9,5 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

"Z daleka od ludzkiego zgiełku i mrowiska wstaje wiosna, dusząca od światła i żaru; i z głębi leśnej wody nagle kształt wytryska, podobny do...
POLECAMY

Koronawirus: bezpieczeństwo swoje i innych

Koronawirus: bezpieczeństwo swoje i innych

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną należy zwracać uwagę na przekazywane zasady mające zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Najważniejsze, aby każdy korzystający z otwieranych dla turystów miejsc, przestrzegał nakazów tym samym dbając o własne bezpieczeństwo oraz innych. Warto również sprawdzać komunikaty turystyczne oraz informacje zamieszczane na stronach internetowych atrakcji, czy noclegów, które chcemy odwiedzić w Zakopanem.

Zasady obowiązujące na szlakach górskich

Szlaki górskie w Tatrach są udostępnione dla turystów. Jednak wybierając się na wycieczkę należy pamiętać o zasadach panujących na szlakach. Przede wszystkim dystansujemy się od innych turystów i odpoczywamy w miejscach, gdzie nie koncentrują się duże skupiska. Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa w lasach, ale warto to zrobić, gdy znajdziemy się wśród grupy ludzi. Ponadto zasłaniamy twarz na parkingach oraz w punktach poboru opłat za wstęp. Najlepiej zakupić bilety drogą elektroniczną, np. przez stronę internetową TPNu. Jeżeli planujemy dłuższą wycieczkę w góry, to weźmy ze sobą własny prowiant, gdyż punkty gastronomiczne i schroniska oferują wyżywienie wyłącznie na wynos. W tych miejscach konieczne są maseczki i rękawiczki. Warto także mieć ze sobą rękawiczki na szlakach, ponieważ infrastruktura w parkach nie jest dezynfekowana, a po powrocie niezwłocznie umyć ręce. Te tatrzańskie szlaki, które są najczęściej uczęszczane mogą mieć zabezpieczenie w postaci limitu miejsc. Sprawdźmy to przed wyborem trasy.

Nowe normy w instytucjach kultury i bibliotekach

Większość instytucji kultury w Zakopanem pozostaje zamknięte do odwołania. Dlatego nie zobaczymy na razie filmów na wielkim ekranie, sztuk na deskach teatru, wystaw w galeriach ani przedsięwzięć organizowanych w domach i ośrodkach kultury. Jednak możemy pokusić się do obcowania z kulturą, odwiedzając muzea lub biblioteki. Instytucje te nie są otwierane na raz, lecz stopniowo. Decyduje o tym organ prowadzący placówkę, dlatego warto śledzić ich strony internetowe. Ponadto w miejscach tych nadal obowiązują zasady minimalizujące niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa. Przede wszystkim należy zasłaniać usta i nos maseczką lub innego rodzaju osłoną. Ważne, by zachować odstęp 1,5 – 2 metrów od innych osób, chyba że jesteśmy z rodziną lub wspólnie mieszkamy. Przed wejściem i po wyjściu powinniśmy zdezynfekować dłonie i używać rękawiczek w czasie korzystania z obiektu. Ważne, aby stosować się do komunikatów przekazywanych nam przez pracowników, co zwiększy bezpieczeństwo nasze, innych, ale też osób pracujących w danym miejscu.

Czy nadal „sport, to zdrowie”?

Oczywiście! Sport, czy to wyczynowy czy rekreacyjny, to zawsze poprawa zdrowia. Poprawia nam nie tylko kondycję fizyczną, ale także psychiczną, wprowadza w lepszy nastrój i pozwala na rozruszanie ciała. Siłownie, kluby fitness, czy baseny nadal pozostają zamknięte, ale możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu. Infrastruktura sportowa o charakterze otwartej przestrzeni funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego zachowujemy tam dystans od innych, a zarządca obiektu weryfikuje wchodzących, a także kontroluje liczbę osób korzystających z zaplecza sportowego. Przebywając na stadionach piłkarskich, lekkoatletycznych oraz boiskach różnego typu nie musimy zasłaniać ust i nosa. Obowiązkowa jest też dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających dany obiekt oraz urządzeń po każdym użyciu. Nie ma możliwości jednak skorzystania z szatni i węzłów sanitarnych, poza toaletami. Wchodząc na daną przestrzeń sportową należy również przeczytać ogłoszenia dotyczące zasad funkcjonowania.

Koronawirus w Zakopanem, noszenie maseczek
Koronawirus w Zakopanem, noszenie maseczek

Noclegi i zakwaterowanie turystów

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd do Zakopanego, to spotkasz się także z nowymi normami obowiązującymi w miejscach noclegowych. W czasie zameldowywania pobytu powinniśmy mieć zakryte usta i nos. Dodatkowo należy zachować odstęp 2 metrów od pracowników i innych gości hotelowych. Wszystkie miejsca rekreacyjne na terenach hoteli pozostają zamknięte. Zasada dotyczy także restauracji, które posiłki mogą serwować do pokoi. Dany hotel lub też inne miejsce zapewniające noclegi może przyjąć ograniczoną liczbę gości, czyli 2 osoby na pokój. W obiekcie powinny się znajdować informacje dotyczące ilości osób możliwej do zakwaterowania oraz ogólnych zasad funkcjonowania. Ponadto wyposażenie powinno gwarantować możliwość częstej dezynfekcji rąk, a także sprzątanie pokoi wyłącznie na życzenie gości. Najczęściej dotykane i używane powierzchnie (klamki, blaty, poręcze, windy) dezynfekowane są co godzinę, a pokoje gruntownie sprzątane po opuszczeniu przez gości. Wszelkich informacji dotyczących zasad funkcjonowania obiektów noclegowych można zaczerpnąć wśród przeszkolonej obsługi.

Atrakcje i gastronomia w czasach aktualnej turystyki

Atrakcje turystyczne, które zostaną otworzone dla odwiedzających muszą to zrobić na warunkach zapewniających turystom bezpieczeństwo związane z epidemią. Niektóre miejsca zostają nadal zamknięte do odwołania, ale część z nich uruchomiła możliwość wirtualnego zwiedzania. Otwarte atrakcje muszą przestrzegać limitu osób – 1 osoba na 15 m2, co oznacza, że skorzystać z nich można w małych grupach lub indywidualnie. Najlepiej dokonywać wcześniejszej rezerwacji. Wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce. Zaleca się noszenie rękawiczek i zachowanie 2 metrów odległości od innych. Jeżeli chodzi o gastronomię, to punkty te pozostają zamknięte dla klientów. W wielu miejscach, restauracjach, kawiarniach, czy pizzeriach uruchomiona jest opcja zamówień posiłków z dostawą do klienta lub osobistego odbioru dań na wynos. Oczywiście należy wtedy odpowiednio osłonić twarz oraz umyć ręce po kontakcie z dostawcami.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULARNE
INFO

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Wystawa „Święci nie przemijają”

W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, zapraszamy na wyjątkową wystawę "Święci nie przemijają", którą zobaczymy w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Komu poświęcona...

Koronawirus: bezpieczeństwo swoje i innych

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną należy zwracać uwagę na przekazywane zasady mające zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Najważniejsze, aby każdy korzystający z...
Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Otwarte szlaki turystyczne, kolej na Kasprowy Wierch, atrakcje!

Od poniedziałku 4 maja zostają otwarte szlaki dla turystów, ruszają atrakcje: kolejka na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce w Zakopanem. Otwarte szlaki...

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Wielobarwna kraina w Motylarni Zakopane

Jeżeli chcesz się przekonać, ile kolorów tak naprawdę ma...

Pokoje Gościnne Misior Stanisława

Dom położony blisko dworca PKP i PKS, Aqaparku Zakopane, skąd blisko też do centrum miasta i na Antałówkę.