O Zakopanem

0
5291
Zakopane widok z Cyrhli
Zakopane widok z Cyrhli

O Zakopanem często mówimy, że leży najbliżej Tatr, że jest to stolica Podhala czy też zimowa stolica Polski. To zaledwie 30 tysięczne miasteczko, a co roku przebywa tu ok. trzech milionów turystów z całego świata. Co przyciąga takie tłumy? Zapewne przepiękne widoki, liczne atrakcje, jak również niepowtarzalny klimat panujący w Zakopanem.

Tutaj o każdej porze roku czeka na wszystkich mnóstwo atrakcji. Odbywa się tu wiele imprez regionalnych, kulturalnych, sportowych jak również koncerty gwiazd. Każda z zakopiańskich imprez ma inny charakter, dzięki czemu można zapoznać się nie tylko z gwarą góralską i zwyczajami. Imprezy odbywające się co roku w Zakopanem, które cieszą się największą popularnością to: wiosną – Wielka Majówka Tatrzańska, United Europe Jazz Festival Zakopane – Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Zawody na starym sprzęcie narciarskim o Wielkanocne Jajo – Zakopane Kalatówki, Zlot pojazdów zabytkowych im. Jana Rippera, latem – Międzynarodowy Festiwal Organowy, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Letnie Grand Prix w Skokach Narciarskich, Tatrzańskie Wici, jesienią – Jazz Camping Kalatówki, Jesień Tatrzańska, natomiast zimą – Konkursy Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, Zimowa Olimpiada RMF FM. Wszystkie te imprezy sprawiają, iż Zakopane przez cały rok jest pełne ciekawych wydarzeń, muzyki i tańca, a zimą staje się zimową stolicą Polski.

Tutaj miłośnicy białego szaleństwa mogą wybrać coś dla siebie spośród 50 przygotowanych stoków o różnym stopniu trudności. Zakopiańskie wypożyczalnie oferują duży wybór sprzętu narciarskiego jak również snowboardowego.
Osoby lubiące spędzać aktywnie czas, mogą wędrować tatrzańskimi szlakami. W Zakopanem początek ma wiele szlaków turystycznych, m.in. Dolina Strążyska, Dolina Do Białego, Giewont, Kasprowy Wierch. Stąd można również dojechać busami na szlaki do Morskiego Oka, do Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej i wielu innych miejsc. Aktywnie można spędzić czas w zakopiańskim Aquaparku, gdzie oprócz odkrytych basenów geotermalnych z przepięknym widokiem na Tatry czeka wiele innych atrakcji.

W Zakopanem czeka na nas nie tylko dobra zabawa i sport. W dawnych czasach w mieście mieszkało i przebywało wiele znanych osobistości. To tutaj doktor Tytus Chałubiński odkrył lecznicze właściwości klimatu. Kiedy przyjechał do Zakopanego od razu pokochał Tatry. Dołączył do grona taterników i zamieszkał tu na stałe. Jedną z wybitnych osób, które były pod wrażeniem piękna Tatr i na stałe wpisały się w historię Zakopanego był Stanisław Witkiewicz oraz jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). To dzięki Witkiewiczowi powstał styl zakopiański stosowany w architekturze i sztuce użytkowej. Dziś możemy podziwiać domy wybudowane w stylu zakopiańskim, zaprojektowane przez Witkiewicza. Są to między innymi Willa Koliba, będąca siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czy też Willa pod Jedlami. Częstymi gośćmi w Zakopanem byli Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska, Adam Asnyk, Stefan Żeromski, Wojciech Kossak czy też Józef Piłsudski. W Zakopanem, mieszkali: Kazimierz Przerwa Tetmajer, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Jan Kasprowicz.
Spacerując po Zakopanem możemy napotkać wiele tablic pamiątkowych oraz zabytkowych domów, upamiętniających pobyt sławnych osobistości w stolicy Tatr. Zakopane posiada swoją starówkę – ulice Kościeliską. Tutaj zachowało się dużo zabytkowych starych chałup, dzięki czemu turyści mogą zobaczyć jak wyglądało kiedyś Zakopane.

Pośród zakopiańskich XIX wiecznych domów, stoi pierwszy na Podhalu piętrowy dom z 1850 roku wybudowany przez Józefa Krzeptowskiego. W domu rodzinnym Wnuków była kiedyś pierwsza restauracja, pierwszy sklep, później pierwszy urząd pocztowy, pierwsze kasyno i czytelnia z biblioteką. Dom był ośrodkiem kultury, bywali w nim m.in. Tytus Chałubiński, Helena Modrzejewska, Wincenty Witos, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, gen. Józef Haller. Obecnie w budynku prowadzona jest karczma regionalna „U Wnuka”. Na starówce znajduje się drewniany, zabytkowy Stary Kościółek, a przy nim Cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie spoczywają ludzie wpisani w historię i kulturę nie tylko z Zakopanego.

Spacerując po Zakopanem możemy podziwiać wiele domów, w których mieszkali wybitni ludzie. W jednych domach zostały utworzone muzea, na innych wiszą tabliczki pamiątkowe, informujące o wizycie w Zakopanem. Na Harendzie znajduje się dom, w którym mieszkał Kasprowicz, obecnie jest tu muzeum biograficzne. Dla zwiedzających muzeum udostępniono jadalnię, salonik, sypialnię, w której znajdują się pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i książki. Na Antałówce stoi Willa Witkiewiczówka mieszkał tu i pracował Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i tu miał swoją pracownię malarską. Na ul. Tetmajera jest Willa Opolanka – Muzeum Kornela Makuszyńskiego tu mieszkali państwo Makuszyńscy. U zbiegu ulic Orkana i Kasprusie, stoi malownicza drewniana willa z gankiem i werandą. W willi Atma często przebywał Karol Szymanowski, to tutaj zrekonstruowano pracownię kompozytora: znajdują się w niej pianino, meble, pamiątki osobiste, listy, książki, obrazy, m. in. wykonana przez Stanisława Ignacego Witkiewicza maska pośmiertna artysty. Przy Muzeum istnieje Towarzystwo Muzyczne im, Karola Szymanowskiego. W willi organizowane są koncerty kameralne, wieczory muzyczne.

W Zakopanem na ul. Kościeliskiej znajduje się dom, rodziny Gąsieniców Sieczków, gdzie w 1886 roku mieszkał Józef Ignacy Kraszewski. Na Krzeptówkach stoi chałupa Sabały z XVIIIw, gdzie urodził się Jan Krzeptowski-Sabała – legendarny góral, który spoczywa na Pęksowym Brzyzku. W Zakopanem są również galerie autorskie m.in. galeria Władysława Hasiora, czy też Antoniego Rząsy.