17 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...
POLECAMY

Koronawirus: bezpieczeństwo swoje i innych

Koronawirus: bezpieczeństwo swoje i innych

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną należy zwracać uwagę na przekazywane zasady mające zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Najważniejsze, aby każdy korzystający z otwieranych dla turystów miejsc, przestrzegał nakazów, tym samym dbając o własne bezpieczeństwo oraz innych. Warto również sprawdzać komunikaty turystyczne oraz informacje zamieszczane na stronach internetowych atrakcji, czy noclegów, które chcemy odwiedzić. W przestrzeni publicznej nie ma nakazu zasłaniania ust i nosa, natomiast obowiązuje to w restauracjach, czy transporcie publicznym.

Zasady obowiązujące na szlakach górskich

Szlaki górskie w Tatrach są udostępnione dla turystów. Należy jednak pamiętać o zasadach panujących na szlakach. Przede wszystkim dystansujemy się od innych turystów i odpoczywamy w miejscach, gdzie nie koncentrują się duże skupiska. Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa w lasach, ale warto to zrobić, gdy znajdziemy się wśród grupy ludzi. Ponadto zasłaniamy twarz na parkingach oraz w punktach poboru opłat za wstęp. Najlepiej zakupić bilety drogą elektroniczną, np. przez stronę internetową TPNu. Punkty gastronomiczne i schroniska oferują wyżywienie na wynos lub z możliwością zjedzenia na miejscu, wewnątrz lub przed budynkiem. Trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od pozostałych spożywających posiłki. Osłony z twarzy można zdjąć po zamówieniu, siedząc przy swoim stoliku. Warto także mieć ze sobą rękawiczki na szlakach, ponieważ infrastruktura w parkach nie jest dezynfekowana, a po powrocie niezwłocznie umyć ręce. Te szlaki, które są najczęściej uczęszczane mogą mieć zabezpieczenie w postaci limitu miejsc. Sprawdźmy to przed wyborem trasy.

Nowe normy w instytucjach kultury i bibliotekach

Instytucje kultury w Zakopanem powoli wracają do naszego codziennego życia. Możemy obejrzeć film, czy spektakl teatralny, ale w ograniczonej liczbie widzów. Instytucje te są otwierane stopniowo. Decyduje o tym organ prowadzący placówkę, dlatego warto śledzić ich strony internetowe. Po aktualne informacje możemy udać się również do otwartej informacji turystycznej lub Zakopiańskiego Centrum Kultury. Ponadto w miejscach tych nadal obowiązują zasady minimalizujące niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa. Przede wszystkim należy zasłaniać usta i nos maseczką lub innego rodzaju osłoną. Ważne, by zachować odstęp 1,5 – 2 metrów od innych osób, chyba że jesteśmy z rodziną lub wspólnie mieszkamy. Dodatkowo miejsca w kinach i teatrach mogą być zajęte do 50% pojemności widzów. Przed wejściem i po wyjściu powinniśmy zdezynfekować dłonie i używać rękawiczek w czasie korzystania z obiektu. Ważne, aby stosować się do komunikatów przekazywanych nam przez pracowników, co zwiększy bezpieczeństwo nasze, innych, ale też osób pracujących w danym miejscu.

Czy nadal „sport, to zdrowie”?

Oczywiście! Sport, czy to wyczynowy czy rekreacyjny, to zawsze poprawa zdrowia. Poprawia nam nie tylko kondycję fizyczną, ale także psychiczną, wprowadza w lepszy nastrój i pozwala na rozruszanie ciała. Właściciele otwierają instytucje sportowe – siłownie, kluby fitness, baseny – według własnego uznania. Nie musi to być otwarcie wszystkich obiektów sportowych równocześnie. Należy tam przestrzegać zasadę dystansu społecznego do 2m oraz dezynfekcji rąk i sprzętu po użyciu. Infrastruktura sportowa o charakterze otwartej przestrzeni funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego zachowujemy tam dystans od innych, a zarządca obiektu weryfikuje wchodzących, a także kontroluje liczbę osób korzystających z zaplecza sportowego. Przebywając na stadionach piłkarskich, lekkoatletycznych oraz boiskach różnego typu nie musimy zasłaniać ust i nosa. Obowiązkowa jest też dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających dany obiekt oraz urządzeń po każdym użyciu. Nie ma możliwości jednak skorzystania z szatni i węzłów sanitarnych, poza toaletami. Wchodząc na daną przestrzeń sportową należy również przeczytać ogłoszenia dotyczące zasad funkcjonowania.

Koronawirus w Zakopanem, noszenie maseczek
Koronawirus w Zakopanem, noszenie maseczek

Noclegi i zakwaterowanie turystów

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd do Zakopanego, to spotkasz się także z nowymi normami obowiązującymi w miejscach noclegowych. W czasie zameldowywania pobytu powinniśmy mieć zakryte usta i nos. Dodatkowo należy zachować odstęp 2 metrów od pracowników i innych gości hotelowych. Hotele mogą otworzyć swoje przestrzenie rekreacyjne i odnowy biologicznej zgodnie z zasadami sanitarno – epidemiologicznymi. Również restauracje hotelowe mogą serwować posiłki w swoich pomieszczeniach. Dany hotel lub też inne miejsce zapewniające noclegi może przyjąć ograniczoną liczbę gości, czyli 2 osoby na pokój. W obiekcie powinny się znajdować informacje dotyczące ilości osób możliwej do zakwaterowania oraz ogólnych zasad funkcjonowania. Ponadto wyposażenie powinno gwarantować możliwość częstej dezynfekcji rąk, a także sprzątanie pokoi wyłącznie na życzenie gości. Najczęściej dotykane i używane powierzchnie (klamki, blaty, poręcze, windy) dezynfekowane są co godzinę, a pokoje gruntownie sprzątane po opuszczeniu przez gości. Wszelkich informacji dotyczących zasad funkcjonowania obiektów noclegowych można zaczerpnąć wśród przeszkolonej obsługi.

Atrakcje i gastronomia w czasach aktualnej turystyki

Atrakcje turystyczne, które zostaną otworzone dla odwiedzających muszą to zrobić na warunkach zapewniających turystom bezpieczeństwo związane z epidemią. Na szczęście ruszają popularne atrakcje, parki rozrywki, sale zabaw oraz inne miejsca przeznaczone dla zapewnienia rozrywki turystom. Niektóre miejsca zostają nadal zamknięte (zależy to od właścicieli), ale część z nich uruchomiła możliwość wirtualnego zwiedzania. Otwarte atrakcje muszą przestrzegać ogólnych zasad dotyczących dezynfekcji oraz dostosować ofertę do panującej sytuacji. Najlepiej dokonywać wcześniejszej rezerwacji. Zaleca się noszenie rękawiczek oraz maseczek i zachowanie 2 metrów odległości od innych. Jeżeli chodzi o gastronomię, to w wielu miejscach, restauracjach, kawiarniach, czy pizzeriach uruchomiona jest opcja zamówień posiłków z dostawą do klienta lub osobistego odbioru dań na wynos. Można również zjeść posiłek przy stoliku, wewnątrz lokalu lub w jego ogródku, jeżeli posiada. Maseczki zdejmujemy dopiero siedząc już przy stole, po dokonaniu zamówienia. Zachowujemy dystans 1,5 m pomiędzy klientami siedzącymi przy osobnych blatach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE
INFO

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Tytus Chałubiński, portret

Rok dra Tytusa Chałubińskiego

Jest wiele dobrych powodów, żeby odwiedzić Zakopane właśnie w tym roku. Dla tych jednak, którym nazwisko Tytusa Chałubińskiego nie jest obojętne, jest to moment...
7. Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę, plakat

7. Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę

Już po raz siódmy w Zakopanem rozegrane zostaną Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę. Jednodniowe zawody, gdzie bieg doprowadzi zawodników do skrajnego wyczerpania, a...
Tour de Pologne, Zakopane – Bukowina Tatrzańska

77. Tour de Pologne: Bukowina Tatrzańska – Zakopane

Okres wakacji na Podhalu to czas sportowych emocji. Przed nami 76. Tour de Pologne UCI World Tour, który rozpocznie się 3 sierpnia w Krakowie,...

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Wielka Krokiew Zakopane im. Stanisława Marusarza

Jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem, niejako...

Góralski domek letniskowy Wojciechówka z widokiem na Tatry

Nowo wybudowany z drewnianych bali, piękny góralski domek letniskowy...

Jak zachować się w górach w czasie burzy

Nieważne czy jesteś stałym bywalcem górskich szlaków, czy tylko...
- Reklama -
- Reklama -