12.4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

POLECAMY

Jak się zachować, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

Jak się zachować, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

Miś, misiek, niedźwiadek…otóż nie! Niedźwiedź to jeden z największych drapieżników lądowych, dorosłe osobniki ważą nawet do 350 kg. Nie da się ukryć, że przy bliższym kontakcie może stać się bardzo niebezpieczny. Pomimo swojej krępej, niezgrabnej budowy ciała potrafi bardzo szybko biegać, skakać, pływać oraz wspinać się na drzewa i skały. W galopie na krótkich dystansach osiąga prędkość ponad 50 km/godz. W Tatrach pokonuje trasy dostępne tylko dla doświadczonych taterników.

W Tatrach żyje obecnie ok. 50–60 niedźwiedzi, z czego po polskiej stronie stale przebywa kilkanaście sztuk. Niedźwiedzica co dwa lata rodzi zimą w gawrze od jednego do trzech młodych i opiekuje się nimi przez półtora roku. Młode chodzą wszędzie za matką, ale z upływem czasu odchodzą od niej coraz dalej, np. w kwietniu–maju przebywają w odległości do 50 m, a na jesieni nawet 100–200 m. W polskiej części Tatr każdego roku obserwuje się od jednego do trzech niedźwiedzic z młodymi.

Niedźwiedź potrafi się włamać do samochodów pozostawionych na parkingu, zwłaszcza gdy w bagażniku pozostawiono pachnące zapasy jedzenia. Takie zachowania są odnotowywane na terenie Tatr na przestrzeni ostatnich lat. Takie szkody bywają głównie na przełomie lata oraz jesieni i są związane ze wzmożonym apetytem, gdy zwierzę gromadzi rezerwy na zimę.

Niedźwiedzie to zwierzęta bardzo ostrożne. Nie należą jednak do płochliwych. Zaniepokojony staje na tylnych łapach i obserwuje otoczenie. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to z reguły schodzi człowiekowi z drogi. Badania dowodzą, że niedźwiedzie rejestrują o wiele częściej obecność ludzi, niż same są zauważane. Zwierzę to potrafi przez wiele godzin leżeć kilkadziesiąt metrów od szlaku i po prostu obserwować turystów.

Co gdy staniemy oko w oko z niedźwiedziem?

W przypadku bliskiego spotkania z drapieżnikiem należy zachować spokój. Panika w niczym tutaj nie pomoże. Jeżeli to możliwe należy spokojnie się oddalić bez nagłych, gwałtownych ruchów. W żadnym wypadku nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zaniepokojony niedźwiedź z reguły szybko się uspokaja, gdy tylko wyczuje, że człowiek wykazuje chęć odejścia.

Większość ataków niedźwiedzi na świecie wynika z potrzeby obrony młodych, czyli natknięcie się na samice z potomstwem, ewentualnie ochrony żywności lub zagrożenia czyli naruszenia „przestrzeni prywatnej” zwierzęcia.

Niedźwiedź na szlaku?

Porady dla gości odwiedzających ostoję niedźwiedzia według TPNu:

  • Pamiętam, że tylko chwilowo przebywam w terenie, gdzie niedźwiedzie żyją stale, dlatego zachowuję ciszę i nie poruszam się poza wyznaczonymi szlakami.
  • W przypadku spotkania niedźwiedzia zachowuję spokój i wolno odchodzę.
  • W żadnym wypadku nie zbliżam się do niedźwiedzia.
  • Wiem, że pierwszy skojarzony z obecnością człowieka pokarm może być wydanym na to zwierzę wyrokiem śmierci.
  • Nie pozostawiam na szlaku żadnych śmieci, nawet papierków po cukierkach. Przed opuszczeniem samochodu na parkingu usuwam z niego wszystkie pokarmy, a jeszcze lepiej, żeby nie było ich tam od kilku dni i nie pozostał żaden zapach.

BĄDŹ NA
BIEŻĄCO

Może Ci się również spodobać ZOBACZ
Polecamy

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Jednym z symboli oraz najważniejszych atrakcji turystycznych Tatr i...

Domki Chałupki pod Giewontem

Oferujemy siedem drewnianych góralskich domków, gdzie tradycja łączy sięz nowoczesnością, na terenie znajduje się miejsce na ognisko, na werandzie grill.
Reklama