back to top

Ferie

Porady

Oscypki

atrakcje

na weekend

Kościół Najświętszej Rodziny na Krupówkach

Neoromański kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem na Krupówkach

W samym sercu Zakopanego przy ulicy Krupówki znajduje się neoromański kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny. Ten ważny dla Zakopiańczyków kościół stanowi sanktuarium chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski. Tą najstarszą murowaną zakopiańską świątynię z charakterystyczną zieloną wieżą widoczną z wielu miejsc w mieście w 150-lecie istnienia parafii odwiedził podczas jednej z wizyt w ojczyźnie Ojciec Święty Jan Paweł II.

Historia neoromańskiego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem jest najstarszym kościołem murowanym w stolicy Tatr i Podhala. Inicjatorem budowy tej świątyni był pierwszy proboszcz w Zakopanem ks. Józef Stolarczyk, który wmurował kamień węgielny pod jej budowę w 1877 roku i rozpoczął budowę tej świątyni. Na architekta tej neoromańskiej budowli wybrano Józefa Piusa Dziekońskiego. Budowa trwała przez niemal 20 lat, a świątynia wznoszona była z twardego górskiego kamienia w latach 1877 – 1896. Powstała ona dzięki ofiarności parafian a także hrabiego Władysława Zamoyskiego, właściciela dóbr zakopiańskich. Po śmierci ks. Stolarczyka kontynuatorem budowy kościoła był ks. Kazimierz Kaszelewski. Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem konsekrowany został przez biskupa krakowskiego Jana Puzynę 16 września 1899 roku.

Jako ciekawostkę dotyczącą tej świątyni warto przytoczyć to, że po zakończeniu budowy na jej wieży zamontowany został czasomierz, który wskazywał realny lokalny czas astronomiczny w tym miejscu. Jednak różnił się on od oficjalnego czasu uznawanego na terenie Polski o 20 minut, co jednak budziło nieporozumienia i konsternacje wśród turystów odwiedzających Zakopane. W związku z tym po pewnym czasie zegar został przestawiony na ustandaryzowaną godzinę zgodną z czasem strefowym. W latach 1935 – 1941 wikariuszem tej parafii był męczennik II wojny światowe -j ks. Piotr Dańkowski – obecnie błogosławiony. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem odwiedził podczas jednej z pielgrzymek do ojczyzny papież św. Jan Paweł II i spotkał się z przystępującymi do pierwszej komunii świętej dziećmi. Miało to miejsce 7 czerwca 1997 roku w 150-lecie istnienia parafii, a wizyta Ojca Świętego poprzedzona została gruntownym remontem kościoła. Kościół ten ma statut Sanktuarium Najświętszej Rodziny o znaczeniu diecezjalnym.

Architektura i wyposażenie kościoła Najświętszej Rodziny w Zakopanem na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem zaprojektował w stylu neoromańskim architekt Józef Pius Dziekoński. Świątynia ta to dwunawowa bazylika z transeptem. Posiada także wieżą oraz dwie małe wieżyczki schodowe wzniesione od zachodniej strony, a także trzy kaplice. Przed kościołem mieści się plac na którym postawiony został wykonany w 1861 roku drewniany krzyż z koroną cierniową. Obok kościoła znajduje się także grota kamienna poświęcona Matce Boskiej z Lourdes.

Wnętrze kościoła to mieszanka stylów neoromańskiego, neogotyckiego, a także stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza oraz stylu góralskiego., oraz tzw. sposobu zakopiańskiego. Ołtarz główny jest dziełem Kazimierza Wakulskiego. Ściany prezbiterium ozdobione zostały piękną polichromią, która przedstawia interpretację góralską Ośmiu Błogosławieństw. Autorem polichromii oraz witraży jest Janusz Kotarbiński. Ołtarz główny jest tryptykiem wyposażonym w figury świętej rodziny: Marię, Józefa i Jezusa, które znajdują się w centralnej części ołtarza. Wyrzeźbił go Kazimierz Wakulski w 1903 roku w krakowskim warsztacie. Na skrzydłach ołtarza głównego znajdują się płaskorzeźby, które przedstawiają Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny oraz Nawiedzenie św. Elżbiety. Ołtarz główny cechuje się wysokim realizmem i jest bardzo kolorowy. W prawej nawie bocznej znajduje się ołtarz boczny poświęcony św. Antoniemu. Natomiast lewą nawę boczna zdobi ołtarz boczny poświęcony św. Franciszka z Asyżu autorstwa Edgara Kovatsa, antagonisty Witkiewicza.

Kaplica św. Jana Chrzciciela powstała w 1899 roku po północnej stronie prezbiterium. Należy pamiętać, że otwierana i udostępniana do zwiedzania jest jedynie na specjalne życzenie odwiedzających, w związku z tym chęć zwiedzenia kaplicy należy odpowiednio wcześniej zgłosić na zakrystii. Zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, jest on również autorem obrazu św. Jana Chrzciciela przedstawionego na tle Czarnego Stawu Gąsienicowego. W tej kaplicy znajduje się także piękny piec kaflowy, a także rzeźbione ławy i ambony. Wnętrze kaplicy św. Jana Chrzciciela utrzymana jest w ciekawej kolorystyce ciemnozielonej oraz niebieskiej. Światło do jej środka wpada poprzez dwa witraże w wykonane kolorze zielonym, co daje niezapomniane wrażenie. Kaplica św. Jana Chrzciciela to jeden z najcenniejszych zabytków stylu zakopiańskiego.

Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego znajduje się w prawej nawie bocznej i jest miejscem adoracji Najświętszego Sakramentu. Autorem jej wystroju jest Edgar Kovats. Kaplica Matki Boskiej Różańcowej mieści się z kolei w lewej nawie bocznej i została zaprojektowana przez Witkiewicza. W centralnym jej miejscu znajduje się ołtarz, który zdobią figury Matki Boskiej oraz Dziecięcia trzymające w dłoniach różańce.

Neoromański kościół Najświętszej Rodziny na Krupówkach

Niedzielne msze święte w kościele Najświętszej Rodziny odbywają się w godzinach: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 17:00 oraz 19:00. Natomiast msze święte w tygodniu odbywają się w godzinach: 6:30, 7:00, 8:00, 8:30, 15:00 oraz 19:00.

Ten najstarszy kościół murowany w Zakopanem znajduje przy najsłynniejszej ulicy Zakopanego, deptaku z mnóstwem atrakcji, zabytków, restauracji, barów, kawiarni, hoteliKrupówkach. Innymi ważnymi budynkami związanymi z historią i kulturą Zakopanego i Podhala przy Krupówkach są Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Dworzec Tatrzański. Znajdują się tu także pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego oraz figura siedzącego Górala.

Sanktuarium Najświętszej Rodziny

ul. Krupówki 1a, 34-500 Zakopane
Tel: 18 201 24 41

Najnowsze na portalu
Polecamy
Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy