back to top

Ferie

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem – miejsce, gdzie warto przystanąć

Znajduje się w Zakopanem u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego takie miejsce, które jest często nieświadomie mijane przez turystów udających się, by zwiedzić skocznie, lub idących na szlaki prowadzące do Morskiego Oka, czy na Kasprowy Wierch. Miejscem tym jest bardzo ciekawy pomnik postaci zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala – Pomnik Chałubińskiego i Sabały. To miejsce, przy którym warto chociaż na chwilę przystanąć.

Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego – „Sabały”w Zakopanem

W centrum Zakopanego, w miejscu, gdzie łączą się ulice Chałubińskiego i Zamoyskiego, znajduje się pomnik o bardzo ciekawej architekturze i koncepcji, bardzo ważnych dla Zakopanego postaci historycznych, to pomnik Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego – „Sabały”, który został wykonany według projektu innej osoby bardzo ważnej dla historii, sztuki i kultury Zakopanego – Stanisława Witkiewicza. Wyrzeźbiony został przez lokalnego rzeźbiarza o dużym uznaniu, Jana Nalborczyka.

Pomnik Chałubińskiego i Sabały To pomnik, na którego wysokim cokole umieszczono popiersie Tytusa Chałubińskiego, natomiast poniżej znajduje się siedząca figura górala Jana Krzeptowskiego – „Sabały”. Został on odsłonięty 15 sierpnia 1903 roku. Pomnik ten jest bardzo często mijany przez turystów, którzy przechodzą tędy w kierunku Kasprowego Wierchu, Morskiego Oka, czy aby odwiedzić skocznie, a niestety nie zwracają na niego uwagi, a warto tu przystanąć, aby zobaczyć ten ciekawy przykład małej architektury, oddający hołd ważnym postaciom związanym z Zakopanem Tatrami i Podhalem.

Dr Tytus Chałubiński

Dr Tytus Chałubiński to postać bardzo związana z Zakopanem i przede wszystkim z górami. To lekarz i miłośnik przyrody, który był jednym z twórców Towarzystwa Tatrzańskiego. Na kartach historii Zakopanego, tatr i Podhala wsławił się przede wszystkim jako jeden z pierwszych badaczy tatrzańskiej przyrody, prowadził on w Tatrach między innymi badania geologiczne i botaniczne, a także zajmował się etnografią góralską. Był on także prekursorem polskiego klimatolecznictwa. Rozsławił i rozpropagował w całej Polsce turystykę górską – tatrzańską, a jednocześnie był wielkim przyjacielem oraz opiekunem górali. Pokochał góry i pod koniec życia zamieszkał tu na stałe. Podczas wypraw w Tatry bardzo często towarzyszył mu jego przyjaciel i zarazem przewodnik, góral – „Sabała”, stąd ich wspólny pomnik.

Jan Krzeptowski – „Sabała”

Jan Krzeptowski, który miał wiele przydomków, a najbardziej znany z nich to „Sabała” był góralskim przewodnikiem, myśliwym, a także gawędziarzem i muzykantem. Był on bez wątpienia jednym z najsłynniejszych górali i jeszcze za życia został uwieczniony w historii i przeniesiony do literatury. Pomimo, że nie był on zawodowym przewodnikiem, to zajmował się również pomocą i oprowadzaniem po Tatrach, gdyż bardzo dobrze znał góry. Towarzyszył między innymi dr Chałubińskiemu w jego wyprawach. Zasłynął także grywaniem starodawnych nut góralskich, które zostały zapamiętane jako „sabałowe” i były zapisywane przez wybitnych znawców muzyki, a grywane są przez górali aż po dziś dzień.

Zbieg ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego

Za pomnikiem, pomiędzy ulicami Chałubińskiego i Zamoyskiego mieści się posesja rodziny Chałubińskich, a na niej niewielki drewniany domek, który jeszcze do niedawna zamieszkiwany był przez wnuka Tytusa Chałubińskiego, Stefana Chałubińskiego – wybitnego przewodnika tatrzańskiego. Do roku 1945 na posesji tej znajdował się dom Tytusa Chałubińskiego, lecz spłonął i nie do tej pory go nie odbudowano.

W miejscu, gdzie łączą się ulice Chałubińskiego i Zamoyskiego znajduje się mały lasek, zagajnik, w którym powstał pomnik Chałubińskiego i Sabały. Miejsce to znajduje się z niedużej odległości od skoczni narciarskich, które są bardzo często odwiedzane przez turystów przybywających do Zakopanego. Niedaleko stąd znajduje się również dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch oraz wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego Kuźnice, skąd można wyruszyć wędrówki na Kasprowych Wierch, na Halę Gąsienicową, Wielki Staw Gąsienicowy, czy nad Morskie Oko.

Lokalizacja:

Pomnik Chałubińskiego i Sabały w Zakopanem

Ul. Władysława Zamoyskiego 42A, 34-500 Zakopane

Najnowsze na portalu
Polecamy
Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy