górnej granicy lasu oraz stoki zawietrzne ze żlebami. Ponadto lawina szybciej zejdzie tam, gdzie śnieg osiada nierównomiernie. Szczególnie podatne są stoki o nachyleniu między 20 a 50 stopni i pokrywie, gdzie za masę krytyczną uznaje się 50 cm. W Tatrach na wystąpienie lawin najbardziej narażone są północne i północno – wschodnie stoki.

Zminimalizuj ryzyko lawinowe

Jest kilka sytuacji kiedy możemy uniknąć zejścia lawiny. Należy poruszać się po wytyczonych szlakach górskich, które są często uczęszczane. Nie należy przecinać szlaku w poprzek zbocza oraz trzeba zachować ostrożność, by nie pośliznąć się lub nie wywołać nadmiernego hałasu. Najważniejsze jest przede wszystkim ocenienie warunków atmosferycznych i rozejrzenie się po otoczeniu, gdyż trasy lawin są zwykle powtarzalne. Przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić komunikaty o panujących warunki na szlakach,  pogodę, oraz informacje na temat zagrożenia lawinowego. Są one ogólnodostępne na stronach GOPR-u, TOPR-u, czy też Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zagrożenie lawinowe - oznakowanie w górach
Zagrożenie lawinowe – oznakowanie w górach

Ratunek przed skutkami lawin

Gdy wybierzemy się już na wędrówkę w miejsce zagrożone zejściem lawiny należy pamiętać, że dobrze się wyposażyć w kilka podstawowych rzeczy. Ubranie powinno być kolorowe. Dobrze, gdy ma elementy odblaskowe, co może pomóc w lokalizacji. Czasami może się przydać mała łopatka lub rakiety i czekany. Obecnie popularny staje się plecak lawinowy ABS wyposażony w poduszki wypełniające się gazem. Dodatkowo pomocny będzie system Recco, czyli płytka wszyta w ubranie, która połączy się z detektorem używanym przez służby ratunkowe.

Gdy schodzi lawina

Jeżeli jesteś zmuszony skonfrontować się z lawiną staraj się zachować jasny umysł i nie panikować. Nie uciekaj ani w górę ani w dół, a staraj się poruszać w bok w stosunku do przewidywanej trasy lawiny. Zdejmij niepotrzebny balast, zwłaszcza plecak, chyba że jest to sprzęt wyposażony w lawinowy ABS. Przyjmij pozycję skuloną, chroniąc twarz i głowę, a gdy masz możliwość schowaj się za solidne, bezpieczne miejsce. W żadnym wypadku na schronienie nie wybieraj drzew ani niewielkich skał, gdyż one nie są przeszkodą dla siły schodzącej lawiny. Nabierz dużo powietrza, a jeśli masa śnieżna Cię porwie włącz system w plecaku lub staraj się poddać jej działaniu i „płynąć” na niej. Jeżeli masz możliwość zadzwoń pod numer ratunkowy: 601 100 300.

Pod lawiną

Gdy po zejściu lawiny znajdujemy się zasypani w niej najważniejsze jest zachować spokój, aby nie tracić tlenu i energii. Warto spróbować naprzeć w górę częścią ciała, która znajduje się najbliżej powierzchni. Jeżeli uda się przebić otwór szanse na przeżycie wzrosną. Gdy nie mamy dostępu do powietrza nad powierzchnią lawiny nie ma sensu wołanie o pomoc, gdyż dźwięki źle przechodzą z gęstszego ośrodka do rzadszego. Jeśli zorientujemy się, że lawinisko przeszukuje pies lawinowy warto zmoczyć się w spodnie. Zapach ułatwi mu dotarcie do nas.

Pomoc innym, gdy byliśmy świadkiem zejścia lawiny

Na początku powinniśmy jak najszybciej ustalić, gdzie znajdują się ofiary lawiny. Nie wolno nam zapominać, aby zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo. Jeżeli nie mamy przy sobie żadnych urządzeń lokalizujących, należy natychmiast zaalarmować ratownictwo górskie telefonem komórkowy. Jeśli nie zapisaliśmy numeru, można wybrać numer 112 i zostaniemy automatycznie połączeni ze służbami ratunkowymi. Po zlokalizowaniu osoby pod lawiniskiem należy ją odkopywać nie z góry, a z boku, aby dostarczyć jak najszybciej tlen oraz nie zrzucać więcej mas śniegowych na osobę. Następnie należy sprawdzić puls, oddech i świadomość oraz, w razie potrzeby, podjąć odpowiednie środki pierwszej pomocy, takie jak wentylacja usta-usta. Gdy stan wydobytej osoby jest stabilny, należy jak najszybciej zapewnić jej bezpieczeństwo. Może to  być dolina, najbliższe schronisko górskie lub szpital.

POPULARNE
INFO

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

„Puszysta” atrakcja na Krupówkach

Wyobraź sobie miejsce, w którym czas płynie powoli i...

Willa Pod Tatrami

Szukasz ciekawej oferty? Zobacz nasz obiekt z mnustwem atrakcji, basen, plac zabaw, kort tenisowy, jazda konna, siłownia, szałas na imprezy i wiele innych.

Komedia (?) POMYŁEK, CZYLI KULISY POGRZEBU WITKACEGO

Podpisana w 1987 roku umowa o współpracy Polski i...