12.4 C
Zakopane

Wakacje

Oscypki

Porady

atrakcje

na weekend

Nowoczesny kościół Miłosierdzia Bożego w Zakopanem na Chramcówkach – najmłodszy kościół w stolicy Tatr i Podhala

Nowoczesny kościół Miłosierdzia Bożego w Zakopanem na Chramcówkach – najmłodszy kościół w stolicy Tatr i Podhala

Wśród kościołów w Zakopanem odnaleźć można również świątynie wzniesione w stylu nowoczesnym. Należy do nich między innymi znajdujący się na Chramcówkach, na terenie dawnego Zakładu Leczniczego dra Andrzeja Chramca, kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Architektura tego najmłodszego kościoła w Zakopanem żywo nawiązuje do zabytkowych kościołów drewnianych na Podhalu.

Historia kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Zakopanem na Chramcówkach

Parafialny kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Zakopanem, którego popularna nazwa to kościół na Chramcówkach, należy do dekanatu Zakopane w archidiecezji Krakowskiej. Ta nowoczesna świątynia wybudowana została w latach 1988 – 1994, a już wcześniej, bo 25 grudnia 1985 roku została tu erygowana parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Zakopanem przez kardynała Franciszka Macharskiego, a pierwszym proboszczem był ks. Paweł Sukiennik.

Jeszcze wcześniej – od roku 1892 – mieścił się tutaj drewniany kościółek z elementami stylu zakopiańskiego – kapliczka Matki Bożej Królowej Apostołów. Ten wcześniejszy drewniany kościółek mieścił się na terenie nieistniejące już Zakładu Leczniczego dra Andrzeja Chramca. Wybudowany został według projektu Zygmunta Dobrowolskiego i poświęcony 1 lipca 1893 roku. Znajdował się nieco bliżej ulicy niż kościół współczesny. Posiadał on piękny stylowy ołtarz zaopatrzony w drewniane rzeźby i był on dziełem Józefa Galletha, nauczyciela zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. W 1910 roku drewniany zakład Chramca strawił, a kaplica ocalała. To wokół niej koncentrowało się parafialne życie zanim ukończono budowę kościoła.

24 września 1994 roku kościół na Chramcówkach został poświęcony przez księdza kardynała Franciszek Macharskiego. W 1999 rozebrano drewnianą kapliczkę Matki Bożej Królowej Apostołów. Miała ona zostać przeniesiona jako kaplica cmentarna na cmentarz na Pardałówce, jednak do dzisiaj nie została zrekonstruowana.

Architektura i wyposażenie nowoczesnego kościoła Miłosierdzia Bożego w Zakopanem

Gmach nowoczesnego kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Zakopanem na Chramcówkach zaprojektował wybitny architekt Janusz Ingarden. Wnętrze świątyni wykonano według projektu Joanny i Bogusława Kulków. Na chórze kościoła umieszczone zostały nowoczesne organy 24 głosowe, które sprowadzono z Holandii. Tabernakulum oraz inne elementy wykonane z metalu zaprojektowane i wykonane zostały przez inżyniera Prokopowicza. Ołtarz i chrzcielnice, a także inne marmurowe elementy wykonano w pracowni inżyniera Janusza Skowrona. Witraże są z kolei autorstwa Agaty i Dariusza Logów. Dach świątyni pokryty został gontem. Architektura kościoła na Chramcówkach, z zwłaszcza jej bryła i drewniany dach, nawiązuje do architektury drewnianych kościołów Podhala. W kościele na Chramcówkach może się pomieścić jednorazowo około 800 wiernych.

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach

Kościół na Chramcówkach w Zakopanem – Msze Święte i okolica

Msze święte w parafialnym kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Zakopanem odbywają się w niedziele i święta o godzinach: 08:00, 09:30, 11:00, 12:30, 16:00 oraz 18:00, a także w dni powszednie o godzinach: 07:00 oraz 18:00.

Ulica i okolica, przy której znajduje się świątynia noszą nazwę Chramcówka i biorą nazwę od Zakładu Leczniczego dra Andrzeja Chramca, który spłonął w 1910 roku, a sam kościół mieści się na obszarze parku dawnego sanatorium. W okolicy tej znajduje się także Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego

ul. Chramcówki 19, 34-500 Zakopane
Tel: 18 206 88 14

Reklama

Najnowsze na portalu
Polecamy

Najnowsze na portaluZOBACZ
Polecamy