10.3 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Jak zachować się w górach w czasie burzy

Jak zachować się w górach w czasie burzy

Nieważne czy jesteś stałym bywalcem górskich szlaków, czy tylko Tatry odwiedzasz raz w roku. Musisz mieć świadomość, że w górach pogoda rządzi się swoimi prawami. Warunki atmosferyczne zmieniają się tutaj bardzo szybko, więc pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Uderzenia pioruna zdarzały się na wyniosłych szczytach, ale i na bezpiecznej – zdawałoby się – ścieżce.

Co to jest burza?

Burza to nic innego jak zjawisko meteorologiczne związane z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej. Charakterystyczny dla burz jest intensywny opad deszczu, śniegu lub gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze – najczęściej pioruny, dające charakterystyczne efekty świetlne czyli błyskawice i dźwiękowe – grzmoty.

Burze w Tatrach

Po pierwsze, burze w Tatrach są bardziej niebezpieczne niż na nizinach, ponad to w górach występują o wiele częściej. Po drugie, ukształtowanie górskiego terenu sprawia, że jeśli burza zastanie turystów w miejscu znacznie wystającym ponad otoczenie – na przykład na szczytach czy graniach – to prawdopodobieństwo porażenia będzie znacznie większe. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko atmosferyczne.

Co zrobić gdy na szlaku zastanie Cię burza?

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia takie jak łańcuchy, klamry itp. oraz w okolicy cieków wodnych.

Gdy podczas wyprawy rozpęta się burza czym prędzej należy opuścić wzniesienie górskie, szczyt, grań, czy punkty wyraźnie wystające ponad otoczenie.

Pioruny zwykle uderzają w najwyższe punkty terenu między innymi w pojedynczo stojące drzewa. Podczas burzy nie stawaj pod drzewami, tym bardziej nie opieraj się o nie!! W sytuacji gdy piorun trafiłby w drzewo, mógłby porazić Cię prąd.

Gdy rozpęta się burza trzeba szybko oddalić się od miejsca, w okolicach których znajdują się zbiorniki i cieki wodne, gdyż woda jest bardzo dobrym przekaźnikiem prądu. Nie wolno biegać, ani stawiać wielkich kroków, ponieważ przy ewentualnym porażeniu piorunem grozi to napięciem krokowym. Klasycznym sposobem uniknięcia porażenia prądem w chwili znalezienia się w sytuacji zagrożenia jest złączenie stóp. Napięcie krokowe nie wystąpi, gdy osoba ewakuuje się podskokami na jednej nodze lub gdy będzie stawiać bardzo drobne kroki, ustawiając stopy w jednej linii.

W celu ochrony przed prądami biegnącymi po powierzchni ziemi w czasie burzy, przykucnij ze złączonymi nogami, najlepiej na czymś co odizoluje cię od podłoża. W takiej sytuacji najlepiej na przykład na plecaku. Pamiętaj jednak, żeby nie było w nim metalowych elementów takich jak stelaż, klucze, termos i tym podobne! W żadnym wypadku nie wolno się kłaść. Może to grozić porażeniem prądem powierzchniowym! Nie wolno również trzymać w rękach kijków.

Jeśli nie jesteś sam, należy pamiętać, że w czasie burzy nie należy trzymać się za ręce ani stać w zwartej grupie. Ważne jest by zachować kilkumetrowy dystans między uczestnikami wyprawy, by w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób. W przypadku gdy jedna z osób zostanie porażona piorunem, będziesz mógł udzielić pomocy poszkodowanemu i wezwać pomoc.

Turysto!

Przed każdym wyjściem w góry przede wszystkim sprawdź prognozę pogody. Najlepiej sugerować się prognozą godzinową dla danego rejonu górskiego. Warto też na bieżąco na telefonie śledzić radar burzowy, gdyż w Tatrach pogoda bardzo szybko potrafi się zmieniać. Trzeba pamiętać, że latem burze występują bardzo często, najczęściej w godzinach południowych i popołudniami, między godziną 12:00 a 16:00. Wybierając się na wycieczkę zaplanuj wyjście wczesnym porankiem aby zamierzony cel zdobyć przed południem, by zdążyć wrócić przed ewentualną burzą. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, a przede wszystkim swoich umiejętności i doświadczenia.

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Góralski domek letniskowy Wojciechówka z widokiem na Tatry

Nowo wybudowany z drewnianych bali, piękny góralski domek letniskowy...

Wielka Krokiew Zakopane im. Stanisława Marusarza

Jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem, niejako...
Reklama